Jó hír a családoknak: változik a Babaváró támogatás igénylési korhatára!
Fontosnak tartjuk, hogy minden élethelyzetben segítsük a magyar családokat.
Mi az oka annak, hogy rengeteg értelmes, több diplomás vallásos nő szívesen működik elsősorban háziasszonyként?
„Századunk egyik legvitatottabb témája a családon belüli szerepek kérdésköre: míg a patriarchális társadalmakban az elmúlt pár évszázadban a nők reprodukciós képességüknek kiszolgáltatva éltek és írni-olvasni sem tanulhattak meg, ma már számos alternatíva áll bárki rendelkezésére. Több bejegyzésem is született már a témakörben, ezért most inkább az elméletek alkalmazását nézzük meg: azt, hogy miként működik mindez a legkisebb és legszorosabb társadalmi egységben, a családban. Igen, a működik szót használtam: most azok az esetek érdekelnek, ahol a modell sikeres, nem csupán az eltűrt, szenvedéseket hozó egyetlen formai keret.
Érthető, ha a 21. század felvilágosult, művelt és érzékeny embere beleborzad, ha a házimunkát egyedül, ereje fölött végző, intellektuális és teljesítményalapú önmegvalósítástól megfosztott, néma rabszolgasorba taszított emberi lénnyel találkozik. Kuriózumként, mutogatnivaló érdekességként tűnnek fel a nyilvánosság előtt azok a mélyen vallásos családok és természeti népek, ahol a férfi az úr a háznál, míg az – ennek ellenére – boldog asszonypajtás amolyan oldalbordaként foglal helyett az úr balján, és csak engedéllyel hagyja el a konyhát. Klasszikus bulvárpélda a jelenségre a hagyományőrző cigány háttérből érkező Bódi Guszti-Margó házaspár, akik örömmel és lelkesen nyilatkoznak úton-útfélen arról, hogy náluk az utolsó szó mindig a férjé, és Margó fő feladata az, hogy Guszti szükségleteit üdén és frissen kiszolgálja. A különböző egyistenhitek vallásos gyülekezeteiknek többségénél hasonló a minta: a férfi a családfő, a nő a család összetartó ereje, a konyhai tűzhely őrzője.
Sokak számára meglepő, hogy ez a felállás egy igen széles réteg számára nem csupán működőképes, de egyben óhajtandó, üdvözölt állapot is. Mi az oka annak, hogy rengeteg értelmes, több diplomás vallásos nő szívesen működik elsősorban háziasszonyként, az oldalborda szerepében, és miért örül Bódi Margó annak, hogy Guszti sörét viheti a tévé elé, amikor keresett már élete során annyi pénzt, hogy bármikor különköltözhetne? A nagy számban előforduló hasonló esetek fényében kénytelenek vagyunk elgondolkozni a jelenségen, és belátni, hogy tömegével vannak a nagyvilágban, akik számára a hagyományos patriarchális leosztás teljes egészében működőképes, sőt – ne tessék elborzadni – ideális.”