Az amerikai külügyminisztérium energiaügyekért felelős különmegbízottjával, Amos Hochsteinnel folytatott megbeszélésen egyetértettek abban, hogy Közép-Európa energiabiztonsága és általános biztonsága szempontjából is kritikus fontosságú az észak-déli irányú energiafolyosó létrehozása. Szijjártó Péter elmondta, az Egyesült Államok kormánya is elismeréssel illette ennek az egyik legfontosabb láncszemét, a magyar és a szlovák gázvezeték-rendszereket összekötő interkonnektort, amely a jövő évben lesz kész arra, hogy kereskedelmi forgalomba álljon.
A felek megállapodtak, hogy együttműködnek a teljes észak-déli irányú összeköttetéshez szükséges újabb beruházások létrejötte érdekében. A miniszter rámutatott: az Egyesült Államok kormánya is támogatja, hogy minél előbb megépüljön az LNG-terminál (cseppfolyósított gázszállítmányok fogadására kialakítandó állomás) a horvát tengerparton, és számítani lehet az Egyesült Államok segítségére abban, hogy mielőbb megindulhasson a magyar-horvát interkonnetktoron a kétirányú forgalmazás.
A miniszter emlékeztetett arra, hogy ma még csak Magyarország tud Horvátország irányába gázt szállítani. Szijjártó Péter szerint az amerikai energiaügyi különmegbízott kijelentette, az Egyesült Államoknak is az az érdeke, hogy ez a kétirányú forgalmazási lehetőség mielőbb létrejöjjön, „ezért számíthatunk a támogatásukra”. „Abban is egyetértettünk, hogy az Európai Uniónak meg kellene határoznia néhány olyan kiemelt prioritású beruházást, amely a közép-európai energiaellátás biztonságát jelentősen növelni tudná, ilyen például a magyar-horvát interkonnektor kétirányúvá tétele és az LNG-terminál kiépítése a horvát tengerpatron” – fogalmazott a miniszter.
Szijjártó Péter közölte: elmondta a különmegbízottnak, hogy Magyarország megvalósítja a paksi atomerőmű-beruházást, amely a magyar energiabiztonság egyik legfontosabb mérföldköve lesz. Azt is elmondta, a kormány arra törekszik, hogy Európában Magyarországon legyenek a legalacsonyabb energiaárak, s hogy a befektetni szándékozó vállalatok számára itt jöjjön létre a lehető legversenyképesebb gazdasági környezet. „Elmondtam azt is, hogy a magyar kormány továbbra is támogatja a Déli Áramlat gázvezeték megépítését, tekintettel arra, hogy ez az útvonal-diverzifikáció tekintetében előrelépést jelent, és így hozzájárul Közép-Európa energiabiztonságához” – tette hozzá.