Újra fejjel megy a falnak Németország: Svédország felelőtlen döntésére is rá tudtak tenni még egy lapáttal

Az ukrán elnöknek még csak kérnie sem kellett.

Etnikai gettók kialakulásától óvó szocdem miniszterelnök, döbbenetes utcai erőszakhullám, teret hódító jobboldali nézetek – fontos döntés előtt állnak a svéd választók szeptemberben.
Kohán Mátyás írása a Mandiner hetilapban
Látszólag cseberből vederbe készül Svédország – szeptember 11-én a két négypárti koalíció között fele-fele arányban megosztott parlamentet minden bizonnyal lecserélik egy újabb fele-fele arányban megosztott nyolcpárti parlamentre. A hallgató felszín mögött azonban fecseg a mély:
s most lesz először alkalmuk a felszínre törni.
A potenciális miniszterelnökök személye nem kelt különösebb meglepetést: vagy tovább kormányoz a tavaly ősszel nagy nehezen a Sager-palotába oktrojált szociáldemokrata Magdalena Andersson, vagy a hagyományos váltópártot, a Mérsékelt Egységpártot (M) vezető Ulf Kristersson váltja őt.
Az izgalmak nem náluk kezdődnek, hanem ott, hogy minden valószínűség szerint most először sikerül a svéd politikai struktúrába integrálni a jobbközép pártok középre húzásával kialakult űrben nagyra növő Svéd Demokratákat (SD) – amely egyébként az Európai Parlamentben a lengyel kormánypárttal ül együtt az Európai Konzervatívok és Reformisták frakcióban.
Jimmie Åkesson konzervatív pártja eleddig visszakézből lefasisztázott páriaként vegetált a maga 62 képviselőjével a 349 fős Sveriges riksdagban, bevándorláspolitikai nézeteiket azonban az utóbbi néhány évben
A jobboldal többi pártja emiatt kiegyezett vele, s így a Svédországi Szociáldemokrata Munkáspárt (S) vezette baloldali pólusnak 2014 óta először ismét van váltópártja.
Hogy aztán a választók élnek-e a szocdemek leváltásának lehetőségével, az már a szó legmatematikaibb értelmében kétesélyes – a két koalíciós partnerből, valamint két külső támogatóból összeálló
A kormányzó szociáldemokraták továbbra is a legnépszerűbbek, de 29 százalékos támogatottságuk folyamatosan olvad, tavasszal még 30 felett volt. A második az immáron 20 százalékos Svéd Demokraták, amelynek nyár eleje óta tartó népszerűség-növekedése augusztus elejétől felgyorsult – az SD nemrég még az M mögött állt, de a klasszikus jobbközép néppárt 22-ről 18 százalékra süllyedt.
Ehhez képest kiszámítható és stabil a kis pártok világa: év eleje óta 8 és 9 százalék között mozog az Andersson-kormányt kívülről támogató Balpárt (V), amely büszkén vállalja, hogy ideje volna visszakormányozni a piaci megoldásoktól a jóléti állam felé, és tavaly
A szintén külső kormánytámogatói szerepben tetszelgő Középpárt (C), amelynek 2014-es átállása a jobboldalról a baloldalra nyolc évre bebetonozta a szocdem uralmat, ugyanebben az időtávban nem mozdult el a 6–7 százalékos sávból. 5-6 százalékon stagnál a jobboldali Kereszténydemokraták (KD), amely felszámolná az egészségügy mérhetetlenül bürokratikus regionális irányítását, új anyasági támogatási rendszert vezetne be, valamint a kötelező biokomponens eltörlésével csökkentené az üzemanyagárakat.
