„A kereszténység természetesen kiáll amellett, hogy az embernek önrendelkezési joga van, ez azonban nem vonatkozhat az ember saját életére, létezésére” – hangsúlyozták ülésük alkalmával a német püspökök.
„A keresztények azon a véleményen vannak, hogy minden ember életét védeni kell, különösen is a halál közelében. Az ember méltósága ugyanis abból származik, hogy Isten igent mond rá. Isten szeretetének és támogatásának tudatában az ember még a szenvedésben is képes igent mondani életére, és kész halálát Isten kezéből elfogadni” – mutatott rá Lehmann bíboros.
Az aktív eutanáziáról és az asszisztált öngyilkosságról folytatott politikai vitában az egyháznak is állást kell foglalnia. Ebben a vitában fontos szem előtt tartani, hogy a témakör alapvető kérdése így hangzik: Lehetséges-e egyáltalán az embert egy abszolút autonómia modellje szerint értelmezni, azaz kiindulhatunk-e a mai világ azon radikális követeléséből, hogy az ember önrendelkezési jogát saját életére is kiterjedő jogként kell értelmezni?