Veszélyben a 13. havi nyugdíj! Rémes, Magyar Péter tényleg mindent elvenne az idős emberektől?
Petschnig Mária Zita Medgyessy Péter, Gyurcsány Ferenc és Bajnai Gordon korábbi tanácsadója volt.
Az előzetes pártközi megállapodások nyomán számos vidéki körzetben meg is van az előválasztás győztese, pedig a procedúra még el sem kezdődött. Ezzel párhuzamosan a DK tovább apasztja az MSZP-t.
Baranya Róbert és Kacsoh Dániel írása a Mandiner hetilapban.
Gyurcsány Ferencet semmi más nem érdekli, csak az, hogy ő legyen 2022 után a legnagyobb ellenzéki frakció vezetője – Puzsér Róbert szerint ezt Márki-Zay Péter mondta neki egy fórumon, ráadásul a Demokratikus Koalíció elnökének személyes „elszólására” hivatkozva. Puzsér erről az ATV-ben beszélt, mondván, az exminiszterelnök valójában nem győzelemre készül jövőre, hanem hogy a baloldalon végre hegemón szerepre törjön. A többi meg ráér.
Így történt vagy sem, aligha fogjuk megtudni, ám az ettől függetlenül egyértelműen látszik, hogy a volt miniszterelnök pártja hétről hétre növeli befolyását az ellenzéki oldalon. A térfoglalás eszközeiről és állomásairól e hasábokon már beszámoltunk, az utóbbi időben azonban Gyurcsány újabb lépéseket tett, ezúttal kifejezetten egykori pártja, az MSZP rovására (erre még visszatérünk).
Az említett, Öt című műsorban a korántsem kormánypárti vendégek azt fejtegették, hogy a hatpárti ellenzéki összefogás tagjai az egyébként majd csak augusztusban kezdődő előválasztás során nem bízzák a szimpatizánsaikra a döntést, a legtöbb helyen előre megbeszélik, ki induljon majd jövőre. Az alkudozás nyilván a háttérben zajlik, ám már most látszik, rengeteg választókörzetben legfeljebb szimbolikus meccsek várhatók. A Fidesz ezt úgy hívja: Gyurcsány-show.
Átnéztük, hogy áll most a „visszalépősdi”, mi az eddigi állás a demokratikusnak szánt, ám már a kormányellenes holdudvar jó része által is lesajnált viadal előkészületeinél.
Budapestre koncentrál a baloldal
Miután a baloldal a felmérések szerint leginkább a fővárosban erős, még ott lehet számítani talán a legnagyobb csörtékre. De korántsem mindenütt.
Az I. kerület egy részét, valamint a Belső-Ferencvárost magában foglaló budapesti 1. számú választókörzetről már megírtuk, az LMP korábban bejelentette, hogy újraindítja a jelenleg is képviselő Csárdi Antalt. Őt támogatja a Jobbik is. A Momentum itt Gelencsér Ferencet, a Budavári Önkormányzat alpolgármesterét indítja. Információink szerint ő visszalép Csárdi javára, ám Gelencsér ezt hivatalosan cáfolta. Itt indul még a DK-s Nagypál Anikó önkormányzati képviselő is, aki aligha mondható esélyes kihívónak.
Budapest 2. számú választókörzetében, Újbudán a DK Gy. Németh Erzsébet humán területekért felelős főpolgármester-helyettest indítja, aki mellé a Jobbik is beállt. Rajta kívül eredetileg két XI. kerületi alpolgármester indult volna: a Párbeszéd–MSZP színeiben Barabás Richárd, a Momentumtól pedig Orosz Anna, ám előbbi visszalépett utóbbi javára. A XII. kerületben, azaz Budapest 3. számú választókörzetében a DK egészségügyi szakpolitikusa, Komáromi Zoltán próbálkozik, aki korábban oltásellenes kijelentéseivel hívta fel magára a figyelmet. Ugyancsak ringbe száll a Jobbik által is támogatott Hajnal Miklós, a Momentum elnökségi tagja, valamint a Márki-Zay Péter-féle Mindenki Magyarországa Mozgalom (MMM) által jelölt Káncz Csaba.
