Az elit elit marad

2026. június 06. 12:06

A forradalmi – mai nevén „rendszerváltó” – elitnek is színre lépnek a Robespierre-jei, Saint-Just-jei, Marat-i, Dantonjai. Más néven: Leninjei, Sztálinjai, Trockijai, Buharinjai.

2026. június 06. 12:06
null

„Az elit elit marad. Akkor is, ha összetétele változik, a szokások viszonylag hamar beszoktatják az új tagokat is. Így van ez a szokásos elitváltásnál, és így van még a forradalmi – vagy ahogyan mostanában nevezik »rendszerváltó« –elitváltásnál is. A különbség csak az, hogy a forradalmi elit, amíg nincs a hatalom sáncain belül, úgy gondolja, hogy a hatalmi elit szokásai bűnösek és ők majd mentesek lesznek tőle.

Így aztán purgátori hévvel jelennek meg. Fogadkoznak, hogy ők majd nem teszik azt, amit az általuk bűnösnek tartott elit. Egy idő után aztán lassan beleszoknak az elitlétbe. Kezdik felvenni a szokásokat. Persze, eltérő mértékben.

A forradalmi – mai nevén »rendszerváltó«elitnek is színre lépnek a Robespierre-jei, Saint-Just-jei, Marat-i, Dantonjai. Más néven: Leninjei, Sztálinjai, Trockijai, Buharinjai. Aztán a különbségek lassan eltűnnek, és maradnak egyszerűen az elit tagjai, annak szokásaival.”

Ezt is ajánljuk a témában

Nyitókép: Balint Szentgallay / NurPhoto / NurPhoto via AFP

 

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 17 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
donciccio-2
2026. június 07. 07:26
nem vagyok elragadtatva hogy Navracsics mégse vonult vissza egy kolonc
Válasz erre
1
0
taskairogep
2026. június 06. 20:10
Beleolvastam az eredeti FB-poszt kommentjeibe. Nagyon elszomorodtam. Alig valaki foglalkozott a tartalommal - ami szerintem nagyon pontos és ezért vészjósló is -, szinte minden hozzászóló gyalázkodott, ostobán, érvek nélkül személyeskedett, vért kívánt. És ez megerősíti a posztban foglalt igazságot: a Saint-Just-ök, Dzserzsinszkíjek, Szamuelyk, Péter Gáborok vezetése és a sans-culotte-ok, bolsevik, kisnyilas tömegek kora jött el ismét. De ahogy azoknak, ennek is vége lesz. Csak hát addig ...
Válasz erre
1
0
templar62
2026. június 06. 17:23 Szerkesztve
Mik voltak Csapajev elvtárs utolsó szavai : " Elvtársak ! Ne lőjetek ! "
Válasz erre
0
0
Türelem
2026. június 06. 15:21
Tibor! nektek is vége....vonuljatok vissza, történelmi a felelősségetek a nemzet bukásáért.....
Válasz erre
0
6
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!