Tanévnyitó a hangosbemondón keresztül, távolságtartás az egymás társaságára kiéhezett gyermekek között, iskolába lábukat be nem tehető szülők, a gyerekek lemaradására számító, komoly munkára készülő tanárok.
Nem kevés feszültséggel, kérdőjellel kezdődik a 2020-2021-es tanév,
de abban sokan egyetértenek – több szülő hálaimát is rebeg –, hogy legalább elkezdődik. Nagyon reméljük, hogy minél tovább intézményi keretek között zajlik majd a tanítás, mielőtt beüt a második hullám. Egy biztos, a táskákban lassan elfoglalják a helyüket a gondosan kihegyezett ceruzák, a precízen becsomagolt könyvek és füzetek; és a mostanára már elmaradhatatlan kellék, a kézfertőtlenítő és a maszk is belakja a helyét a tanszerek közötti zugokban.
„Várom már az iskolakezdést, mert a gyerekeknek arra van szükségük, hogy tanártól, iskolai keretek között sajátítsák el a tananyagot, igazodjanak az intézményben lévő szabályokhoz, találkozzanak a barátaikkal és közösségben legyenek” – mondja egy neve elhallgatását kérő, negyedikes gyermek édesanyja. Nem örül viszont a bizonytalanságnak, a folyamatos pánikkeltésnek és annak sem, hogy nem lehet előre kiszámítani, meddig lesz lehetőség iskolába járniuk a diákoknak, és mikortól lép életbe ismét a digitális tanrend. Afelől pedig komoly kétségei vannak, hogy a tanároknak sikerül majd betartatniuk a diákokkal a javasolt távolságtartást,
szerinte a megszokás felülírja majd ezeket az elvárásokat.
Ki fog padokat súrolgatni?
Egy másik édesanya botránynak nevezte, hogy az Emmi az iskolák járványügyi intézkedéseiben nem fogalmaz egyértelműen, az olyan kifejezések, minthogy „lehetőség szerint”, vagy „megfontolandó” pedig szerinte csupán arra alkalmasak, hogy elkenjék a felelősségi köröket; ha pedig baj van, az intézmények igazgatóira és tanáraira tolják a felelősséget.
Szerinte kivitelezhetetlen minden szünetben fertőtleníteni a termeket, miközben abban az iskolában, ahol az ő testvére pedagógusként dolgozik, mindössze kettő takarító van, a tanároknak pedig sokszor arra sincs idejük, hogy mosdóba menjenek, tehát ők kis eséllyel fognak padokat súrolgatni.
A váci piaristák jól felkészültek
Szellőztetéssel, óraközi padfertőtlenítéssel igyekeznek megfelelni az Emmi járványügyi eljárásrendjének a Váci Piarista Gimnázium tanárai. Az iskola kötelezővé teszi a maszkviselést – nemcsak a diákok, de a tanárok számára is – az intézmény olyan közös területein, mint a folyosók vagy a szaktantermek előtti területek, és az ebédlő előtti rész – mondja lapunknak Sebesi Zsuzsanna, a váci Piarista Gimnázium és Kollégium angol-magyar szakos tanára.