Jézus élete után a kiválasztottak maradtak meg nekünk
Isten igéjét nemcsak a Biblia hirdeti, de minden ihletett mű, így például akár egy festmény, egy regény. Vagy éppen egy sorozat, amely Jézus élete alapján még rekordot is állított.
Szentmisét mutat be Erdő Péter bíboros, prímás, esztergom-budapesti érsek hétfőn a Budapesti Országos Onkológiai Intézet Irgalmas Jézus kórházkápolnájában, és idén is együtt imádkozik a betegekkel Szűz Mária Lourdes-i megjelenésének emléknapján – közölte Janig Péter kórházlelkész az MTI-vel.
A Budapesti Katolikus Kórházlelkészséget 2004. március 6-án alapította Erdő Péter azzal a céllal, hogy összehangolja a budapesti plébániák kórházi lelkipásztori szolgálatait. A kórházlelkészség alapvető küldetése az, hogy „a kórházba kerülő emberek számára elérhetővé tegye az egyház szolgálata által a Jézussal való találkozást, ami ebben a megváltozott élethelyzetben különösen fontos” – fogalmazott Janig Péter.
A kórházlelkész hangsúlyozta: a kórházban fekvő betegek számára felbecsülhetetlen jelentőségű, hogy a lelkipásztor figyeljen rájuk, meghallgassa őket, beszélgessen velük, és igényeik szerint a szentségekhez járulhassanak. Utalt arra is, hogy központi sürgősségi telefonszámukat minden budapesti kórházból fel lehet hívni, a katolikus papok pedig egy órán belül el tudnak jutni azokhoz, akik a betegek szentségében szeretnének részesülni.
Beszélt arról is, hogy jelenleg már több mint 140 önkéntes beteglátogató segíti munkájukat. Ők harminc fővárosi kórházban hetente látogatják a betegeket, felajánlva nekik a lelkipásztori szolgálat lehetőségét. Az önkéntesek tevékenységük megkezdése előtt képzésen vesznek részt, ennek során önismereti, illetve a szolgálat lelkiségéről, az egészségügyről, valamint a beteglátogatás gyakorlatáról szóló előadásokat hallgatnak, majd kis létszámú csoportokban feldolgozzák a hallottakat. A tanfolyamokat évente kétszer, ősszel és tavasszal kizárólag a plébániákon hirdetik meg, a katolikus papok pedig ajánlják a jelentkezőket a kórházlelkészségnek – mondta.
Janig Péter elmondta, hogy a már gyakorló önkéntes beteglátogatók havi továbbképzéseken vesznek részt, egy-egy témára fókuszálva kicserélik tapasztalataikat és esetmegbeszéléseket tartanak kiscsoportos foglalkozások keretében. A kórházlelkész beszámolt arról is, hogy jelenleg négy katolikus kórházkápolna működik nem egyházi kórházban a fővárosban: az Országos Onkológiai Intézetben, a Szent Imre Kórházban, a Szent János Kórházban és az Országos Reumatológiai és Fizioterápiás Intézetben, és további kórházakkal is tárgyalásban állnak. Ezen kívül a budapesti egyházi fenntartású kórházakban, a Budai Irgalmasrendi Kórházban és a Szent Ferenc Kórházban is van működő kórházkápolna.
Szólt arról is, hogy a kórházlelkészségen egy kórházlelkész és egy segédlelkész végzi a betegszolgálatot, rajtuk kívül pedig a főegyházmegye számos katolikus papja vállalja a sürgősségi hívások mellett, hogy hetente egy alkalommal bejárjon egy budapesti kórházba. Mint mondta, a kórházlelkészség központi kápolnája, az Irgalmas Jézus Kápolna az Országos Onkológiai Intézetben működik, ahol kedd és csütörtök kivételével mindennap délután három órakor van szentmise, és szerdánként protestáns istentiszteletet is tartanak a kórházba felváltva bejáró lelkészek. A kápolna mögött, a 26-os épületben található a kórházlelkészség irodája, ahol három munkatárs segíti a kórházlelkész szolgálatát.
II. János Pál pápa 1992-ben döntött arról, hogy a katolikus egyház február 11-én tartsa a betegek világnapját, azon a napon, amikor a hagyomány szerint 1858-ban megjelent Szűz Mária a 14 éves Bernadette Soubirous-nak, Lourdes francia faluban, majd február 15-én a sziklabarlangban csodatevő forrás fakadt. A világnap célját a pápa úgy határozta meg, hogy "Isten egész népe kellő figyelmet szenteljen a betegnek, illetve segítse elő a szenvedés megértését". A katolikus egyházfő ezen a napon minden évben üzenetet intéz a betegségben szenvedőkhöz.