Az izgalmasabb helyszínek közé tartozik a II. és a III. kerület egy részét magában foglaló 4. számú választókörzet, ahol a DK színeiben induló korábbi ATV-s műsorvezető, Kálmán Olga csaphat össze a Párbeszéd parlamenti frakcióvezető-helyettesével, Tordai Bencével. A momentumos Berg Dániel már visszalépett Tordai javára, a Jobbik pedig Kálmánt támogatja. Az egykori radikális párt egyébként sok helyen állt be a Gyurcsány-formáció aspiránsai mögé, különösen Budapesten. Vidéken ez éppen fordítva van.
A főváros 5. választókörzetében (VI-VII. kerület) jelenleg négy jelölt van: Almási-Kecskés Gusztáv az MMM-től, a jobbikos Beleznay Zsuzsanna, a momentumos Tompos Márton, valamint a DK-s országgyűlési képviselő Oláh Lajos, akinek a javára korábban visszalépett az MSZP és a Párbeszéd közös jelöltje, Kocsis-Cake Olivio. Józsefvárosban, Budapest 6. számú körzetében sok a jelentkező: a Jobbik támogatását is élvező LMP-s országgyűlési képviselő, Demeter Márta mellett indul a DK színeiben Manhalter Dániel korábbi televíziós riporter, a Momentum által támogatott Csordás Anett és Jámbor András, a Mérce korábbi főszerkesztője a Szikra Mozgalom jelöltjeként. Jámbor mellett áll Karácsony Gergely főpolgármester is, aki az egykori újságírót foglalkoztatja is a Városházán. Angyalföldön már nem várható viharos küzdelem, sőt az MSZP–Párbeszéd által támogatott országgyűlési képviselő, a korábban hivatali visszaéléssel vádolt Hiszékeny Dezső ellenfele a DK-s önkormányzati képviselő Keszthelyi Dorottya és a momentumos Naszádos Zsófia lesz. Egyikük sem különösen „nagy név”, így itt is lefutottnak mondható a mérkőzés.
Zugló, a szabályt erősítő kivétel
Ezzel szemben Zuglóban forrnak az indulatok, itt csap ugyanis össze a szocialisták helyi erős embere, Tóth Csaba és a független képviselő Hadházy Ákos. Utóbbit a Momentum jelölte, Tóth mögé pedig a DK mellett a minap már a Jobbik is beállt. Ez alig leplezetten afféle bosszú akar lenni Jakab Péterék részéről, amiért Hadházy a tavaly októberi időközin általuk indított, ám a teljes ellenzék támogatását élvező Bíró László egyesületi visszaéléseit firtatta. Mindenesetre Tóth mellé még a főpolgármester is látványosan beállt, noha korábbi zuglói viszonyuk korántsem volt rózsás.
A X-XIX. kerületben, azaz Budapest 9. számú választókörzetében két parlamenti képviselő csaphat össze: a DK-s Arató Gergely és a szocialista Burány Sándor. Mellettük indul még Paróczai Anikó momentumos kispesti önkormányzati képviselő is, a kőbányai szocialista vezetés nagy kritikusa. Óbudán, a 10. választókörzetben sem számíthatunk nagy izgalmakra: a Párbeszéd parlamenti frakcióvezetője, Szabó Tímea mögé beállt a Jobbik is, így egyetlen kihívója a kerület momentumos alpolgármestere, Turgonyi Dániel lesz.
Újpesten, a 11. választókerületben talán nem is lesz előválasztás, az MSZP–Párbeszéd és a Jobbik is beállt ugyanis a DK-s országgyűlési képviselő Varju László mögé. Más párt egyelőre nem jelzett jelöltet. A XV. kerületben a DK szóvivője, Barkóczi Balázs mögött jött létre egység (MSZP–Párbeszéd–Jobbik), neki csak a momentumos Palocsai Béla lesz az ellenfele.
A XVI. kerületet jelentő 13. körzetben az egykori BKV-s szakszervezeti vezetőt, Nemes Gábort indítja a DK az MSZP–Párbeszéd-tandem által támogatott önkormányzati képviselő Vajda Zoltánnal és a Momentum jelöltjével, Hollai Gáborral szemben. Utóbbiak indulása inkább szimbolikus próbálkozás, aligha tükröz valódi győzelmi esélyt. Ahogy a XVII. kerület és a X. kerület egy részét magában foglaló 14. választókörzetben sem lesz verseny, miután mindenki visszalépett a jobbikos Szilágyi György javára.
