Sokakat érintő probléma miatt fordult Szentkirályi Alexandra Lázár Jánoshoz
A közlekedők érdekében kért segítséget a Fidesz budapesti elnöke.
Év végére megismerhetők a Normafa fejlesztésének részletei, s várhatóan márciusban megtartható a helyi népszavazás – mondta Pokorni Zoltán, a XII. kerület polgármestere a helyszín szerdai bejárását követően.
A szerdai helyszíni bejárást követően Pokorni Zoltán XII. kerületi polgármester azt mondta: márciusban meg lehet tartani a helyi népszavazást a Normafa fejlesztéséről, amelynek részletei az év végén megismerhetővé válnak.
A városrész vezetője arról beszélt: kezdetben néhány hónapra tervezték a felméréseket, végül civilek felvetései alapján úgy döntöttek, hogy egy teljes vegetációs ciklust, azaz több mint egy évet szánnak rá, hogy minden szempontból körültekintően járjanak el. Hozzátette: a felmérések egy hónapon belül lezárulnak, s közben elindult a munka a szempontok, ötletek összegzésére.
Pokorni Zoltán alapvetően a közlekedésszabályozást nevezte a legfontosabbnak, utalva arra, hogy meg kell szüntetni az autós „túlhasználatot” és kötöttpályás közlekedéssel kiszolgálni a területet. Egy másik tennivalóként beszélt az épületek számba vételéről is. Kifejtette: jogosnak tartja, hogy a csomagmegőrzőt, öltözőket, kerékpárkölcsönzőt, tájékoztató központot ne új épületben, hanem egy felújított régiben helyezzék el.
Szólt arról is: az egyik szimbolikus épület a Síház, amelyet eddig egy bonyolult bérleti jogviszony miatt nem tudtak átvenni a Pilis Parkerdőtől. Pokorni Zoltán véleménye szerint nem jó, hogy itt magas palánkkal van körbekerítve a gerincrész, miközben a kirándulók Budapest legszebb panorámájában gyönyörködhetnének. A hegyvidéki polgármester kitért a síelésre is, jelezve, hogy az eltelt egy-másfél év meggyőzte, hogy túlzóak a versenyszerű síelésre vonatkozó korábbi álmok. Nemzetközi versenyekre alkalmas pályát nem szabad csinálni – jelentette ki, hozzátéve: ez nem ok arra, hogy a hobbisíelés feltételeit ne javítsák, s ne teremtsék meg azokat a feltételeket, amelyek 30-40 éve is megvoltak.
A Libegő felső végállomásánál a közelmúltban készült el egy több régi elemet is megőrző játszótér, s hasonlóan rendbe teszik majd az Anna-rétit is. Újragondolják a Harangvölgy alját is, ahol az elképzelések szerint életetvisznek a BM hosszú ideje kőfallal körbekerített egykori kiképző táborába, ami tanösvények kiindulópontja, a természetvédelmi nevelés központja lehet.
Pokorni Zoltán értékelése szerint nehéz igazságot tenni a Normafát használók – kerékpárosok, gyalogosok, kismamák, kutyások, természetvédők, futók – között, s nem is lehet mindig megtalálni a jó kompromisszumot. Példaként említette a downhilleseket, komoly illúziónak nevezve, hogy „rendre szoktathatók” ezek a biciklisták. Szabályokat kell állítani, amelyek védenek, de korlátoznak is, s ezeket népszavazással kell megerősíteni – hangoztatta a polgármester. Számításai szerint év végére megismerhetők lesznek a megvalósíthatósági tanulmányból fakadó szabályok, elképzelések, útvonalak és márciusban megtartható a referendum.
A terepjárást kezdeményező Normafa Természetesen civil koalíció képviseletében Weiperth András azt mondta: nagyra értékelik az egyeztetés-sorozatot Budapest legértékesebb természetvédelmi területének sorsáról. Megjegyezte: az ízeltlábúaktól a famatuzsálemekig vannak olyan értékes élőlények, amelyeket meg kell őrizni, s bíznak abban, hogy az önkormányzat is partner lesz. A bejáráson jelen voltak a WWF, a Madártani Egyesület, a Greenpeace, a Védegylet és a Budakörnyéki Natúrparkért Egyesület képviselői is.