Sok volt a panasz, bekeményít az ételfutároknál a Nemzetgazdasági Minisztérium
Szigorú ellenőrzést kapnak a cégek.
Az ellenőrzések során azokat a területeket keresik fel a szocialista politikusok, ahol feltételezésük szerint a nyertesek „kamupályázatokkal” szereztek földet, és előre látható volt, hogy nem fogják teljesíteni vállalásaikat. Zirc környékén már találtak is ilyen eseteket.
Országszerte ellenőrzik az MSZP politikusai, hogy az állami földbérletpályázatok nyertesei betartják-e egy évvel ezelőtti vállalásaikat. Harangozó Gábor országgyűlési képviselő keddi sajtótájékoztatóján azt mondta: a kormány a földbérlet-pályázati rendszerrel intézményesítette a korrupciót, sokfelé helyben élő állattartók helyett „fideszes barátok, rokonok” jutottak termőföldhöz. Hozzátette: az ellenőrzések során azokat a területeket keresik fel, ahol feltételezésük szerint a nyertesek „kamupályázatokkal” szereztek földet, és előre látható volt, hogy nem fogják teljesíteni vállalásaikat, például nem rendelkeznek egy év elteltével a szükséges állatállománnyal. Emellett arra kérik a gazdákat, tájékoztassák őket, ha ilyen esetről tudnak.
Az MSZP-s politikus az MTI kérdésére elmondta, azért szakpolitikusaik folytatják az ellenőrzéseket, mert a pályázati anyagokat titkosították, így a helyben lakó gazdák nem ismerhetik meg azokat, az országgyűlési képviselők viszont betekinthetnek a dokumentumokba. Közölte azt is, az ellenőrzéseket követően összehívja a parlament mezőgazdasági bizottságának ellenőrző albizottságát, hogy számot adjanak tapasztalataikról, és felhívják azokra a Nemzeti Földalapkezelő Szervezet (NFA) figyelmét. Egyúttal kezdeményezik a szerződésbontást a vállalásaikat nem teljesítő földbérletnyertesekkel.
Gőgös Zoltán ezt azzal egészítette ki: nem bíznak az NFA szúrópróbaszerű ellenőrzéseiben, mert olyan hírek terjedtek el, hogy a földalap az ezer nyertes közül nem azokat vizsgálja majd, akik semmibe vették a pályázatban vállaltakat. Hangsúlyozta ugyanakkor, nem vegzálnak tisztességes embereket. Elmondta azt is, hogy hétfőn Veszprém megyében, Zirc környékén megkezdte az ellenőrzéseket, és arra jutott, hogy az egyik nyertes területén – bár 164 hízómarha tartását vállalta – semmi nyoma állattartásnak, egy másik pályázó pedig a 250 birkára vonatkozó vállalását nem teljesítette. Veszprém megyében február 14-én jár le a földbérletpályázatokban vállaltak teljesítésére szabott egyéves határidő, majd márciusban Baranyában, Borsodban és Fejér megyében is letelik, így az MSZP rövidesen ezekben a megyékben is megkezdi az ellenőrzést.