Demjén Ferenc szerint „hiába gúnyolódnak Orbán békemisszióján”
A zenész őszintén értékelte a kormányfő törekvését a békére, miközben az EU-t komoly kritikával illette.
Nincs gyógyszerhiány, valószínűleg nem is lesz, a hiány érzetét a hirtelen lakossági felvásárlások okozzák a Magyar Gyógyszerészi Kamara elnöke és a Hungaropharma vezetője szerint. Szerintük felesleges a felhalmozás: a gyógyszertársak ellátása ugyan kicsit lassul, de folyamatos, és a jövőben sem várható nagyobb fennakadás.
Pusztán a hirtelen lakossági gyógyszerfelvásárlás miatt jelentkezett némi átmeneti gyógyszerhiány, de hamarosan ezt is pótolhatják Magyar Gyógyszerészi Kamara elnöke szerint.
Hankó Zoltán a Mandinernek elmondta: a veszélyhelyzet kihirdetése után ugrásszerűen megnőttek a gyógyszerigények, ráadásul az EMMI intézkedései miatt könnyebbé vált a készítmények kiváltása is, mivel nem szükséges papíron felírni, és a rokonok, szomszédok is kiválthatják a betegek gyógyszereit.
Így aztán
a nagykereskedők logisztikai rendszere azonban nem tud ekkora igénynövekedésre egyik napról a másikra reagálni, mivel átlagosan is 80 százalékos kihasználtsággal dolgoznak. A készletek rendben vannak, ami esetleg hátráltatja időlegesen a szállítmányok célba érését, az az, hogy a kamionok nagyon feltorlódtak a határállomásokon, mint arról külön riportban is beszámoltunk.
Ezzel együtt a két fő országos nagykereskedelmi beszállító, a Phoenix és a Hungaropharma is eljut minden gyógyszertárba.
de ez a korlátozás napról napra és a patika mérete szerint is változik, ez tehát Hankó szerint egy „rugalmasan működő rugalmatlan rendszer”.
A kamarai elnök rámutatott: nincs gyógyszerhiány, ezt az érzetet csak a hirtelen megnövekedett felvásárlások alakítják ki az emberekben, szerinte ugyanakkor „inkább tíz embernél legyen egy doboz, mint egy embernél tíz doboz” gyógyszer.
Ezért
A patikák felé az a kérés, hogy az indokolatlan kérésekről próbálják lebeszélni a vevőket, az orvosok felé pedig az, hogy a háromhavi gyógyszert is havi bontásban, három vényre írják fel, hogy ne egyszerre kelljen kiváltani.
Ami konkrétan a koronavírus elleni védekezést jelenti: Hankó Zoltán szerint az a lényeg, hogy az immunrendszerünket karban tartsuk, ami megoldható hagyományos gyógyszerekkel. Aki viszont kórházba kerül, annak úgyis a kórházban kell biztosítani a gyógyszereit. Nem indokolt tehát, hogy a patikákban fellelhető minden készítményből betárazzunk otthon. Ráadásul a helyettesítő gyógyszerekből sincs hiány.
Mindent egybevetve a Magyar Gyógyszerészi Kamara elnöke önmérsékletre int, rámutatva, hogy a hirtelen felvásárlás okozza a gyógyszerhiány képzetét.
Megkerestük a Hungaropharmát is: Feller Antall, a Hungaropharma vezérigazgatója elmondta,
Mivel a következő hónapokban is szeretnék biztosítani a termelést, ezért óvintézkedéseket vezettek be a dolgozóik védelme érdekében, nem engedik például, hogy kiszálljanak a beszállító kamionok sofőrjei, s mindezek lassítják a beszerzési folyamatot. Emellett az áruszállító teherautók lassabban érik el az országhatárt és nehezebben jutnak át a határon, de ettől még az ellátás folyamatos.
Mindezek miatt a Hungaropharma valóban maximálta, egy-egy gyógyszertárba mennyi árut visz ki naponta, de ez a mennyiség gyógyszertártól függően változó. A legtöbb gyógyszertárba továbbra is naponta kétszer viszik ki az árut, s mindenhová eljutnak naponta legalább egyszer.
Feller elmondta: leginkább a tüneti kezelés gyógyszerei fogynak, tehát a fájdalom-, láz- és köhögéscsillapítók, illetve az immunerősítő készítmények. A roham a lakosság által rendszeresen és folyamatosan szedett gyógyszerekért indult meg.
Az igazgató
lesz gyógyszer, aki tehát nagyobb mennyiséget akar vásárolni, az más elől viszi el a gyógyszert, ami nem indokolt.