Hogyan kezdte meg működését a Kútvölgyi-karanténkórház? Időben lépett-e Magyarország a szigorító intézkedésekkel, és mennyire hatékonyak a hazai járványügyi döntések? Mikorra várható az ellenszer? Összefoglalónk az aktuális koronavírus-helyzetről.
2020. április 02. 00:03
p
0
0
0
Mentés
Konopás Noémi és Szalai Laura írása a Mandiner hetilapban.
Március közepén nyílt meg a Kútvölgyi-karanténkórház, ahová a koronavírus-gyanús betegek kerülnek megfigyelésre. Lapunk utánajárt, hogy mik voltak az első hetek tapasztalatai az intézményben, Falus András immunológusprofesszort pedig a járványkezelés sikerességéről, valamint a vírus legyőzésének lehetőségeiről kérdeztük.
Önkéntes orvosok és ápolók a karanténkórházban
Az utóbbi időben a Szent János-kórházban a szokásosnál is intenzívebb munka zajlik. Sürgősségi ellátásra változatlanul érkeznek a betegek, emellett létrehoztak egy karanténkórházat, továbbá egy covid-19-osztályt is. Az intézmény az egészségügyi dolgozók átcsoportosításával minden lehetséges forgatókönyvre felkészült: tömeges megbetegedés esetén is mindenkit megfelelően el tudnak látni – ígérik. A Kútvölgyi-tömbben fiatal pályakezdők, egyetemi tanárok, osztályvezető főorvosok várják azokat, akiknek az egészségügyi hatóság határozata szerint karanténba kell vonulniuk. Színes a paletta: a fiatal felnőttől az idősebb korosztályig egyaránt megfordultak már itt. Őket szűrik a Kútvölgyiben, az igazolt koronavírusos betegeket pedig a jelenlegi eljárásrend alapján a Dél-pesti Centrumkórházba továbbítják.
„Rendszeresen mérjük az egymástól elkülönített páciensek testhőmérsékletét, vérnyomását. Mindenkit csak három negatív teszt után engedünk haza” – mondja lapunknak Eisenhauerné Fördős Andrea, az ápolási osztály főnővére. Jelenleg a feladatra önként jelentkező harminc-negyven ápoló áldozatos munkát vállalva tizenkét órás műszakokban váltja egymást. Nem lehet megmondani, mekkora kihívás elé kell majd nézniük, de bíznak a lakosság felelős magatartásában, abban, hogy minél többen az otthonukban maradnak, és betartják a megfelelő higiéniás szabályokat, mérsékelve ezzel a járvány terjedését. A kórházban minden feltétel adva van nemcsak a betegek elkülönítésére, de ellátására is.
Millió kedves gesztust, bátorító üzenetet kapunk
Schandl László, a karanténrészleg megbízott vezető főorvosa szerint az egészségügy „katonái” felkészültek a vírus elleni harcra. Ő és orvosigazgató-helyettes kollégája voltak az elsők, akik azután, hogy a Kútvölgyi karanténkórházzá alakult, önként vállaltak éjszakai ügyeletet. „Mikor vagyok hitelesebb: ha azt mondom, hogy vitézek, előre, vagy ha azt, hogy utánam? Ha az utóbbit, akkor nekem is ott a helyem az első sorban” – válaszol kérdésünkre, hogy mi vezérelte, amikor főorvosként az elsők között fogadta a gyanús eseteket. Schandl március 13-án kapta megbízatását a karanténkórház felállításának megszervezésére és vezetésére. „Az, hogy a semmiből nagyon rövid idő alatt felállítottuk ezt az intézményt, azoknak a nap mint nap az egészségüggyel kelő és fekvő munkatársaimnak köszönhető, akiknek semmi más nem számít, csak az, hogy megfeleljenek a feladatnak” – emeli ki.
Maszkos járókelők Budapest utcáin. A járvány elharapózása jelentős mértékben múlik azon, hogy most, a csoportos megbetegedések fázisában mennyire tartják be az emberek a karanténkorlátozásokat. Fotó: AFP / KURUCZ ÁRPÁD
„Drukk mindenkiben van”
Két hét alatt több mint százan fordultak meg a Kútvölgyiben, ahol minden emeleten nappal és éjszaka egy-egy orvos és egy-egy ápoló teljesít szolgálatot telefonos háttér-megerősítéssel. Ha szükség lesz rá, tudják növelni a létszámot. Eleinte nagy
kihívást jelentett, hogy az elméletben megtanult maszkviselést és járvány alatti teendőket pillanatok alatt éles helyzetben
kellett a gyakorlatba ültetni. „A karanténkórház amellett, hogy eleget tesz társadalmi feladatának – vagyis biztosítja az ellátást –, fantasztikus tanulási, kiképzési lehetőséget is ad” – mutat rá a főorvos. Úgy látja, a kollégák hozzászoknak, hogyan kell a védőfelszerelést felvenni, miként kell benne dolgozni és a különböző esetekben eljárni.
A vakcina előállítása a biotechnológia gyorsuló fejlődésének köszönhetően nagyjából egy évbe fog telni
Elindult a Mandiner új egészségügyi műsora Vizit Kőnig dokival címmel, amelyben Szalai Laura minden hónapban egy-egy fontos témát jár körül dr. Kőnig Róberttel. Az első epizódban az életmódváltásé a főszerep: szó esik a fogyásról, a divatdiétákról, a szúrható „csodaszerekről” és a hosszú távú egészségmegőrzés valódi útjáról.
Új, egészségügyi műsor indul a Mandineren dr. Kőnig Róberttel: a sorozat célja, hogy közérthetően, de hitelesen kerüljenek terítékre az egészségünket érintő legfontosabb kérdések. Az első adás témája az életmódváltás, amelyben divatdiétákról, veszélyes fogyókúrás trendekről és valódi, hosszú távon működő megoldásokról esik szó.