Kiemelkedően nagy hányadát fordítja a magyar kormány a GDP-nek a felsőoktatásra

2022. szeptember 01. 12:21

Csák János beszámolt a nemcsak Európában kiemelkedő, hanem a magyar történelemben is egyedülálló teljesítményről.

2022. szeptember 01. 12:21
null

A kormány a GDP 2 százalékát fordítja a felsőoktatásra idén, ez nemcsak Európában kiemelkedő, hanem a magyar történelemben is egyedülálló teljesítmény – jelentette ki a kultúráért és innovációért felelős miniszter csütörtökön Szegeden. Csák János, az országos felsőoktatási tanévnyitón és a Szegedi Tudományegyetem (SZTE) ünnepi szenátusülésén azt mondta, júliusban a kormány úgy döntött, megújítja az egyetemi felvételi eljárást.

A változtatások célja az egyetemi autonómia növelése, valamint a családok és a hallgatók felelősségvállalásának erősítése. A kormány nagyobb szabadságot biztosít az egyetemeknek a hallgatók kiválasztásában, a képzési és a nyelvi követelmények meghatározásában – közölte a politikus.

A kormány sokat tehet finanszírozással, ingatlanfejlesztéssel, de az eredmény az egyetemi oktatók, kutatók hozzáértésén, tudásán, odaadásán és a hallgatók tehetségén, szorgalmán múlik

– szögezte le a miniszter.

Az egyetem oktatói és hallgatói jelentik az ország jövőjét, a magyar hagyományok és kultúra megőrzését – mondta a politikus.

A tudás értéke

A kultúra, a tudás önérték, de valójában akkor van értéke, ha a közösséget szolgálja. Ehhez azonban a közösségnek individuumok halmazából identitással, önazonossággal rendelkező társulássá kell válnia. Önazonosság nélkül a közösség nem képes kézben tartani sorsát, megőrizni önrendelkezését, cselekvőképességét.

Elődeink nem azt várják tőlünk, hogy a múltba feledkezzünk, hanem azt, hogy megőrizzük, fejlesszük kultúránkat, tudásunkat,

hogy utódaink száz év múlva is magyarul élhessenek és alkothassanak – hangsúlyozta Csák János.

(MTI)

Nyitókép: Corvinus Facebook-oldala

Összesen 25 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
csakazigazat2
2022. szeptember 02. 12:17
A jelen oktatói, kutatói bérek mellett hiába 2 %-át költik a felsőoktatásra, ha teszem azt egy egyetemi docens alig húzza ki a hóvégéig. Lassan a legalsó bérkategóriába fognak kerülni, ha így folytatódik a helyzet. Bármelyik melós kiröhögi ma már az ún. egyetemi béreket. Ez lenne a magyar út ?
amca
2022. szeptember 01. 17:56
Oktatás . Látom. Bangónééé Bromez Puzsér ,csigazabáló Jakab Pig ,wcpucoló Kari Getzy,még jogsi se meg se englis Se dr. Fegyö ö öökör Donald Kacsa Hajnal Budzik ,lófejű , a közgáz.
Honi Gyöngyi
2022. szeptember 01. 14:45
Hajrá! Ha a tanári pálya (érthető okokból) nem vonzó, legyen mégtöbb büfé-szak az egyetemeken. Kellenek a mekis fiatalok!
smarton84
2022. szeptember 01. 14:34
"A változtatások célja az egyetemi autonómia növelése" Ezt hogy tudta röhögés nélkül leírni? Mire gondoltak? CEU? SZFE? SZTE? Közgáz? Az autonómiát úgy értik, hogy a közpénz elveszti közpénz jellegét, és a Fideszes kuratóriumi tagokkal szépen a kifolyatják OFFSHORE számlákra a magyarok pénzét. Így érthető, ha most kezdenek költeni.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!