Az ország esik szét, a miniszterelnök meg sehol – kiakadt a brit lap
Keir Starmer szerintük a nemzetközi politika kaszása.
A brit parlament szokásos heti vitamenetrendjét is felfüggesztve Skóciába utazik David Cameron konzervatív miniszterelnök, Ed Miliband, a Munkáspárt és Nich Clegg, a Liberális Demokraták vezetője, hogy a skót függetlenségpárti tábor drámai előretörése közepette személyesen kapcsolódjanak be a brit unió fenntartásáért folyó kampányba.
David Cameron konzervatív párti miniszterelnök és Ed Miliband, a legnagyobb ellenzéki parlamenti erő, a Munkáspárt vezetője és miniszterelnök-jelöltje a két párt keddi közös bejelentése szerint megállapodott abban, hogy a képviselői kérdések és az azonnali miniszterelnöki válaszok szerdánként esedékes alsóházi félórája helyett mindketten Skóciába utaznak, és kampányrendezvényeket tartanak a skót függetlenségi törekvések ellen küzdő erők oldalán. Skóciába utazik a konzervatívokkal koalícióban kormányzó Liberális Demokraták vezetője, Nick Clegg miniszterelnök-helyettes is. Cameron, Miliband és Clegg mindazonáltal nem tervez közös megjelenéseket.
A londoni parlament alsóházában szerdánként rendezett félórás vitákat – amelyek csak kivételes jelentőségű események miatt maradhatnak el – a miniszterelnök és a mindenkori ellenzék vezetőjének rendszerint szikrázóan éles, gyakran személyeskedéstől sem mentes összecsapásai jellemzik. Cameron és Miliband most azonban a politikai nézetkülönbségeket félretéve – keddi közös nyilatkozatuk megfogalmazása szerint – úgy döntött, hogy az országos politikai pártok vezetőinek a jelenlegi helyzetben „nem a londoni Westminsterben, hanem Skóciában a helyük”. „Sok minden választ el bennünket, egy dologban azonban szenvedélyesen ugyanazt az álláspontot valljuk: az Egyesült Királyság (nemzeteinek) jobb együtt” – áll a gyakorlatilag példátlan keddi közös pártnyilatkozatban. A közlemény szándékosan idézi a skót elszakadás ellen küzdő kampányszervezet, a Better Together (Jobb együtt) nevét.
A vezetők skóciai utazásáról hozott döntés hirtelenségét jelzi, hogy az MTI kérdésére – miszerint David Cameron mely skóciai helyszíneken vesz részt kampányrendezvényeken – a Konzervatív Párt londoni központjában kedd délután csak annyit mondtak, hogy „a programok listája még készül”.
A skót kormány jövő csütörtökre írta ki a népszavazást arról, hogy Skócia elszakadjon-e a 307 éves brit uniótól.
A legmagasabb rangú brit politikusok bekapcsolódásáról született döntés előzményeként egymás után több olyan közvélemény-kutatási adat is nyilvánosságra került, amelyek a skót függetlenséget támogató tábor gyors és rendkívüli mértékű előretörését jelezték. A függetlenséget elvetők a kampány kezdete óta biztos – rendszerint kétszámjegyű – támogatottsági előnyben voltak egészen a legutóbbi időszakig, amikor az összes brit közvélemény-kutató cég a különbség hirtelen szűkülését kezdte mérni. A hétvégén a legnagyobb brit közvélemény-kutató, a YouGov – a kampányidőszak kezdete óta elsőként – már a függetlenségpártiak minimális előnyét mutatta ki, de a TNS-BMRB, az egyik legrégebbi, regionális felmérésekre szakosodott brit közvélemény-kutató cég kedden Glasgowban ismertetett új vizsgálata is gyakorlatilag holtversenyt jelzett a függetlenségpárti és az elszakadást ellenző táborok között.
Alex Salmond skót kormányfő keddi nyilatkozatában „az abszolút pánik” jelének nevezte a londoni politika csúcsvezetőinek skóciai kampánykörútjáról született döntést.