Pestszentlőrinc-Pestszentimrén a szocialista parlamenti képviselő Kunhalmi Ágnesnek csak a kerület DK-s alpolgármesterével, Ferencz Istvánnal kell majd megküzdenie – az MSZP társelnöke alighanem már hűtheti a pezsgőt, már ami az előválasztási győzelmét illeti. Pesterzsébeten is borítékolható az eredmény, a szocialista Hiller István mögé mindenki felsorakozott, egyedül a Pálinkás József volt MTA-elnök nevével fémjelzett Új Világ Néppárt színeiben induló Vidákovics László lehet az ellenfele az előválasztáson. A csepel–soroksári körzetben a Momentum Szabó Szabolcs független parlamenti képviselőt indítja a Párbeszéd és a DK által is támogatott Komjáthi Imrével, az MSZP elnökhelyettesével szemben.
Molnár Gyula sávot vált
A XX. kerületben érdekesen alakulnak a dolgok. Kiderült, a szocialista Molnár Gyula egykori újbudai polgármester, jelenlegi parlamenti képviselő – korábbi MSZP-elnök – a DK jelöltjeként indul az előválasztáson, s a DK frakciójába is ül majd be a parlamentben, amennyiben mandátumhoz jut. Információink szerint ezért csak idő kérdése, hogy kizárják az MSZP-ből, mindenesetre a tagságát már felfüggesztette az elnökség. Ez az epizód a szocialisták kárára zajló gyurcsányi térfoglalás említett folyamatának újabb fontos állomása lehet. Molnárnak amúgy a momentumos Tóth Endrével kell elvileg megmérkőznie, akit a Jobbik is támogat.
Vidéken még ennél is kevesebb izgalom várható. Akadnak olyan körzetek, ahol egyik ellenzéki párt sem erőlteti meg magát, vagy azért, mert nincs elég erős embere, vagy a Fidesz győzelme kvázi borítékolható. Ahol van esélyük, ott sem nagyon bíznák a szimpatizánsaikra a döntést. A kecskeméti székhelyű Bács-Kiskun megyei 1. körzetben például a jobbikos Lejer Zoltán mögé beállt az LMP. A Momentum Bíró Barnát, a DK Szőkéné Kopping Rita helyi képviselőt indítja. A másik kecskeméti körzetben az MSZP–Párbeszéd a helyi képviselő Király Józsefet küldi a ringbe Bodrozsán Alexandra, a Momentum helyi alapszervezetének vezetője ellen. Kiskunfélegyházán egyetlen jelölt van, az LMP-s Kis-Szeniczey Kálmán, aki a megyei közgyűlés tagja.
A pécsi székhelyű Baranya megyei 1. választókörzetben a jelenleg is képviselő, a Párbeszédet csatlakozásával parlamenti frakcióhoz segítő Mellár Tamás mögé az MSZP–Párbeszéd mellett beállt a Jobbik és az MMM is. Mellárnak jelen állás szerint a DK-s pécsi önkormányzati képviselő Auth Istvánnal és a momentumos Nemes Balázzsal kell majd megmérkőznie, ám könnyen lehet, az érintettek visszalépnek majd. Lapzártánkig mindenesetre még nem tették meg.
Szakács László, az újabb DK-s igazolás
Akárcsak Molnár Gyula esetében, a másik pécsi körzetben is jelentős fordulat állt be, amikor az MSZP váratlanul bejelentette: mégsem indítja Szakács Lászlót. Az országgyűlési képviselő úgy kiborult, hogy felfüggesztette a párttagságát, majd múlt szombaton maga Dobrev Klára, a DK kormányfőjelöltje jelentette be, hogy pártja „átveszi” Szakácsot, őt indítja Zag Gábor helyett. Árulkodó a Dobrev-féle poszt hangvétele is: „Laci nemcsak Komló korábbi alpolgármestereként, hanem jelenlegi országgyűlési képviselőként is bizonyította, hogy mindig a pécsiek, komlóiak és a térségben élők érdekeit képviseli.” A zavart csak fokozza, hogy pénteken Horváth Csaba, a szocialisták fővárosi frakcióvezetője arról értekezett, „Szakács László előre megtervezte, kilép az MSZP-ből”. Ezt a politikus tagadja. Próbálkozik egyébként még ebben a körzetben Keresztes László Lóránt, az LMP frakcióvezetője is.
