Már látjuk, mikor jön a nyár

Készüljön.

Szinte minden növény megsínylette a szélsőséges időjárást, de nincs még minden veszve.
Szokatlanul hideg és borongós az idei május, az időjárás az idei szezonban nem volt kegyes a gazdákkal. Az ilyenkor megszokott meleg, napsütéses, csapadékos idő idén várat magára, ami érezteti hatását a szántóföldeken és a gyümölcsösökben is.
A Fruitveb összegzése szerint a gyümölcsösökben a szezonkezdet kedvezőbb volt, mint tavaly, mivel a fák virágzása időben kezdődött, szemben a 2024-es évvel, amikor két-három héttel korábban kezdődött a folyamat. Március végén helyenként, április elején ugyanakkor országszerte -2 Celsius-foknál is hidegebb volt éjszaka, ráadásul több napon keresztül, a fagy országszerte óriási pusztítást végzett.
Idén gyakorlatilag alig lesz őszibarack, az elmúlt 25 évben nem volt ilyen rossz a termés.
Azokon az ültetvényeken, amelyeket megkímélt a fagy, a barackféléket támadó gombás fertőzéssel küzdöttek a termelők, amelynek a terjedésének az elmúlt évekhez képest hűvösebb áprilisi és májusi időjárás is kedvezett.
A barackféléket leszámítva a Magyarországon termő gyümölcsfélékben kisebb kárt okoztak az áprilisi fagyok, mivel az alma, a cseresznye, a meggy és a szilva később virágzik, mint a barackfélék. A hűvös és az átlagosnál kevésbé napos időjárás ugyanakkor nem tesz jót ezeken az ültetvényeken sem. A tényleges termés mennyiségét és minőségét a következő időszak határozza meg.
A hideg idő a szántóföldi növények fejlődését is lassította, elsősorban a napraforgóét és a kukoricáét.
Ezt a lemaradást a jobb idő beköszöntével behozzák a szántóföldi növénykultúrák, ugyanakkor az idei tavasz másik meghatározó jelensége, a szárazság már nagyobb gondot okozhat.
Jó hír, hogy a hazai eper nem szenvedett jelentős károkat, ezért a szakemberek átlagos termésre számítanak. Hazánkban a korai eperfajták már kaphatók, ezeket üvegházakban, fóliasátrakban termesztik, így a fagyok is megkímélték az ültetvényeket. Magyarországon az epertermés egyharmada szabadföldi. A korai fajtáknál a virágzáskor okozott károkat az időjárás, de összességében nem ez volt a jellemző.
A gyümölcsösökben és az eperföldeken is a munkaerőhiány okoz jelenleg hosszabb távú, szezonokon átívelő problémát. A gyümölcstermesztés munkaerő-intenzív ágazat. A szezonális feladatokat – a fák metszése, a permetezés vagy a termény érése – nem lehet gépekkel kiváltani, ugyanakkor a szakszerű munkaerőnek folyamatosan rendelkezésre kellene állnia, mivel ezeket a teendőket csak egy rövid időszakban lehet elvégezni. Az eperszezon beköszöntével a gyümölcs szedése okoz fejtörést a termelőknek, mivel ha nincs, aki az éréskor leszedje a gyümölcsöt, az egész szezon elveszett.
Mindezek, vagyis a szélsőséges időjárás – idén éppen a szokatlan hideg –, a munkaerő tartós és hosszútávú hiánya és a gyümölcsösök jelentős részének elmaradottsága, életkora 2025-ben sem kecsegtet mennyiségben és minőségben is jó terméssel. Fontos, hogy több területen sikeres és kimagasló a hazai növénytermesztés, beleértve a szántóföldi növényeket, a dinnyeféléket és egyre több helyen az országban az almát. Ezeknél a növényeknél ugyanakkor még nem lehet látni, mire számíthatnak a gazdák 2025-ben.
Ezt is ajánljuk a témában
Készüljön.
Nyitókép: MTI/Oláh Tibor