Martonyi: A visegrádi országokat is súlyosan érintenék az Oroszország elleni szankciók

2014. március 13. 18:28

A visegrádi országok külügyminiszterei, valamint a német külügyminiszter csütörtökön Budapesten folytattak megbeszélést a Krími helyzetről. Martonyi János hangsúlyozta: az Oroszország elleni esetleges gazdasági szankciók a visegrádi országokat is érzékenyen érintenék, ezért számít az EU szolidaritására.

2014. március 13. 18:28

A német külügyminiszter azt mondta: Oroszország a jelek szerint úgy döntött, hogy elszakítja a Krímet Ukrajnától, és eddig kitért minden megoldási kísérlet elől és nem lehet nagy reményeket táplálni azzal kapcsolatban, hogy jövő hétfőig megváltozik a helyzet. Frank-Walter Steinmeier megerősítette: nemzetközi jogilag elfogadhatatlan a vasárnapra tervezett krími népszavazás a félsziget Oroszországhoz csatlakozásáról.

A német külügyminiszter méltatta a visegrádi országok szerepvállalását az ukrán válság rendezésére tett kísérletekben. Azt mondta, az ukrán kérdésben megegyezik, illetve nagyon hasonló Németország és a V4-ek álláspontja. A visegrádi országok aggodalmai nem egyedül magyar, vagy cseh, szlovák vagy lengyel aggodalmak, hanem európai aggodalmak, és ezért a mi aggodalmaink is – jelentette ki.

Martonyi János hangsúlyozta: a visegrádi országok sérülékeny helyzetben vannak, minden Oroszország elleni esetleges gazdasági szankció őket érintené a legsúlyosabban. Hozzátette: ezért amennyiben az uniós szankciók harmadik szakasza életbe lép, számítanak az EU tagállamainak szolidaritására.

A szankciók mellett a támogatásra is figyelmet kell fordítani az ukrajnai helyzettel kapcsolatban: fel kell gyorsítani a segítségnyújtást Ukrajnának, legyen szó a kereskedelemről, a társulási megállapodásról, a pénzügyi csomagról vagy az energiakérdésekről – mondta Martonyi János.

Közben az Egyesült Államok is komoly lépéssorozatot tervez a krími referendum miatt. John Kerry külügyminiszter szenátusi meghallgatásán azt mondta: az Egyesült Államok és az Európai Unió nagyon komoly lépések sorozatával fog válaszolni Oroszországnak, ha az Ukrajnához tartozó Krímben vasárnap megtartják a félsziget elszakadásáról szóló népszavazást. 

Kerry reményét fejezte ki, hogy ezeket, a szankciókat is magukban foglaló ellenlépéseket el lehet majd kerülni a Szergej Lavrov orosz külügyminiszterrel Londonban pénteken tartandó tárgyalása eredményeképpen. Lesz egy válasz magára a referendumra is. Továbbá, ha nem lesz jele az orosz kompromisszumkészségnek, hétfőn nagyon komoly lépések sorozata indul majd Európában és itt is – szögezte le Kerry.

Összesen 23 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Kvasztics Fedor
2014. március 14. 11:23
Még mindig nem magyarázta el senki, miért kéne Oroszországnak eltűrnie, hogy az egykori ígéretek dacára az EU benyomult már Ukrajnába is, és nyomában megérkezik majd a NATO. A nyugat is be volt szarva, amikor ott álltak a szovjet tankok a határon. Abban meg mi a meglepő, hogy az ukrajnai oroszok nem akarnak a kiépülőben lévő új vasfüggöny nyugati, az anyaországgal szemben álló oldalán maradni? Mi már tudjuk, mit jelent határon túlra szakadni, az oroszok pedig nem kérnek ebből.
duzur
2014. március 14. 11:11
Jó lenne, ha minél nagyobb sûlyt kapna a Visegrádi csoport az EU-n belül és, ha összefogva követelnék azt a szolidaritást ami a legfontosabb elemének kell lenni az uniónak.
6qwasyx
2014. március 14. 08:48
Keresztbe állt az orosz medve fasza a fidesz torkán.
basatu
2014. március 14. 04:29
Meg is baxatjátok az unió szolidasítását,Merkel inkább a nálatok levő embargó alá eső cégeket hagyja veszni mint a hazaiakat.Megjegyzem a legkisebb Putyin válaszlépés ezen a területewn 200000 új munkanélkülit teremt Németországban,Magyarországon pedig a Merci leállását eredményezi.A Japánok alig várják hogy elfoglalják a németek helyét,sőt a kistigrisek is errew készülnek,tehát atrendeződik a piac,de a legnagyobb nyíertesek a Kínaiak lesznek.Tudjuk hogy az USA a Grúz konfliktuskor már elvesztette az orosz csirke piacot is,sőt az uniós országokból is csak kissebb mennyiségekre korlátozták ezt az orosz állategészségügyi és élelmiszerbiztonsági hivatalok!Szóval nem csodálkoznák ha az orosz közlekedési hatóságok új biztonsági kriténiumokat vezetnek be az imporet autókra vonatkozva és kigolyózzák az uniós autókat az orosz piacról!
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!