A Békéscsaba-központú Békés megyei 2. választókörzetben egyelőre nincs kihívója Stummer János jobbikos országgyűlési képviselőnek, akit a DK, az MMM és a Momentum is támogat. Hasonló a helyzet a megye 2. körzetében: Kondé Gábor volt kondorosi polgármester indul a DK színeiben, ellene csak az Új Világ indít jelöltet. Gyulán is csak egy jelölt van, a momentumos Mikóné Hirth Beáta, akit az MMM is támogat.
Borsod-Abaúj-Zemplén 1. körzetében, Miskolcon – ahol Jakab Péter Jobbik-elnök indult még 2018-ban – egy jelölt van jelenleg, a jobbikos önkormányzati képviselő Szilágyi Szabolcs, aki mögé a DK is beállt. Alighanem újabb gyurcsányi viszonzás ez a budapesti gesztusokért. A másik miskolci körzetben fordított a helyzet, ott a Jobbik támogatja a DK-s Hegedűs Andrea önkormányzati képviselőt, akinek azonban esélyes kihívója lehet az MSZP–Párbeszéd színeiben induló Varga László szocialista országgyűlési képviselő.
Ózdon egy jelölt van, a momentumos Kovács József. Érdekesség, hogy Sátoraljaújhelyen a Rokker Zsolttiként ismert humoristát, Erdei Sándor Zsoltot indítja a Jobbik és a DK. Más jelöltről egyelőre nem tudni. Tiszaújvárosban is egy momentumos jelölt van, Pelek Dávid, Mezőkövesden pedig Sermer Ádám, a Magyar Liberális Párt ügyvivője indul a DK színeiben, akinek momentumos és MSZP-s kihívója is akad. Egyelőre.
Csongrád-Csanád megyében, a 1. számú körzetben az MSZP országgyűlési képviselője, Szabó Sándor indul, akit a Momentum is támogat. Cserébe az MSZP–Párbeszéd a másik szegedi körzetben beállt a momentumos Mihálik Edvin mögé. Neki csupán a DK-s önkormányzati képviselő Binszki Józseffel kell majd megmérkőznie.
Önleleplező magyarázkodás a hatvani DK-elnöktől
Hódmezővásárhelyen indul az MMM elnöke és miniszterelnök-jelöltje, a város polgármestere, Márki-Zay Péter, akit a Momentum és a Jobbik is támogat. Ellenfele a DK-s Mucsi Tamás lesz, akivel már tengelyt akasztottak, miután a polgármester többször is bírálta Gyurcsány Ferencet a tavasz folyamán. Ettől függetlenül Márki-Zay aligha „ússza meg”, hogy parlamenti képviselőjelölt legyen a jövő évi voksoláson.
Dunaújvárosban egyszerű a képlet, a jobbikos országgyűlési képviselőt, Kálló Gergelyt támogatja az MSZP–Párbeszéd, a DK és az MMM is. De a Momentum is állított önálló jelöltet, Kovács Jankát. Győr-Moson-Sopron győri központú 1. körzetében négy induló van: Jenei Ferenc, az LMP helyi elnöke, Pollreisz Balázs, az MSZP győri önkormányzati képviselője, a DK jelöltje, Jancsó Zita és az MMM-től Urbán Tibor. A másik győri körzetben a DK-s Gasztonyi László az egyetlen jelölt, Csornán pedig a szintén Gyurcsány-párti Szabó Zoltánnal szemben csak az MMM állított kihívót. Nem meglepő: ezek finoman szólva sem a legesélyesebb körzetek az ellenzék számára.
Hajdú-Bihar megye 1. körzetében a volt MSZP-s, immár DK-s parlamenti képviselő, Varga Zoltán csap össze Pálinkás Józseffel, és indul MMM-es és párbeszéd–MSZP-s aspiráns is. Egerben az utóbbi tandem Mirkóczki Zitát, az ellenzéki pártokkal összekülönböző egykori Jobbik-szóvivő, Mirkóczki Ádám polgármester rokonát indítja, a DK és a Jobbik Berecz Mátyást, a Momentum János Zoltánt szeretné jelöltként látni. Gyöngyösön a jobbikos Dudás Róbert lehet a befutó, őt támogatja a Momentum is, a DK pedig az esélytelenek nyugalmával Balogh Bálintot.
