Mi történt? Első ránézésre semmi különös. Szombat este, idényvégi játékkal döntetleneztünk Montenegróval egy Európa-bajnoki selejtezőn, idegenben, miután az elmúlt pár évben helyt álltunk a világ ellen.
A hazai bolgár meccs után bőven maradtak bennem kételyek, ha nem is hangoztattam őket, hiába tomboltak a sikerhormonok: meglépjük a következő szintet? Elkapjuk a csoportriválist idegenben, ahogy Walest, Szlovákiát és Albániát nem kaptuk el? Megugorjuk a szintet, amivel kilépünk a középcsapatok közül?
Nem, még nem léptük meg: még nem sikerült a nagyok alá, a többiek fölé lépnünk. De tudtuk, hogy lesznek hullámvölgyek, és ami fontosabb: nem kaptunk ki egy rendkívül kellemetlen ellenféltől idegenben, aki ellen a továbbjutásunk dőlhet majd el a végén.
Nem kaptunk ki, ellentétben azzal, ahogy az elmúlt Eb- és vébéselejtezők során Walestől, Szlovákiától, Albániától kikaptunk.
Vagyis a saját kezünkben a sorsunk. Ez egy tény, és lényegtelen a mintához, a nagy egészhez képest.
Mert a helyzet az, hogy amennyiben egy válogatott az elmúlt hét évben kijut kettő Európa-bajnokságra, folyamatos, meredeken ívelő, számokban mérhető fejlődést mutat, irigyelt infrastruktúrát villant, amelyik válogatott Bulgária (!) és Litvánia (!) ellen hatvanötezres szurkolói támogatást élvez a stadionban, és sokmilliós szurkolói támogatást a stadionon kívül; ha ez a válogatott szétkapja a himnuszgyalázó angolokat oda-vissza, idegenben veri az ellenséges és szivárványos hisztériát teremtő németeket, veri a horvátokat, a lengyeleket, az osztrákokat, a törököket, a szerbeket, a görögöket, a finneket, meg a többieket, Eb-n kapja el a világbajnok franciákat; és ami a legfontosabb: javuló, erősödő, stabil játékkal rukkol elő, ragyogó, egyre pengébb nemzetközi klasszisokat vonultat fel növekvő számban, szóval ha ezek a fentiek fönnállnak, akkor ez a válogatott, jelen pillanatban olyan magaslatokra ért, amiről tíz éve álmodni sem mertünk, vagy ha igen, a „józanok” kinevettek.
Ez a meccs pedig nem oszt, nem szoroz: az Európa-bajnokságra ugyanúgy „besétálhatunk”, mint a meccs előtt.
Szóval, a „józanok” már nem nevetnek. A „józanok” vagy megtértek a mámorba, vagy krákognak egymás buborékjaiban, mert valamiféle
homályos okokból azt hiszik, hogy ez a mi saját bejáratú magyar focicsodánk, fociimádatunk a politikához kötődik.