Karácsonyfa, bejgli, szentmise, idézetek, vicces kérdések – politikusaink ünnepi posztjaiból szemezgettünk
Vajon hogyan tölti az ünnepeket Orbán Viktor, Dobrev Klára, Magyar Péter vagy épp Vitézy Dávid? Mutatjuk!
A működtető cég tulajdonosa milliókkal támogatja a Momentumot, amelynek politikusa Hajnal Miklós, a színházat bérelte ki kampányrendezvénye helyszínéül. Független szellemi műhely? Nem éppen. Frissítve - Hajnal Miklós válaszolt kérdéseinkre!
A közelmúltban részletesen is beszámoltunk az Átrium ügyéről, miután a színház június végén közölte, anyagi okok miatt kénytelen bezárni. Mint kiderült, a színház működéséhez a saját bevételeiken túl éves szinten 200 millió forint pluszforrásra, lenne szükség. Azaz képtelenek piaci alapon működni. Pedig a belépőjegyek a színház előadásaira nem olcsók. Az átlag jegyár 6600 forint körüli, a legdrágább jegyek pedig 12990 forintba kerülnek.
Az Átrium épp ezért az előadásokon kívül rendezvényhelyszínként is üzemel, azaz bérbe adják az épületet, és a szolgáltatásokat. Az intézmény honlapján úgy fogalmaznak „A színházteremben a modern hang- és fénytechnikai berendezések segítik a 110 m2-es színpadon zajló rendezvényeket. A különleges kupolájáról ismert, egyedi hangulatú, klimatizált nézőtéren 350 klasszikus színházi széken lehet helyet foglalni. Konferenciák, komoly- és könnyűzenei koncertek, filmbemutatók, üzleti és magánrendezvények, színházii előadások, motivációs tréningek, szakmai, vállalati továbbképzések, könyvbemutatók gyermekprogramok ideális helyszíne lehet ez az épület.”
Az Átrium erről ugyan nem ír, de úgy tűnik, politikai rendezvényeknek is ideális helyszínéül szolgál az épület.
A színház nagytermében tartotta ugyanis választási kampányának záró rendezvényét Hajnal Miklós,
a Momentum Budapesti 3. számú választókerületében országgyűlési képviselővé választott politikusa.
A „Váltsunk kormányt Budán is!” című rendezvényen olyan politikusok is felléptek és kampányoltak Hajnal mellett, mint Karácsony Gergely főpolgármester, Donáth Anna, a Momentum EP-képviselője, a DK-s Komáromi Zoltán valamint Őrsi Gergely, a II. kerület MSZP-s polgármestere. Hajnal egyébként a napokban közzétett posztjában az Átrium támogatására szólította fel követőit.
Mindez persze nem olyan meglepő, hiszen tekintve, hogy a színház egyik legfoglalkoztatottabb színász-rendezője a közismerten a balliberális politikai elit szűk holdudvarához tartozó, közéleti kérdésekben rendre megnyilvánuló Alföldi Róbert, az intézmény ideológai-politikai kötődése eddig is nyilvánvaló lehetett.
Ezek után viszont különösen hiteltelen az Átriumot „független szakmai műhelynek” nevezni, mint ahogyan azt V. Naszályi Márta, a Párbeszéd politikusa, I. kerületi polgármester tette a napokban közzétett videójában. De van itt még más is.
Az Átrium színházat működtető Theatre Entertainment & Art Nonprofit kft. egyik tulajdonosa Polgár András László nyíltan a liberális politikai közösség mellett elkötelezett üzletember, mecénás. Ő volt az egyik, aki visszaadta állami kitüntetését, amikor Bayer Zsolt író, publicista megkapta a Magyar Köztársasági Érdemrend lovagkeresztjét.
A mecénás-üzletember, aki egyébként közvetlenül és egy ingatlanfejlesztő cégén keresztül közvetetten is rendelkezik tulajdonrésszel az Átriumot működtető cégben, a művészet támogatása mellett rendszeresen jótékonykodik is, 100 millió forintot ajánlott fel például a gyöngyöspatai roma gyerekek oktatására.
