Bekeményített a forint a felcsillanó békére, de azt is megtudtuk, érdemes-e már most eurót váltani a nyaralásra

2025. február 18. 08:30

Csak a béke hozhat tartós forinterősödést, ez egyértelműen kijelenthető annak ellenére is, hogy a magyar fizetőeszköz többhavi csúcsra ért. Tavaly ősz óta nem volt ilyen erős a forint, az euróval szemben a 400-as lélektani határ is elérhetővé vált február közepén. Elemzőket kérdeztünk, mi várható a piacon a következő hetekben.

2025. február 18. 08:30
Ferentzi András

Visszapattant a januári negatív csúcsról a forint euróval szembeni jegyzése. Az elmúlt napokban már a 400-as szintet karcolgatta az árfolyam, ám azt áttörni ugyanakkor nem tudta, ennek pedig sajnos van egy nyomós oka. Orbán Viktor miniszterelnök hétfőn a közösségi oldalán azt mondta: a béketárgyalások előkészítő megbeszéléseinek hallatán nemcsak a gáz ára esett tíz százalékkal, hanem a forint is lendületet vett. A kormányfő úgy véli, ha ez így megy tovább, az euró be fog nézni a 400 forintos szint alá is. Hozzátette: ennyit jelent a béke, amelynek gazdasági előnyei vannak. A forinterősödésben az általunk megkérdezett elemzők is inkább globális, nemzetközi hatásokat és Donald Trump lépéseit látják.

Ezt is ajánljuk a témában

Mi várhat a forintra?

Molnár Dániel, a Makronóm Intézet szenior makrogazdasági elemzője úgy vélte, hogy a forint alakulását a következő hetekben is elsősorban a nemzetközi pénzpiaci környezet határozza majd meg. „Amennyiben sikerül előrébb lépni a béketárgyalásokon, illetve a vámháborúban sem következik be eszkaláció, a felek elmozdulnak a tárgyalásos megoldás irányába, akkor a pénzpiaci volatilitás is tartósan mérséklődhet, amely további erősödést válthat ki a feltörekvő piacokon” – húzta alá.

Virovácz Péter, az ING Bank vezető elemzője szerint is a mostani erősödés mögött elsősorban globális folyamatok állnak. 

A piac elkezdte a csodavárást, abban bíznak, hogy jöhet a béke Ukrajnában, amire talán lehet is esély, most, hogy elkezdődött valami tárgyalásféle előkészítése. 

„Hogy ez meddig tarthat ki és mi lesz az eredménye, azt nem lehet megjósolni, mindenesetre egy tartós béke a forintot is erősítené. A régiós devizák közül egyébként nem lóg ki a forinterősödés, maximum annyiban, hogy a korábbi súlyosabb ütésekből most a magyar deviza jobban tudott visszajönni” – mondta az elemző, aki szerint a mostani erősödésben a dollár gyengülése és a gázai tűzszünet is szerepet játszott.

Kellene egy jó hír

Molnár Dániel úgy látja: a forint mellett több tényező is szólt az elmúlt időszakban: a vártnál kedvezőbb negyedik negyedéves GDP-adat, a szigorúbbá váló jegybanki kommunikáció, kiegészülve a vártnál magasabb év eleji inflációval egyaránt támogatták a forint felértékelődését, de a nemzetközi környezet is kedvezőbbé vált. „A piacok elkezdték átértékelni Trump vámpolitikáját, miközben az orosz-ukrán háború kapcsán is előtérbe került a béketárgyalás, ez pedig javította a feltörekvő piacokkal szembeni kockázatvállalási hajlandóságot, amely a forint árfolyamát is erősítette. 

Kiemelendő ugyanakkor, hogy a bizonytalanság továbbra is fenn áll. 

„Múlt héten szerdán például a vártnál magasabb USA infláció okozta dollárerősödés eredményezett azonnali korrekciót a forint árfolyamában” – tette hozzá Molnár Dániel. Hozzátette: a forint erősödésének most a 400-as szint, a lélektani határ jelenti a legnagyobb gátat. Ennek áttöréséhez ugyanakkor szükség lenne egy jelentős, pozitív hírre, eseményre. Azt követően a 390-es szint jelentheti majd a következő ellenállást.

Ezt is ajánljuk a témában

Virovácz Péter szerint, ha valóban lezárulna az ukrajnai háború, akkor könnyen a 400-as szint alá mehetne az euró-forint árfolyam. „Addig a lélektani határ tartós átütésére nincs túl sok esély, hiszen a mostani erősödéseknél beindulnak azok a piaci szereplők, akik a kedvező számoknál eladják forintjukat, így vissza-vissza gyengítve az árfolyamot” – húzta alá az elemző, aki szerint hosszabb távon még a békét is beárazhatja a piac.

