A jelentések szerint a leghidegebb heteket úgy kellett a civileknek Ukrajnában túlvészelniük, hogy naponta csak pár órára volt áram, a legtöbb helyen este és éjjel egyáltalán nem volt áramszolgáltatás, ezáltal sok helyen fűtés sem. A legtöbb belföldi menekült Kárpátaljára volt kénytelen költözni a háború kirobbanása után, emiatt az áramszünetek a magyarlakta régióban voltak a legsűrűbbek, hiszen drasztikusan megemelkedett az energiaigény, melyet az infrastruktúra nem bírt el.
Englert Éva az InfoStart tudósítójának elmesélte, hogy nincs generátoruk, ezért nagyon nehéz időszakon vannak túl, hiszen gondoskodnia kell 1,5 éves gyermekéről is.
Nem tudtunk fürödni. Mindent megszedtünk vízzel, amikor volt. De a kislányt is fürdetni kellett, neki meleg kellett”
– mesélte, majd azzal folytatta, az volt a szerencséje, hogy van egy kályha a lakásban, amivel tudnak fűteni.
Próbálták kiszámolni, hogy mikor lesz villany, de szavai szerint az az egy-két óra semmire sem volt elég, Csak annyit tudtak csinálni, hogy töltse a laptopját, amire filmeket töltött le, hogy a kislányát le tudja foglalni, mert fél a sötétben, valamint kifestőket vettek neki.
Nehéz volt. Főleg, amikor már lemerültek a lámpák. Az utolsó hetekben már úgy voltam vele, hogy vegyünk egy generátort. Csak abba is üzemanyag kell. Egy óra egy liter. Drága”
– mondta Englert.
A helyzet javulni látszik, ugyanis Kárpátalján már nincsenek tervezett áramszünetek, szinte egyszer sem kapcsolják ki a villanyt. Ukrenergo áramszolgáltató vezérigazgatója szerint a legrosszabb már mögöttük van.
A nyitókép az odesszai áramszünet látható. Fotó: JOSE COLON / ANADOLU AGENCY / Anadolu Agency via AFP