A helyzet egyre súlyosabb: már stratégiai kulcshelyekről is a frontra küldik az ukránokat – a szakértők aggódni kezdtek
A légvédelem miatt aggódnak a szakértők.
Az orosz Levada Központ közvélemény-kutató intézetének vezetője szerint a háború kezdetével „totális információs cenzúrát vezettek be, üldözni kezdték az újságírókat, bloggereket. Több mint 230 médiumot zártak be”.
Az orosz lakosság konkrétan háborút várt – fogalmazott a Levada Központ – Oroszország egyik „legpatinásabb” közvélemény-kutató intézetének – vezetője az Indexnek. Lev Gudkov elmondta, idén két nagy tévedése volt: amikor azt gondolta, hogy az orosz lakosság tömegesen tiltakozik majd a háborúval, majd a mobilizációval szemben.
Kiderült, a háború meghirdetése után néhány nappal készítettek egy közvélemény-kutatást, amely akkor 68 százalékos támogatottságot mutatott a „művelet” mellett. Márciusra ez 83 százalékra nőtt, majd kicsit csökkent, és hónapokon keresztül 75-76 százalék körül mozgott. A mobilizáció meghirdetése után szeptemberben a támogatottság csökkent, de októberben megint visszatért az előző szintig, és jelenleg körülbelül 72-74 százalékot tesz ki.
Az intézetvezető szerint ebből az olvasható ki, hogy
az ukránellenes kampány sok évig folytatódott az orosz nyilvánosságban, már az első, 2004-es narancsos forradalomtól kezdve.
Lev Gudkov leszögezte, az orosz lakosság konkrétan háborút várt. Felmérték azt is a tavaly év végén, hogy a társadalom ki ellen tartja legvalószínűbbnek a háborút. Kiderült,
míg 37 százalékuk Ukrajnát nevezte meg.
A háború kirobbanása után az intézetvezető szerint „totális információs cenzúrát vezettek be, üldözni kezdték az újságírókat, bloggereket. Több mint 230 médiumot zártak be” – mondta Lev Gudkov, majd hozzátette: a lakosság egy szűk kör kivételével semmilyen információhoz nem jutott az események menetéről. Szerinte ez az oka annak, hogy kezdetben a közvélemény viszonylag nyugodt volt, távolságtartó, és bezárkózó: „nem is akartak hallani semmi olyat, ami kellemetlen lehet a füleiknek”.
A propaganda nagyon hatékony dolog” – fogalmazott az intézetvezető. Szerinte az elnök egy kényszerű konszenzust hoz létre: egyrészt izolálja a közösséget a nemkívánatos véleményektől, másrészt egy nagyon agresszív interpretációját adja a jelenlegi eseményeknek. „A nap 24 órájában tömeges agymosás zajlik, amit nem lehet elkerülni” – teszi hozzá a kutató.
Nyitókép: Mikhail Metzel / POOL / Sputnik via AFP