Több száz szíriai keresztény tüntetett Damaszkuszban tiltakozásul egy felgyújtott karácsonyfa miatt
A tüntetők egy része fakereszteket vitt, míg mások az új hatóságok által elfogadott háromcsillagos szíriai függetlenségi zászlót tűzték ki.
Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes meghívására vasárnaptól csütörtökig Magyarországon tartózkodik Béchara Boutros Rai, a maroniták antiókhiai pátriárkája – közölte Tóth János Csaba, az Esztergom-Budapesti Főegyházmegye sajtóreferense.
Mint mondta, a libanoni katolikus egyházi vezető kedden látogatja meg a Magyar Katolikus Püspöki Konferencia titkárságát, ahol Erdő Péter bíboros, prímás, esztergom-budapesti érsek, a testület elnöke fogadja, számos érsek és püspök jelenlétében. Ezután a maronita pátriárka a Szentszék külképviseletét keresi fel, ahol Alberto Bottari De Castello apostoli nunciussal is találkozik.
Tóth János Csaba szólt arról, hogy a Pázmány Péter Katolikus Egyetem doctor honoris causa címet adományoz a pátriárkának. A díjátadó ünnepséget kedd délután a központi papnevelő intézet dísztermében tartják. Az esemény végén a Pázmány egyetem és a Libanoni Kaslik Szent Lélek Egyetem együttműködési megállapodást ír alá. A keleti egyházi vezető kedd este maronita rítus szerinti szentmisét mutat be a budapesti Szent István-bazilikában, Erdő Péter bíboros és a püspöki konferencia több tagja jelenlétében.
Szerdán Béchara Boutros Rai az esztergomi érseki palotában keresi fel Erdő Péter bíborost, majd Esztergom keresztény nevezetességeit, a Keresztény Múzeumot és a bazilikát tekinti meg. Délután a Szent Adalbert Központban köszönti az ebben az időpontban tartandó patrisztikai konferencia résztvevőit – mondta a sajtóreferens.
Béchara Boutros Rai a Szír Maronita Egyház 77. pátriárkája, tavaly március 15-én választották meg. Hivatalos székhelye Libanonban Bejrúttól északra, Bkerke kolostorában van. A Szír Maronita Egyház keleti katolikus egyház, az Apostoli Szentszékkel teljes közösségben. Gyökerei ahhoz a közösséghez vezethetők vissza, amelyet a ma Szent Maronként tisztelt szír szerzetes alapított a IV. század végén. Az egyház tagjait maronitáknak hívják, és napjainkban ez a legnagyobb keleti egyház Libanonban. Jelentős maronita közösségek élnek még a Közel-Kelet más részein, Szíriában, Jordániában, Palesztinában, valamint Cipruson. A XIX. században nehéz életkörülményeikből menekülve maroniták ezrei szóródtak szét a világban, sikeres és befolyásos diaszpórát hozva létre.