Írta: Sayfo Omar, az Avicenna Közel-Kelet Kutatások Intézetének kutatója
Törökország új szultánja, Tayyip Erdogan és Pakisztán krikettsztárból lett elnöke, Imran Khan egymásra licitálva tiltakoznak a Mohamed prófétát bemutató francia karikatúra, valamint Emmanuel Macronnak az iszlám válságára tett megjegyzései miatt. Kuvait és Katar a francia áruk bojkottjára szólít fel, az iszlám világ számos pontján,
Líbiától Libanonig pedig francia zászlók lobbantak lángra.
Noha az iszlám világ aktuális felháborodása Nyugatról nézve valamiféle elementáris és irracionális őserő felszínre robbanásának tűnik, az érzékenykedések – legalábbis azoknak az államilag tűrt, illetve támogatott megnyilvánulásai – valójában nagyon is a reálpolitika mentén mozognak. A muszlim kormányok és csoportok ugyanis mindig alaposan felmérik, hogy mikor és kire érdemes megsértődniük vallásuk védelmére hivatkozva.
„Macron elmeállapota vizsgálatra szorul” – kommentálta Erdogan Emmanuel Macron nyilatkozatát, melyben a francia elnök erőteljesebb fellépést helyezett kilátásba az iszlamistákkal szemben Samuel Paty tanár brutális meggyilkolását követően. A török elnök egyben felszólította országa lakosságát, hogy egyáltalán ne vásároljanak francia termékeket.
Erdogan és Emmanuel Macron csörtéje nem most kezdődött. A két ország a líbiai polgárháborúban, illetve az örmény-azeri konfliktusban is ellentétes oldalak mellett tették le a voksukat, nem beszélve a kelet-mediterrán térségben zajló gázháborúról, amelyben Párizs – pontosabban a francia nagyvállalatok – a görögök és ciprusiak mellé állva akadályozzák, hogy Törökország igényt formálhasson a hosszú partszakaszai jogán neki járó kincsekre. A török elnök az „iszlám védelmében” folytatott diplomáciai offenzívája tehát tágabb kontextusban értelmezendő.
Tagadhatatlan viszont, hogy
Erdogan stratégiájába kifejezetten jól passzol a mostani ügy.
Az AK Párt 2002-es hatalomra jutása óta Ankara intenzív diaszpórapolitikát folytat, amellyel célja többek közt az Európában élő törökök identitásának megőrzése, ezáltal az európai befolyásszerzés. Az elnök ezen túllépve az elmúlt években már az európai muszlim közösségekre is szemet vetett. Fő propagandafegyvere az „iszlamofóbia” elleni harc, ami a török agytrösztök elképzelései, pontosabban reményei szerint nemzetiségtől függetlenül minden Nyugaton élő muszlimot egyformán érint. A török parlament emberjogi albizottsága már Anders Breivik 2011-es terrorakciója óta dokumentálja a nyugati iszlámellenesnek vélt közbeszédet, 2015 óta pedig a nemzetközi török agytröszt, a SETA minden évben kiadja az európai iszlamofóbiát figyelő jelentését, amelynek bemutatóján az AK Párt magas rangú képviselői is jelen vannak. Kiterjedt intézményein keresztül Ankara valamennyi, Európában élő muszlimot bátorít, hogy jelentsék az őket ért inzultusokat a hozzájuk legközelebb lévő török konzulátuson. Várható volt tehát, hogy a török kormány ugrani fog Emmanuel Macron iszlámmal kapcsolatos kijelentésére. Különösen, hogy Erdogan népszerűsége a közelmúltban történelmi mélypontra, 40 százalék alá süllyedt, a török gazdaság mély válságban van, és egyre jön fel az iszlamista ellenzék.
Erdoganhoz hasonlóan élesen fogalmazott Pakisztán elnöke, Imran Khan is,