A Vatikánban bölcsőde várja a kisgyerekeket
A pápai állam dolgozói sokáig kiváltságos helyzetben voltak, de ott is megszorításokat vezettek be.
Négy ferences vértanú tiszteletére avatnak emléktáblát vasárnap Jászberényben, az eseményhez kapcsolódva Ternyák Csaba egri érsek ünnepi szentmisét tart a helyi Barátok templomában - közölte Kálmán Peregrin ferences szerzetes pénteken az MTI-vel.
A szerzetes, aki hét vértanú rendtag boldoggá avatási, a Magyarok Nagyasszonya Ferences Rendtartomány által elindított eljárásának magyarországi felelőse (viceposztulátora), elmondta, hogy a hét mártír sorsú ferences közül négy kötődött Jászberényhez: Kovács Kristóf ott született, Károlyi Bernát, Kiss Szaléz és Lukács Pelbárt pedig a jász főváros lelkipásztora volt. Utalt arra, hogy az emléktáblát a Jászok Egyesülete, a Keresztény Értelmiségiek Szövetsége és a KDNP jászberényi szervezete a Jézus Neve Egyházközség támogatásával állíttatják a vértanúk tiszteletére.
Kálmán Peregrin arról is szólt, hogy szintén vasárnap domborművet szentelnek a ferences vértanúk emlékére Budapesten, a Tövis utcai Kapisztrán Szent János-templomban. Elmondta, hogy a hét ferences vértanú közül hárman a kommunista partizánok, illetve katonák, négyen pedig a kiépülő szovjet típusú hatalmi rendszer áldozatai lettek. A hét mártírról a ferencesek és az érintett egyházközségek úgy vélekednek, hogy azok „Krisztusért adták életüket”.
Közlése szerint a 20. századi magyar ferences vértanúk – Körösztös Krizosztom, Kovács Kristóf, Hajnal Zénó, Kiss Szaléz, Lukács Pelbárt, Kriszten Rafael és Károlyi Bernát – boldoggá avatási perének az egyházmegyei szakasza a végére ért, ennek során mintegy nyolcvan tanút is meghallgattak. Jelenleg a több ezer oldalas dokumentáció olaszra fordítása zajlik, ezután pedig az eljárás Rómában folytatódhat – tette hozzá.