A modern ember mozgástere azért korlátozott, mert az igényei korlátlanok. A kapitalizmus „tinédzserlogikára” épül, amiben a határok a végtelenségig tágulnak, és mindig át is kell lépni őket. Ám az állandó kaland nem kaland. Ideje visszatérni az önkorlátozáshoz, aminek példája az ókori Athén – állítja egy görög politikatudós.
Napjaink baloldali-globalista, kapitalizmusellenes mozgalmai egy 18. századi angol demográfus, Thomas Malthus alapvetésére építik fő üzeneteiket. Ő volt az első gondolkodó, aki könyvet írt a túlnépesedés veszélyéről, az abból következő éhínségről és az ember számára rendelkezésre álló természeti erőforrások kimerüléséről – azaz Földünk korlátairól és arról, hogy a növekedés miért nem tarthat örökké. Malthus híres elmélete szerint „míg az élelmiszer-termelés legfeljebb számtani sorozat szerint tud növekedni (tehát például 1, 2, 3, 4, 5, …), addig a népesség mértani sorozat szerint nő (1, 2, 4, 8, 16, …)”. A nyomor tehát matematikailag elkerülhetetlen, ezért a természet háborúk és járványok „segítségével” gondoskodik a korrekcióról. A posztmodern baloldal ma többek között Malthusra hivatkozva érvel a születésszabályozás mellett és a gyermekvállalás ellen.
Fotó: Brain Bar
Jorgosz Kallisz görög közgazdász egy általa csak „politikai ökológiának” hívott, a politika természeti korlátait vizsgáló szakterület képviselője. Tőrőlmetszett baloldali, akinek meggyőződése, hogy a szívéhez közel álló mozgalmak rosszul választották meg a múzsájukat, s már kétszáz éve hibás kiindulópontból vezetik le ideológiáikat. Szerinte ez az oka, hogy képtelenek megfelelő értelmezési keretet és válaszokat találni korunk kihívásaira.
„Van egy olyan rossz érzésem, mintha valaki betört volna az otthonunkba és ellopott volna valamit” – reagált az OpenAI kutatási igazgatója arra, hogy a Meta az elmúlt két hétben nyolc alkalmazottjukat csábította el. A cég most „újrakalibrálja” a fizetéseket, és kreatív módszereket keres a tehetségek megtartására.
A több mint négyszáz olvasó kvízjátékon vehetett részt, meghallgathatta, mit gondol Schmidt Mária a világról és élvezhette Lotfi Begiék szenzációs koncertjét.