Tudomány, politika
Polyák tanszékvezető docens úrnak nem tetszik a rendszer, vagyis Polyák tanszékvezető docens úr kilép a tudományos diskurzusból és politikát csinál abból, amiből nem kéne.
Ravasz László Csongrád megyei bíró a sajtóban kritizálta a bírósági rendszert még 2011-ben, ezért fegyelmi eljárást folytattak le ellene, aminek a végén elbocsátották. Az Alkotmánybíróság formai okokból semmisítette meg az erről szóló határozatokat, a fegyelmi bizottság ugyanis nem ült össze, hanem csak telefonon egyeztettek a döntés előtt.
„A bírósági szervezeti rendszer jelenleg olyan válságban van, amely már a jogállami működést is veszélyezteti” – írta Ravasz László Csongrád megyei bíró a Magyar Hírlapban 2011-ben. Kifejtette: „hűbéri rendszer” uralkodik a bíróságokon, és nem a legalkalmasabbak kerülnek a felsőbb pozíciókba. A cikk miatt a Szegedi Törvényszék korábbi elnöke kezdeményezett fegyelmi eljárást Ravasz ellen.
Az elsőfokú szolgálati bíróság megállapította a fegyelmi vétséget, és elbocsátást szabott ki büntetésként, amit a Kúria mellett működő szolgálati bíróság helyben hagyott. Áder János június 6-án mentette fel Ravaszt, aki az Alkotmánybírósághoz és a strasbourgi Európai Emberi Jogi Bírósághoz fordult, mert szerinte a véleménye nyílt vállalása miatt indítottak ellene fegyelmi eljárást. A szolgálati bíróságok szerint viszont Ravasz megsértette a politikai tevékenységtől való tartózkodás tilalmát.
Az Alkotmánybíróság szerdai határozatában alkotmányellenesnek nyilvánította és megsemmisítette a Ravasz ügyében született két fegyelmi határozatot, igaz nem tartalmi, hanem formai okok miatt. A fegyelmi tanács tagjai ugyanis nem tartottak ülést (holott ez kötelező lett volna), hanem telefonon tárgyalták meg az ügyet, és ezt követően döntöttek.
Ezzel az Ab szerint sérült a tisztességes eljáráshoz való jog, ráadásul olyan bíró is részt vett az ügy másodfokú elbírálásában, aki már első fokon döntött.
Azzal nem foglalkozott az Ab, hogy megvalósította-e Ravasz a fegyelmi vétséget – írja a Népszabadság.