Nemátalakítás: országa válogatja
Annak meghatározása, hogy egy személy hány éves kortól eshet át nemátalakító műtéten, tagállami hatáskör, így eltérő gyakorlatok érvényesek. Az Európai Unió Alapjogi Ügynökségének 2017-es adatai alapján a legtöbb tagállamban nincs rá külön jogszabály, vagyis ugyanazok a törvények rendelkeznek a nemi megerősítő kezelésekről, mint bármely orvosi beavatkozásról. Ilyen gyakorlatú ország például Franciaország, a korábbi uniós tag Egyesült Királyság, valamint hazánk is. Vannak államok, ahol tizennyolc év a korhatár, közéjük tartozik Csehország, Lengyelország, Hollandia és Svédország. Két tagországban, Írországban és Máltán tizenhat éves kor felett engedélyezik a beavatkozást.
Ez tehát a nemváltó operációk engedélyezésére vonatkozó gyakorlat, amely nem egyezik meg azzal, hogy mennyi idős kortól lehet zöld jelzést adni a nemváltás előszobájának számító hormonkezelésnek. E tekintetben is eltérő kép mutatkozik az Európai Unió Alapjogi Ügynöksége szerint: Bulgáriában, Cipruson, Görögországban, Franciaországban, Romániában és Szlovákiában tizennyolc év a korhatár, akárcsak Magyarországon, ahol az Országos Gyógyszerészeti és Élelmezés-egészségügyi Intézettől kell az engedélyt kérni. Lengyelországban, Spanyolországban, Írországban, Máltán és Hollandiában már tizenhat évesen lehet efféle beavatkozáshoz folyamodni (Hollandiában szülői engedéllyel tizenegy-tizenkét éves kortól is, erről lásd keretes írásunkat). Dániában, Szlovéniában tizenöt, Lettországban tizennégy év a határ, hét EU-s tagállamban – Belgiumban, Luxemburgban, Cseh-, Észt-, Finn-, Német- és Svédországban – pedig a gyermek érettségi fokától függ.
Írországban és Máltán tizenhat éves kor felett engedélyezik az operációt”
Érdemes még kitérni az Egyesült Államokra, ahol a Trump-éra alatt több olyan döntés született, amely érinti a transzneműséget. 2020-ban a kormány úgy határozott, hogy eltörli az Obama-adminisztráció transzneműekre vonatkozó „nemi megkülönböztetés elleni védelmét” az egészségügyben. Vagyis az embereket biológiai nemük alapján férfiként vagy nőként határozták meg, Obamáék alatt viszont a nemek definíciója úgy szólt: „az ember belső nemi érzete, amely lehet férfi, nő, egyik sem vagy pedig a férfi és a nő kombinációja”. A Trump-kormányzat rendelkezései azt is lehetővé tették, hogy a kórházak és a biztosítók a vallásszabadságra hivatkozva megtagadják például a nemváltó műtétek elvégzését. A Biden-kormány rendelkezései nyomán újra kötelező a nemváltó műtétek elvégzése az Egyesült Államokban. Joe Biden egyébként tavaly ősszel, az elnökválasztást megelőzően egy műsorban úgy fogalmazott: „Az az elképzelés, hogy egy nyolc- vagy tízéves gyerek eldönti, hogy »transznemű akarok lenni, ez az, ami lenni szeretnék, ez megkönnyítené az életem«. Szóval zéró diszkriminációnak kellene lennie.”