Érkezett már hozzánk a Barátság vezetéken keresztül az orosz Uráli típusú kőolajhoz nagyon hasonló kazah kőolaj is tesztelési célból. Ez az út is járható lehet, hiszen a szintén Uráli-típusú olajra optimalizált három kelet-németországi kőolajfinomító is kazah olajat vásárol a Barátság kőolajvezeték északi ágán keresztül
– magyarázta.
Az MCC kutatója emlékeztetett, hogy az orosz-ukrán háború kitöréséig az Uráli típusú és a Nyugat-Európában mérvadó Brent olajárak teljesen párhuzamosan mozogtak, nagyjából egyformán reagáltak a világpolitikai és gazdasági történésekre. Azzal együtt persze, hogy az Uráli olaj árai többnyire a Brent alatt maradtak átlagosan 10-15 százalékkal.
A háború kitörése óta érdekes módon az árak változásának tendenciái maradtak, de az árak közti különbségek nőttek, a Brenté akár 25-40 százalékkal is magasabb lehet manapság, mint az Urali típusúé. Ebben nyilvánvalóan a szankciók játsszák a főszerepet, hiszen
bár Kína, India és Törökország megsokszorozta az orosz olaj vásárlását, mégis sok új piacon kell azt bevezető áron kínálni, hogy kompenzálni lehessen a szankciók miatti kiesést.
„Ha ez a tendencia fennmarad és az USA kitermelése is növekedni fog, ha az OPEC is igazodni fog ehhez a kitermelési politikához, akkor hosszabb távon is tartósan csökkenni fognak a kőolaj- és az üzemanyagárak itthon és külföldön is. Stabilizálódhat egy 60 dollár/hordó körüli ár, ami jó alapot jelenthet egy tartósabb globális gazdasági fellendüléshez, hiszen ma is – a zöld átmenet korában is – igaz, hogyha a kőolajárak csökkennek az GDP nő” – fogalmazott Toldi Ottó.
Nyitókép: CHRISTIAN MONTERROSA / AFP