Alapjogokért Központ: Tuskék lábbal tiporják a jogállamiságot
Az elemző- és kutatóintézet csokorba szedte a Tusk-kormány jogellenes lépéseit.
Szikra Levente, az Alapjogokért Központ jogi elemzője szerint több megoldás is szóba jöhet. Lehetséges irány lehet az életkori határok emelése és a különleges elkövetői kör meghatározása.
Hatalmas volt a felháborodás a Krúdy Gyula Angol-Magyar Két Tanítási nyelvű Általános Iskolában történtek kapcsán, miután kiderült, hogy egy 39 éves pedagógiai asszisztens szexuális kapcsolatot tartott fenn egy 15 éves diákkal. Az LMBTQ-aktivista Bite Zsoltot kirúgták az intézményből. majd fel is jelentették. A rendőrség az ügy kapcsán már nyomozást indított.
Az ügyre Orbán Viktor miniszterelnök is kitért hétvégi évértékelőjében, leszögezve, hogy a pedofíliára nincs bocsánat és
Az eset után több szervezet is törvényi szigorításokat sürgetett.
Két nappal ezelőtt újabb, sokkoló esetre derült fény: a hírek szerint egy Békés vármegyei faluban egy 13 éves kislány nevelőapja pénzért szolgáltatta ki a helyi iskola egyik pedagógusának a kislányt.
Lapunk megkérdezett egy szakértőt, milyen törvénymódosítások jöhetnek szóba, a gyerekek fokozottabb védelme érdekében.
Szikra Levente, az Alapjogokért Központ jogi elemzője a Mandinernek nyilatkozva elöljáróban hangsúlyozta, hogy a pedofília a bűncselekmények közül is a legvisszataszítóbbak közé tartozik, hiszen életre szóló sérüléseket okozhat a kiskorú áldozat számára. Az állam ezért büntetőjogi eszközökkel is fellép az ilyen bűnelkövetőkkel szemben, amely kapcsán több büntetőjogi tényállás is rendelkezésre áll. A sajtóban a napokban megjelent, az általános iskolai pedagógiai asszisztens ügye kapcsán a problémát az jelenti, hogy 14 év feletti – a büntetőjog fogalomrendszerében fiatalkorúnak hívott – személlyel főszabály szerint valóban nem büntetendő a szexuális kapcsolat.
Ez alól egy kivétel van, a szexuális visszaélés egyik különleges esete:
– magyarázta az elemző. A jelenleg rendelkezésre álló információk alapján azonban még nem tudjuk, hogy ilyen körülmény fennállt-e – tette hozzá Szikra Levente.
Az ugyanakkor biztos, hogy erkölcsi szempontból elfogadhatatlan, ami történt, és helyes lenne, ha a jogalkotó reagálna erre – szögezte le az elemző.
Szikra Levente szerint két oldalról is meg lehet közelíteni a kérdést, a megoldások pedig nem zárják ki egymást, azaz akár egyszerre is megvalósíthatóak.
Az egyik lehetséges irány (az áldozatok védelme irányából közelítve)
Ez kibővítené a törvény által védett fiatalkorúak körét.
Az elkövetők irányából közelítve elképzelhető olyan megoldás is, hogy különleges elkövetői kört határoz meg a jogalkotó. Ilyen, különleges elkövetői köröket más ügyek kapcsán már több helyen ismer a büntető törvénykönyv, így nem lenne példátlan változás.
A gyermekek védelme érdekében jó megoldás lehetne, ha minden olyan foglalkozást gyakorló személy, aki 18 év alattiakkal bármilyen hatalmi vagy befolyási viszonyban van (pl. pedagógus, pedagógiai asszisztens, edző stb.) ebbe a különleges elkövetői körbe tartozna,
Ez a megoldás tehát annyiban lenne más a most hatályos rendelkezésekhez képest, hogy nem csak a felnőtt befolyása alá tartozó kiskorúakat védené, hanem az ilyen felnőttektől mindegyiküket, továbbá kivenné a hatalmi viszonnyal való visszaélést, mint feltételt. Így például a mostani eset is már biztosan büntetendő lenne.
A pedagógusok esetén az elemző szerint természetesen a szabadságvesztés mellett a foglalkozástól eltiltás büntetése is szóba kerülhet ilyen esetekben. E körben lehetséges lenne kötelezően előírni, hogy aki pedofil bűncselekményt követ el, azt a bíróság tiltsa el minden olyan foglalkozástól, ahol 18 év alattiakkal hatalmi vagy befolyási viszonyba kerülhet.
Nyitókép: Bite Zsolt/Facebook