Így menekítették Moszkvába Bassár el-Aszadot az oroszok
A külügyminiszter-helyettes kijelentette, nem adják ki a volt szír elnököt.
A visegrádi országok külügyminiszterei, valamint a német külügyminiszter csütörtökön Budapesten folytattak megbeszélést a Krími helyzetről. Martonyi János hangsúlyozta: az Oroszország elleni esetleges gazdasági szankciók a visegrádi országokat is érzékenyen érintenék, ezért számít az EU szolidaritására.
A német külügyminiszter azt mondta: Oroszország a jelek szerint úgy döntött, hogy elszakítja a Krímet Ukrajnától, és eddig kitért minden megoldási kísérlet elől és „nem lehet nagy reményeket táplálni” azzal kapcsolatban, hogy jövő hétfőig megváltozik a helyzet. Frank-Walter Steinmeier megerősítette: nemzetközi jogilag elfogadhatatlan a vasárnapra tervezett krími népszavazás a félsziget Oroszországhoz csatlakozásáról.
A német külügyminiszter méltatta a visegrádi országok szerepvállalását az ukrán válság rendezésére tett kísérletekben. Azt mondta, az ukrán kérdésben „megegyezik, illetve nagyon hasonló” Németország és a V4-ek álláspontja. A visegrádi országok aggodalmai „nem egyedül magyar, vagy cseh, szlovák vagy lengyel aggodalmak, hanem európai aggodalmak, és ezért a mi aggodalmaink is” – jelentette ki.
Martonyi János hangsúlyozta: a visegrádi országok sérülékeny helyzetben vannak, minden Oroszország elleni esetleges gazdasági szankció őket érintené a legsúlyosabban. Hozzátette: ezért amennyiben az uniós szankciók harmadik szakasza életbe lép, számítanak az EU tagállamainak szolidaritására.
A szankciók mellett a támogatásra is figyelmet kell fordítani az ukrajnai helyzettel kapcsolatban: fel kell gyorsítani a segítségnyújtást Ukrajnának, legyen szó a kereskedelemről, a társulási megállapodásról, a pénzügyi csomagról vagy az energiakérdésekről – mondta Martonyi János.
Közben az Egyesült Államok is „komoly lépéssorozatot” tervez a krími referendum miatt. John Kerry külügyminiszter szenátusi meghallgatásán azt mondta: az Egyesült Államok és az Európai Unió nagyon „komoly lépések sorozatával” fog válaszolni Oroszországnak, ha az Ukrajnához tartozó Krímben vasárnap megtartják a félsziget elszakadásáról szóló népszavazást.
Kerry reményét fejezte ki, hogy ezeket, a szankciókat is magukban foglaló ellenlépéseket el lehet majd kerülni a Szergej Lavrov orosz külügyminiszterrel Londonban pénteken tartandó tárgyalása eredményeképpen. „Lesz egy válasz magára a referendumra is. Továbbá, ha nem lesz jele az orosz kompromisszumkészségnek, hétfőn nagyon komoly lépések sorozata indul majd Európában és itt is” – szögezte le Kerry.