Az egymást követő kabinetek tutyimutyi hozzáállása is kellett ahhoz, hogy ne legyen elég szakértelemmel rendelkező munkatárs, aki ilyen kiterjedt problémával azonnal szembe tudna nézni. Az atomerőmű-javításokat végzők, a mérnökök képzésében is hiányosságok mutatkoztak – hangsúlyozta a Le Figaro napilapnak az EDF elnök-vezérigazgatója. A tervek szerint októberben 5,
novemberben 7 reaktort helyeznek vissza üzembe, decemberben 3-at kapcsolnak be újra a rendszerbe,
5 reaktorral a jövő év első két hónapjában végeznek. „Arról szó sem volt, hogy télen az egész atomerőműpark egyszerre üzemeljen, mindig lesznek javítások – hangoztatta Lévy. – Úgy 5-10 reaktor esetében ezzel most is számolni kell.”
A közelmúltban készült egy nemzetközi elemzés, amelyben összevetették a hasonló kapacitású országok atomerőműveinek állásidejét. Az EDF az utolsó helyen végzett: Franciaországban egy leállás 70-től 119 napig tart. Az amerikaiaknál ez 30 nap. A franciák a nemzetközi átlag kétszeresét fordítják javításra, karbantartásra. Ezt a tanulmány készítői a helyi szigorú szabályozással, a munkaügyi előírásokkal és azzal magyarázzák, hogy nincs kellő számú képzett munkaerő. Arról azonban nem szabad elfeledkeznünk, hogy a munkavállalók sugárveszélyben látják el a feladatukat, így csak csökkentett időben dolgozhatnak.
Sötét felhők gyülekeznek, de nem csak ezen a télen
Már két éve is látszott, hogy 2023–2024 előtt nem fognak végezni a felhalmozódott javításokkal. Jean-Bernard Lévy sem tagadta, hogy az EDF feje fölül az előttünk álló tél végén sem vonulnak el a sötét felhők, a jövő év ugyanilyen kemény lesz. A társaság nukleáris összteljesítménye 2023-ban sem fogja meghaladni a 315-345 terawattórát, ez a szám 2018-ban még majdnem 400 terawattóra volt. Talán az utána következő esztendőben beérik magukat. A jelenlegi állapotokat semmiképpen nem lehet azzal indokolni, hogy Oroszország megtámadta Ukrajnát. Ez békében is bekövetkezett volna, igaz, nem okozott volna ekkora gondot. Ugyanis ha hiánytalanul üzemelne a francia atomipar, Nyugat-Európában kevesebbet aggódnának a közelgő tél miatt. Nem beszélve Franciaországról. A villamosenergia-átviteli rendszert üzemeltető Réseau de Transport d’Électricité (RTE) már jó előre bejelentette, hogy bizonyos körzetekben a lakosságnak tervezett áramkimaradásokkal kell számolnia. Ez nem haladja meg a két órát, napjában kétszer fordulhat elő, kora délelőtt és az esti órákban. Az olyan közintézményeket, mint a kórházak, az idősotthonok, a gyermekjóléti intézmények és a rendőrség, nem fogják érinteni a tervezett szünetek. A bejelentés elhangzott, de a lakosság mintha nem értette volna meg, hogy bizonyos területeken, ott, ahol túlfogyasztanak, egyszerűen nem lesz áram. Nagy jólétükben egyszerűen észre sem veszik, hogy ma már szinte minden árammal működik.
A lakosság körülbelül fele villanyárammal fűt,