Küzdelmekkel teli élet végén hunyt el István 1038. augusztus 15-én. Kultuszának ápolását I. (Szent) László királyunk kezdte meg: pápai jóváhagyás nélkül vitte keresztül István szentté avatását, akit uralkodói példaképének tekintett. Az államalapítót 1083. augusztus 20-án avatták szentté Székesfehérváron. A szentek ünnepnapja általában földi haláluk, vagyis az úgynevezett égi születésnapjuk naptári időpontjához kötődik, István esetében ezt át kellett helyezni néhány nappal. Augusztus 15-e ugyanis Nagyboldogasszonynak, Magyarország védőszentjének az ünnepnapja, egyúttal Szűz Mária mennybevétele, a katolikus egyház legnagyobb Mária-ünnepe.
Az elkövetkező évszázadok során Szent István kultusza korszakonként, valamint politikai és ideológiai berendezkedések mentén számos alkalommal változott. Ápolását elősegítette például, hogy Mária Terézia 1764-ben a polgári szolgálatot elismerő legmagasabb kitüntetés gyanánt megalapította a Szent István-rendet, a két világháború között hazánkban hatalmon lévő jobboldali–konzervatív rendszer pedig a Szent István-i állameszme jegyében fogalmazta meg a befogadó és keresztény magyar nemzeteszmény gondolatiságát, továbbá 1938-at, az uralkodó halálának 900. évfordulóját Szent István-emlékévvé nyilvánította. Nem kedvezett az első király képének, hogy a szentkultuszt a reformáció alapvetően nem pártolta, ahogyan később a felvilágosodás szekularizációs törekvései, majd a röviddel a második világháború után hazánkban berendezkedő, vallásellenes és osztályszemléletű kommunista rezsim sem.
Szent István neve forrt össze a legszorosabban a magyarsággal és egyszersmind a magyarok európaiságával”
Szent királyunk hagyományának különböző értelmezései nem változtatnak azon a tényen, hogy István kimagasló formátumú, messzire látó uralkodó volt, olyasvalaki, akiből ezerévente egy születik. Mindmáigelévülhetetlen állam- és egyházszervező munkát végzett, ami után méltán érdemelte ki, hogy az egyik legkiválóbb magyar középkorásznak tartott Kristó Gyula professzor a róla szóló könyvében így fogalmazzon: „Szent István neve forrt össze a legszorosabban a magyarsággal és egyszersmind a magyarok európaiságával. Az ő nevének szinonimája a szentkirály, ő volt falvak százaiban a templomcím, a település névadója. Ő az örök hivatkozási alap, minden cselekedet viszonyítási pontja, ő a Nagy Kezdet, az országalkotó, az államszervező, a keresztény hitet terjesztő uralkodó. Ő a valaha élt legnagyobb magyar államférfiú.”