Az álmentős videóról elhíresült szocialista Korózs Lajos ugyancsak nem kapott fajsúlyos kihívót Hatvanban. A DK Heves megye 3. választókerületi elnökét, Basa Zoltánt indította, aki azonban a napokban a következő szomorkás, egyben a folyamatot leleplező információt osztotta meg követőivel a Facebookon: „A pártok közt folyamatos a párbeszéd, az egyeztetés, hogy megfelelő jelölt induljon jövőre a fidesz (sic!) bábjai ellen. Ennek következtében néha egyéni áldozatot kell hozni a közösségért és más egyének sikeréért… Ha ezzel segítem a jövő évi ellenzéki győzelmet, örömmel hozok áldozatot. A mai naptól nem szerepelek Heves megye 3. választókerületének előválasztási jelöltjei közt.”
Önmagukkal vetélkedő aspiránsok
Jász-Nagykun-Szolnok megyében sem fogják lerágni a körmüket izgalmukban az előválasztás résztvevői: Szolnokon az LMP Tóth Áron politológust, a Momentum pedig Kármán Irén dokumentumfilmest nevezi, Karcagon Lukács László György jobbikos képviselő a befutó, Törökszentmiklóson a szintén jobbikos Csányi Tamás.
Tatabányán az MSZP-s Gurmai Zita mérkőzik meg a Jobbik és a DK által favorizált, országosan kevéssé ismert Konczer Erikkel. Esztergomban is meg lehetne tartani az eredményhirdetést, hacsak a jobbikos Nunkovics Tibor nem akar megmérkőzni saját magával, akárcsak a Komárom-központú körzetben, ahol a DK által is támogatott jobbikos Szanyi Gábor vállalkozhatna hasonlóra. Salgótarjánban ringbe száll Dömsödi Gábor volt tévés műsorvezető, mégpedig az Új Világ színeiben, neki a DK-s Godó Beatrixszel és a momentumos Horváth Ferenccel kell megmérkőznie. Érden alighanem a Liberálisok politikusa, Bősz Anett lesz a közös jelölt, őt a DK indítja, Budakeszin pedig szinte mindenki beállt a volt LMP-s Szél Bernadett mögé – kivéve a DK.
Pest megye 3. számú körzetében a DK a jobbikos Pál Gábort támogatja, aki korábban úgy nyilatkozott, nem tudna tükörbe nézni, ha pártja összefogna Gyurcsányékkal. Neki egyelőre van momentumos és MSZP-s kihívója is. Vácon azonban már szinte bizonyosan eldőlt a vetélkedés, a momentumos Juhász Béla biztos befutónak tűnik, ugyanis nincs riválisa. Hasonló a helyzet Vecsésen (itt szinte mindenki a DK-s Fricsovszky-Tóth Pétert akarja), Nagykátán (ahol pedig mindenki az LMP-társelnök Schmuck Erzsébethez sorolt be), Barcson (a jobbikos Ander Balázs mellett az ellenzék), Marcaliban (a szintén jobbikos Steinmetz Ádám a favorit), Tapolcán (ugyancsak Jobbik: Rig Lajos) és Siófokon (ahol a jobbikos Potocskáné Kőrösi Anita próbálhat majd ismét bejutni az Országgyűlésbe, ezúttal egyéni jelöltként).
Ungár vs. Czeglédy, a Vas megyei tétmeccs
Szabolcs-Szatmár-Bereg megye 1. számú körzetében egyedül az MSZP–Párbeszéd állított jelöltet a jobbikos Lengyel Mátéval szemben, s érdekesség, hogy a 3. számú, kisvárdai központú körzetben egyelőre senki nem jelentett be indulót.
Vas megyében, Körmenden az MSZP–Párbeszéd és a DK kvázi közösen nevezi Ipkovich György volt szombathelyi szocialista polgármestert. Szombathelyen a DK színeiben a hatmilliárdos adócsalási vádja miatt éppen bíróságra járó Czeglédy Csaba száll szembe az LMP-s Ungár Péterrel, akit a Jobbik is támogat. A többi párt egyelőre nem jelentett be indulót ebben a körzetben.
Tovább fogy az MSZP: ha nem megy magától, kizárják a pártból a DK-hoz húzó Molnár Gyulát – Kacsoh Dániel írása a mandiner.hu-n
Nyitóképen: Megelőlegezett bizalom? Molnár Gyula, Karácsony Gergely és Gyurcsány Ferenc még 2017-ben. Fotó: Szigetváry Zsolt