Tényleg bombázták Dimonát?
A minap egy Szíriából indított rakéta csapódott be Izrael déli részén, az ország dimonai atomreaktorának közelében. A támadásra válaszul Izrael légvédelmi rendszerek ellen mért légicsapást Szíriában.
Az Israel Hayom szerint
az eset évek óta a legsúlyosabb konfrontáció volt Szíria és Izrael között.
Sokak Iránt gyanítják a háttérben, mely bosszút esküdött a natanzi atomerőművel szembeni április 11-i támadás miatt, amelyért Izrael okolja.
Az izraeli hadsereg szerint a rakéta a Negev-sivatagban csapódott be, a szirénák megszólaltak a dimonai reaktornál is. Nem tudni, hogy találat ért-e bármit, a hírek robbanásról szóltak. Az Israel Hayom cikke szerint viszont egy föld-levegő rakétáról volt szó, melyet egy Szíria felett repülő izraeli gépre lőhettek ki, s mely célját tévesztve hatótávolságának határáig jutott, majd lezuhant. Mindenesetre elgondolkodtató, hogy a Vaskupola nem tudta feltartóztatni a rakétát.
Amosz Jadlin, az izraeli Katonai Hírszerzési Igazgatóság volt feje szerint „megnyugodhatunk. Ez nem egy iráni rakéta volt Dimonával szemben, noha volt igény arra, hogy összekössék azt a natanzi incidenssel”. Beni Ganz védelmi miniszter kiemelte, hogy „általában” sikeres a Vaskupola, de az IDF vizsgálja, ezúttal miért nem kapta el a rakétát.
Mit hozhat a jövő?
Aszad előtt nagy feladat áll: helyre kell állítania országának gazdasági és politikai helyzetét, közben pedig meg kell birkóznia a koronavírussal is.
Nemrég Izrael sajtóhírek szerint vakcinákkal fizetett egy Szíriába átsétált állampolgárának szabadon engedéséért, más hírek szerint pedig az orosz sereg keresi a híres izraeli kém, Eli Cohen holttestét.
Bár nemrég jelentek meg elemzések arról, hogy titkos tárgyalásokat folytathatott Szíria és Izrael, de ezek csak találgatások. Annyit viszont az elemzés – Mordechai Kedar munkája – is megállapít, hogy
Aszadnak nem áll érdekében tovább gerjeszteni a konfliktust, ez inkább Irán érdeke.
A fentiekhez is kapcsolódó hír, hogy idén februárban közös hadgyakorlaton szimulálták amerikai és izraeli erők egy komoly rakétatámadás-hullám lehetőségét Izraelben: ezek jöhetnek Jemenből, Irakból, de Libanonból és Szíriából, nem pedig csak Gázából. Izrael tehát láthatóan azzal számol, hogy ha a szír oldal vissza is venne a konfliktusból, Iránnak továbbra is érdekében áll a zsidó állam fenyegetése.