Mikor érdemes átváltani a nyaralásra szánt pénzt?

„Ekkor kerülhetnek elő az olyan tényezők, mint például a magas inflációs környezet, az elfogyó kamattöblet és a lassabb növekedés és hirtelen ismét felfelé mehet majd a forintárfolyam. Mi éppen ezért arra számítunk, hogy év végére ismét 420 forint körül adják majd az eurót, hiszen jönnek a választások és ezek magukkal hozhatnak növekedés és fogyasztásösztönző lazításokat” – tette hozzá Virovácz, aki arra a kérdésünkre, hogy akkor ezek szerint most érdemes-e a nyaralásra szánt pénzt euróra váltani, úgy fogalmazott, hogy legalábbis egy jelentős részét biztosan, de rengeteg még a bizonytalanság és a befolyásoló tényező. 

Ha lesz is erősödés, ugyanúgy jöhet egy hirtelen gyengülés is, ha baljós nemzetközi hírek érkeznek. Előbbinél kicsivel mehet a forint a 400-as szint alá, utóbbinál hirtelen 408-410-ig is visszaeshet

– összegezte előrejelzését az ING elemzője.

Hasonló véleményt mondott Molnár Dániel is, aki szerint a forintárfolyamra vonatkozó várakozásokat érdemes annyi fenntartással kezelni, mint az időjárásra vonatkozó hasonló időtávú előrejelzéseket. „A pénzpiacokat rengeteg minden mozgatja, amelyeket – és az azokra adott befektetői reakciókat – nem lehet előre jelezni, ezek vonatkozásában csak feltételezésekkel lehet élni. A feltételezések megváltoztatása pedig az előrejelzést is érdemben módosíthatja” – figyelmezetett a Makronóm elemzője.

Molnár Dániel azt is kiemelte, hogy fundamentálisan semmi nem indokolta a szeptember vége óta tartó gyengülést a forint árfolyamában, a folyó fizetési mérleg továbbra is érdemi többletet mutat, miközben a geopolitikai konfliktusok várható oldódása is további erősödést eredményezhet. Emiatt elképzelhető egy, a jelenleginél is erősebb árfolyamszint a közeljövőben, ugyanakkor az euróváltás időzítésével kapcsolatos kockázatok mindig fenn fognak állni.

Mi várható az új jegybanki vezetéstől?

Molnár Dániel szerint az új jegybanki vezetéstől nem várható változás a monetáris politikában, továbbra is az infláció maradhat az MNB fókuszában, így a forintárfolyamban sem számíthatunk elmozdulásra, a várható hatásokat a piacok már korábban beárazták. „A monetáris politika mozgásterét – az inflációs folyamatok mellett – változatlanul a Fed kamatpolitikája korlátozza, a vámpolitika okozta inflációs kockázatok felhajtották a kamatvárakozásokat, amely a dollár árfolyamát is erősítette. Amíg ez nem változik, addig a hazai lazításra sem lesz lehetőség” – fogalmazott Molnár Dániel.

„Az új jegybanki vezetésnek egyébként nem lesz egy jó darabig túl nagy mozgástere, meglepő lenne, ha a Varga Mihály vezette monetáris tanács rögtön egy kamatvágással indítana márciusban. Akkor a sérülékeny forintot igazi hullámvasútra tehetnék” – emelte ki Virovácz Péter.

Nyitókép: MATTHIAS BALK / DPA / dpa Picture-Alliance via AFP

 

 


 

 


 


 

 

 

Összesen 9 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Simbaya
2025. február 18. 10:49
Ha meg Gyuribá leállítaná a hazánk felé fordított pénzágyúkat, akkor lemenne a forint 300 alá, ahol normálisan kéne lennie.
Camael
2025. február 18. 10:09
"Kellene egy jó hír" tessék megnívi Elon Muskot munkalátogatásra
Sztrovacsek
2025. február 18. 09:49
Hurráááááá! A világ leggyengébb valutája kinézett a béka segge alól.
Mankel
2025. február 18. 09:10
Azért ne rohanjon senki visszaváltani az euróját. Ha van valami amire stabilan lehet alapozni az a Forint romlás. Gyakorlatilag kimondatlan csúszó leértékelés folyik lassan két évtizede. 400 alatt bevásárolok aztán mehet eurós állampapírba.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!