Eldőlt: Ausztrália tényleg betiltja a közösségi médiumokat a gyerekek körében
Tizenhat év alatt nem lehet majd hozzáférni az oldalakhoz.
A francia Nemzeti Tudományos Kutatási Központ (CNRS) vizsgálatai alapján a 12 centiméter átmérőjű csillogó korongok élettartama korántsem olyan hosszú, mint azt sokan gondolták - írja a Népszabadság.
A CD-lemezek forradalmi újításnak minősültek, mert az adatok kiolvasását végző lézersugarak nem károsítják a korongok felületét. A CD-lemezeknek azonban az idővel romlik az adattároló képessége. A CNRS kutatói a lemezek természetes öregedését hő, víz, pára és fény segítségével mesterségesen gyorsították, és azt találták, hogy még az azonos márkák között is lényeges különbségek lehetnek.
A jelenleg elterjedt digitális tárolási formátumok élettartamára még a gyártók sem mernek pontos adatokat közölni. Annyit mondanak, hogy 5-10 év a garantált, de talán 15 évig sem kell aggódniuk.
Mi lesz a féltve őrzött értékes adatokkal húsz év múlva? Szakértők szerint a legjobb megoldás az éberség. A fontos információkat érdemes 2-3 évente új lemezre írni. Az új lemezek jobb minősége miatt 5-6 év múlva kell csak ismét másolni. Az adatok akkor lesznek a legnagyobb biztonságban, ha egy biztonságosnak vélt archívum helyett több helyen, és legalább két különböző adathordozóra, például merevlemezre és nem újraírható CD-, DVD-lemezre másolva tárolják azokat.