A világszinten növekvő káosznak technológiai oka van. A közösségi média természeténél fogva vezető és vízió nélküli percmozgalmakat termel, amelyek egyetlen célja a rend, a tekintély és az intézmények lerombolása. Az eliteknek két lehetőségük marad: totális központosítás vagy virtuóz problémamenedzsment – írja a CIA egykori vezető elemzője.
2021. február 17. 13:16
p
1
0
0
Mentés
Böszörményi-Nagy Gergely
Martin Gurri a Központi Hírszerző Ügynökség (CIA) exelemzője, szakterülete a média és a geopolitika kölcsönhatásának vizsgálata. 2014-ben megjelent, négy évvel később – a közben bekövetkező események feldolgozásával – kibővített könyve a tömegpszichózisra épülő korszellemről különleges alkotás. Nem csupán a bravúros csomagolás, de a pragmatikus, ideológiamentes, nagy képre törekvő megközelítés okán is.
Szerzőnk szerint az ezredfordulóval nemcsak naptárilag, de az internet miatt kulturális tekintetben is új korszakba léptünk. 2001-ben egyetlen év alatt ugyanannyi új információ keletkezett, mint a civilizációtörténet során összesen. Ez a szám 2002-ben ismét megduplázódott, azóta évente a sokszorosára nő. Az információs struktúrák átalakulása korábban is felforduláshoz vezetett, a nyomtatott sajtó megjelenése a 15–16. században sok helyütt és érdemben kikezdte a fennálló hatalmat. Ám a tömegmédia az általa kritizált állami, egyházi, üzleti vagy akadémiai intézményekhez hasonlóan végül maga is hierarchikus formát öltött – központosította befolyását, s közben a nyilvánosság egészen a 20. század végéig passzív hallgató maradt. Az internet és főként a közösségi média azonban a hierarchiákkal éppen ellentétes szabályok szerint működik. A nyilvánosság mai átalakulása tehát a történelemben példa és előkép nélküli.
Él Budapesten egy fiatal magyar tudós, aki egy egész tudományterületet talált ki magának, elismert szakmai folyóiratot alapított hozzá, és ma már világszerte szívesen látott előadó. Meskó Bertalan orvosi jövőkutató könyvet írt azoknak, akik hozzá hasonló tudatossággal terveznék a jövőjüket.
Az amerikai atomipar magyarországi lehetőségeit mérte fel három napon át Justin Friedman, az amerikai külügyminisztérium nukleárisenergia-kereskedelmi versenyképességért felelős vezető tanácsadója.
Elárasztotta az internetet egy vírusként terjedő oldala a dokumentumcsomagnak, amely a szabadságharcosok és az amerikai titkosszolgálat kapcsolatáról szól.
Hogyan alakult ki és miként működik a mélyállam az USA-ban? Milyen eddig eltitkolt részleteit tudtuk meg a Kennedy-gyilkosságnak? Hogy fogja felszámolni a mélyállamot Donald Trump?