Vance ultimátumot adott Ukrajnának és Oroszországnak is: ideje dönteni

Az USA egyre türelmetlenebb.

Az egész világot felforgatják a Donald Trump által bejelentett vámtarifák és viszonossági vámok. Az Európai Unió vesztes pozícióból próbál egyezkedni az Egyesült Államokkal, és Kína is okozhat meglepetéseket. Megnéztük, hogyan is érintené Európát és benne hazánkat a tényleges vámháború.
„Ez a felszabadulás napja, erre vártunk hosszú ideje” – nyitotta április 2-ai beszédét Donald Trump amerikai elnök. Rövidesen pedig bejelentette az egész világgazdaságot érintő döntését: „Az Egyesült Államok hamarosan történelmi elnöki rendeletet léptet hatályba, melyben bevezeti a viszonossági alapú vámokat a világ szinte minden országával szemben.” Ennek értelmében azokat az országokat érinti a vámintézkedés, amelyek magasabb effektív vámokat tartanak fenn az amerikai termékekre. Kína 34 százalékos vámot kap, az Európai Unió 20 százalékost.
A reakciók széles skálán mozogtak. Sem Kína, sem az EU nem késlekedett a válasszal. Brüsszel először totális ellentámadást és vámháborút ígért, ám a hangnem később megváltozott. A magyar kormány álláspontja szerint hiba volt a harcoskodás az uniós vezetés részéről. Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter kijelentette: „Ezek a lépések világosan megmutatják, hogy a brüsszeli intézmények nem képesek a hatékony irányításra, nem képesek az Európai Unió számára előnyös megoldásokat kidolgozni.”