Legalább ilyen lényeges azonban, hogy Polgár nem csak jótékony célokat és művészeti produkciókat, hanem politikai pártot is segít a pénzével:
2019-ben magánszemélyként 6,6 millió forintot fizetett be adományként a Momentum kasszájába.
Ezzel abban az évben politikai pártnak ő adományozta a második legnagyobb összeget, alig lemaradva bizonyos Gyurcsány Ferenc mögött, aki 6,9 milliót utalt saját zsebéből a DK számlájára.
Levélben megkérdeztük az Átriumot, hogy a baloldali kampányesemény szervezői milyen szolgáltatásokat vettek igénybe és ezekért, ki és mennyit fizetett, valamint hogy ez megegyezik-e a piaci árral. Emellett kíváncsiak voltunk arra is, hogy mennyire gyakori, hogy politikai rendezvényeket tartanak a színházban? Amint válaszolnak, frissíteni fogjuk cikkünket.
Egy hasonló méretű moziterem és büfé bérleti díja egy vasárnap délutáni időpontra, fény- és hangtechnikával együtt egy általunk megkérdezett másik szolgáltatónál nagyjából 700 ezer és 1 millió forint között található. Hajnal Miklós képviselőként remélhetőleg a törvényeknek megfelelően részletesen elszámolt a Magyar Államkincstár felé a kampányra felhasználható összeggel, de a biztonság kedvéért email-ben elküldtük neki kérdéseinket ez ügyben. Az átláthatóságot programja egyik központi elemeként hirdető politikus nyilvános kampányelszámolására ugyanis egyelőre sem közösségi oldalán, sem a pártja honlapján nem sikerült rábukkannunk.
Azt egyelőre nem tudjuk, hogy a rendezvényekért ki és mennyit fizetett. Az ügyben emailben kerestük Hajnal Miklóst, akinek válaszait teljes terjedelmükben közöljük:
Pontosan mekkora összeget fizettek alkalmanként a színháznak a teremhasználatért?
Piaci áron béreltük a termet, azaz bruttó 600 ezer forintért. A Mandiner állításaival ellentétben kedvezményt nem kaptunk, mindenben a jogszabályoknak megfelelően jártunk el: a terem bérléséről aláírt szerződésünk van, a kampánykiadásainkkal pedig a Magyar Államkincstár felé elszámoltunk.
Lakatos Péter, a Videoton Holding társvezérigazgatója, az Átrium Margit körúti épületének többségi tulajdonosa a Forbes-ban szólalt meg a mostani ügyben: „az Átrium épületét, mint Bauhaus- és színházbolond emberek azzal vettük meg, hogy lehetőséget és üzleti tanácsokat adjunk, és hogy bebizonyítsuk, hogy magas szintű színházi teljesítmény pénzügyileg sokkal hatékonyabban is megvalósítható, mint azt a közintézményként működő repertoárszínházak teszik. Azt gondoltuk, hogy létezik egy egészséges középút az ideológiai alapon, központilag vezényelt kultúrpolitika és az elitista, egy szűk, sokszor önjelölt és egymást jelölő, kifelé zárt csoportok által meghatározott működés között. Sajnos látnunk kell, hogy úgy jártunk, mint Kohn bácsi, aki egyedül maradt belgaként a sorozáson a vallonok és a flamandok között.”
Lakatos szerint az ellenzéki önkormányzatok kiállása a színház mellett „vörös posztó” lehetett a kormány szemében, és ha előre tudja, hogy a színházfinanszírozás színfalak mögötti, átláthatatlan folyamattá válik, sosem fektetett volna az Átriumba.
Borítókép: Hajnal Miklós kampányrendezvényén szelfizik az Átrium színpadán Donáth Anna, visi Piroska, Őrsi Gergely, Karácsony Gergely és Komáromi Zoltán társaságában, Hajnal Miklós Facebook-oldala
Kapcsolódó
„Elkezdett lenni remény. Ha így folytatódik minden, lehet, hogy lesz is” – olvasható az Átrium közösségi oldalán. Bővebben...
A teátrum a következő hetekben az utolsó előadásait tartja. Munkatársai a felmondási idejüket töltik. Bővebben...
Új szerepben tűnt fel Alföldi Róbert és Szinetár Dóra. Bővebben...
Tisztelt Kormányinfó! Bővebben..