Háború és lopás 4. rész – kihez vándorol a pénz az ukrán mezőgazdaságból?

A legnagyobb ukrán mezőgazdasági vállalkozások tulajdonosi körének azon túl, hogy az osztalék az ő számlájukra érkezik, nem sok köze van Ukrajnához.

A legnagyobb ukrán mezőgazdasági vállalkozások tulajdonosi körének azon túl, hogy az osztalék az ő számlájukra érkezik, nem sok köze van Ukrajnához.
Cikksorozatunk legújabb részében bemutatjuk, melyek az ukrán termőterületeken gazdálkodó legnagyobb cégek, és milyen ezek háttere.
Amerikai, arab és európai cégek uralják az ukrán termőföldpiacot a háttérben bankokkal, tőkealapokkal, biztosítótársaságokkal és neves egyetemekkel. Az ukrán földpiac idén felszabadult a moratórium alól, vagyis már gazdasági társaságok is földtulajdonosok lehetnek.
Orbán Viktor békemissziója nemcsak külföldön téma.
Az Európai Unió agrárágazatról szóló tavalyi jelentése is megerősíti az eddigi folyamatokat: az elmúlt tíz évben számos kisbirtok eltűnt, helyükbe a 100 hektár feletti gazdaságok léptek. A földtulajdonosok közül a nagybirtokosok száma nem éri el a négy százalékot, akik az európai mezőgazdasági terület több mint felét művelik meg, a maroknyi csoport szerepe meghatározó a földrész agrártermelésében. Az európai támogatások zömét is ők teszik zsebre.
A gazdatüntetések is megmutatták, hogy eresztékeiben recseg-ropog az EU mezőgazdasági támogatási rendszere – véli a Stradamus Zrt. tanácsadó testületének tagja. Boros Gergő agrárszakértő szerint a termőföld ma egyre kevésbé jó befektetés, főként mert Ukrajna EU-hoz történő közeledésével a mai uniós közös agrárpolitika látványosan terhes a gazdáknak, a kisbirtokok csődközeli helyzetbe kerülhetnek.
Az utóbbi hónapokban hangos volt a sajtó attól, hogy az ukrán gabona elöntötte az unió keleti felének országait.