A kis pártok sorának végén kullog két nagy visszatérő, amely nemrég kapaszkodott a 4 százalékos parlamenti küszöb alatti halálvölgyből 5 százalékra. A Liberálisok (L) 2014-ben a Svéd Demokraták elől menekülve szintén átállt a baloldalra, 2021-ben viszont kifarolt a szociáldemokraták mögül, és újra hitet tett a jobboldali koalíció mellett. A párt most rendet akar az iskolákban, illetve a munkaügyi előírások lazításával biztosítana könnyebb megélhetést azon bevándorlóknak – sajátos szóhasználatban az „új svédeknek” –, akik nem beszélik a nyelvet, vagy nem rendelkeznek képzettséggel.
És itt van még a szocdemek egyetlen belső koalíciós partnere, a Zöldek Környezetvédelmi Pártja (MP), amely a nyugati zöldpártok zömével szemben kicsi, NATO-ellenes, és alapvetően a klímacélok szigorításának, valamint a vasúti rendszer fejlesztésének ígéretével szerez az egyébként is rendkívül környezettudatos s kitűnő vasúthálózattal bíró Svédországban nem túl acélos támogatottságot.
A négypárti baloldali pólus a mostani ciklusban minden lehetőséget kihasznált arra, hogy demonstrálja, mennyire töredezett: az előző miniszterelnök, Stefan Löfven négy hónappal a választás után kezdhette csak meg a kormányzást,
Először is 2021 júniusában lemondott Löfven, miután nem sikerült elég szavazatot összekaparnia a költségvetés elfogadásához, majd visszajöhetett, miután a lakbérplafon ügyében beadta a derekát a Balpártnak. Ősszel aztán Löfvent a gyenge közvélemény-kutatási számok miatt kiszorította saját pártja, s pénzügyminisztere, Magdalena Andersson lett az utód, november 24-én meg is választották.
De mivel a szociáldemokrata–zöld kormány továbbra is kisebbségben volt, nem tudták átverni a költségvetés-tervezetüket, helyette viszont még aznap
A zöldpárti miniszterek erre menten visszaadták a megbízásukat, mondván, nem tűrik, hogy a költségvetésben SD-s módosítók is helyet kaptak. Mivel az alkotmány szerint a kormányfőnek le kell mondania, ha a koalíciójából kilép egy párt, Andersson nyolc órával a megválasztása után le is mondott, majd öt napra rá megmentette ugyanez az alaptörvény, ugyanis a miniszterelnököt kisebbségből is meg lehet választani, ha nincs ellene többség. Ez az egyetlen ok, amiért ma Svédországnak mégiscsak van kormánya.
De a jobboldali pólus sem a monolitszerű egység szobra. Tavaly szeptemberben a Liberálisok azzal a kikötéssel jött vissza a jobboldalra, hogy olyan kabinetet, amelynek SD-s miniszter is tagja, nem támogat. Mivel a Svéd Demokraták viszonozta ezt a gesztust, többségre támaszkodó kormány nemcsak a baloldalról, de a jobboldalról sem tud felállni.
Az egyetlen opció az,
Úgy tűnik, ezt a megoldást egyelőre mindenki elfogadja: Ulf Kristersson a Dagens Nyheternek adott interjújában a liberális igényeknek megfelelve kizárta azt, hogy az SD miniszteri helyeket kapjon, de úgy fogalmazott, „jelentős befolyást szeretnék adni nekik, amiről a kormány megválasztása előtt megállapodunk; közös vízióval rendelkezünk, és konkrét céljaink vannak”. Åkesson jelezte, ugyan szíve szerint többségi kormány tagja lenne, elfogadja ezt a konstellációt is, amennyiben maradhat „forrasztólámpa, őrkutya, amely garantálja, hogy biztosan teljesítsenek”.
Véget értek tehát azok az idők, amikor a svéd jobboldalt a legolcsóbb nácizással távol lehetett tartani a kormánykeréktől, a választók negyedét-ötödét pedig ki lehetett zárni a politikai döntéshozatalból (lásd keretes írásunkat).
A változó közhangulatban már a megtestesült politikai fősodor,
Anders Ygeman bevándorlásügyi miniszter nemrég olyan törvényjavaslatot nyújtott be, amely részben átvenné a dán példát, és korlátozná a bevándorlók számarányát a legveszélyesebb környékeken: a dán „gettóellenes törvény” 2018 óta van életben, és azt írja elő, hogy 2030-ra egy lakónegyedben se legyen 30 százaléknál magasabb a „nem nyugatiak” aránya, ezt a törvényt pedig a dánok – mint az a számos kilakoltatásból látszik – komolyan is veszik. Ygeman ráadásul
nem egyszerűen a bevándorlók, hanem a „nem nordikus” lakók arányát korlátozná
– ha egy magyar miniszterelnök mondana ilyet a „nem Duna menti” népekről, valószínűleg fajelméleti fejtegetésekkel vádolnák.
Magdalena Andersson ezt a törvényjavaslatot védte meg meglehetősen éles szavakkal, amelyek korábban legfeljebb a Svéd Demokraták környékén hangozhattak el büntetlenül: „Nem akarunk Svédországban kínai negyedeket, szomáli városokat és kis Olaszországokat.” Sietve hozzátette persze, hogy a svéd gettóellenes törvény azért enyhébb lesz a dánnál: „Nem telepíthetünk át kényszerrel embereket. Anders Ygeman ilyesmit nem javasolt. De szeretnénk több kevert területet látni, és azt szeretnék, ha Svédország-szerte a svéd lenne a természetes nyelv.”
Nincs kizárva: a Svéd Demokraták útja a fősodorba
A Svéd Demokraták körül leomlott a cordon sanitaire – ennek pedig több oka van. Az egyik az, hogy a svédek nem félnek tőlük: a Svenska Dagbladet belpolitikai szerkesztője, Erik Hedtjärn nemrég a Voice of Americának mondta el, hogy ha azt kérdezik az olvasóktól felméréseikben, milyen pártot tűrnének meg a kormányzás közelében, akkor az SD kormányzását többen viselnék el, mint a zöldekét. A másik az, hogy a bevándorlástól már nagyon is félnek a svédek – és ez még a szocdemek politikáját is módosította. Mindez tehát arra utal, hogy a korábban szinte kizárólag Svédország rendkívül liberális bevándorláspolitikáját – emlékeztetőül: 2015 után Svédország fogadta be lakosságarányosan a legtöbb migránst – kritizáló SD egyes programelemeivel nemcsak a jobboldal barátkozott meg, a baloldal is lekoppintotta őket. A pártelnököt ez nem különösebben zavarja: „Meg szeretnénk változtatni a társadalmat. Javítani akarunk a dolgokon. Úgyhogy üdvözöljük, ha más pártok átveszik a szakpolitikáinkat” – nyilatkozta Åkesson az AP-nek egy helsingborgi kampányrendezvény után.
A párt ráadásul agresszívan fellépett a más európai jobboldali pártok ellen bevetett kommunikációs svájcibicskák ellen is: a nácivád kivédésére maga jelentetett meg egy tanulmányt a párt történetéről, elismerve, hogy az 1980-as években az alapítóknak volt közük fasiszta és neonáci mozgalmakhoz, ők azonban egy-két év után kiléptek, és már rég nincsenek a szervezet háza táján. A Franciaországtól Magyarországig előszeretettel használt összeoroszozásra pedig Åkessonék kezében egyértelműen ütőkártya van: „Mi már tizenkét évvel ezelőtt, parlamentbe jutásukkor azt mondtuk, hogy fejlesztenünk kell fegyveres erőinket, mert Putyin egyre agresszívabb és agresszívabb lesz, és akkor a többi párt azt mondta, hogy erre semmi szükség.” Így aztán Svédországban, úgy tűnik, az élet megoldotta a politikai anomáliákat – nyolc év szociáldemokrata botladozás után létrejött az egységes jobboldali alternatíva, s ez akkor is mély nyomot hagy majd a svéd politikatörténetben, ha végül két százalékkal nyernek a balosok.
Nyitóképen: Piknikező muszlim család a parlament előtt. Fotó: Shutterstock