Navracsics Tibor: Nem új küldetést kell kezdeni, hanem újra kell kezdeni – vissza a forráshoz, friss forrásvizet inni

2026. május 30. 10:56

Önazonosságunk alapja nem változhat: közösségünk a magyar polgárosodás közössége.

2026. május 30. 10:56
null

Egy párt nem ír új programot, mindig az eredeti, az alapító programját igazítja a kor megváltozott körülményeihez

– mondta nekem bő húsz évvel ezelőtt a tavaly elhunyt, akkor már veterán német kereszténydemokrata politikus, Bernhard Vogel. Akkoriban a Jövőnk című vitairaton dolgoztam, amely a szó szoros értelmében szintén nem volt új program. 

Nem volt új, hiszen az 1998-as program a későbbiekre is kijelölte a pártunk küldetését:

„A Fidesz jövőképének középpontjában a polgár áll. Az anyagi és szellemi tulajdonára támaszkodó, önálló, embertársaival együttérző, önmagáért, közösségeiért és környezetéért – a közös jövőért – felelősséget vállaló ember. A szabad ember – aki otthon van a világban. Otthon van jelenében és múltjában, társadalmában, kultúrájában és természeti környezetében. Házában, hazájában: családja körében, állampolgári-nemzeti közösségében és Európában. Otthon van a világban, tehát szabadon kibontakoztathatja képességeit a maga és mások javára. Otthon van a világban, ezért megőrzi azt a jövőnek. Vagyis a Fidesz – Magyar Polgári Párt a polgárosodás programját képviseli, amely nem más, mint az otthonra találás és az otthonteremtés programja.” 

Nincs ebben az idézetben egyetlen szó, amely idejétmúlt vagy fölösleges lenne. Ahogy születésekor, huszonnyolc éve vagy beszélgetésünk idején, húsz évvel ezelőtt, úgy most is a Fidesz küldetésének célját jelöli ki. Ennek a célnak a követése tette az egykor nemzedéki alapon szerveződő kis pártot Közép-Európa legsikeresebb politikai közösségévé. 

Ugyanakkor, mi tagadás, az eltelt idő viszontagságai megviselték táborunkat is. Tizenhat évnyi kormányzás nyűgje, a pitiáner gáncsvetések,

a közénk keveredő szélhámosok, akarnokok vagy éppen saját gyarlóságunk talán sokakban elhomályosította eredeti küldetésünket.

Vannak, akik elfáradtak. Mások hitüket hagyták el, és úgy gondolják, az április 12-ei választási vereség eszméink történelmi veresége is. 

Éppen ezért frissítő, új erőt adó cselekedet visszanyúlni közösségünk önazonosságának alapjaihoz. Persze egy harminc évvel ezelőtt megfogalmazott szöveg ma, negyedszázaddal az ezredforduló után sok szempontból aktualizálásra szorulhat, szükségessé válhat az időközben megjelenő új szempontok és a felhalmozott tapasztalatok rögzítése is. 

Önazonosságunk alapja azonban nem változhat: közösségünk a magyar polgárosodás közössége. 

Azé a polgáré, aki a saját erejére és tehetségére támaszkodva tartja el magát és szeretteit, hozza létre szabadon közösségeit. Azé a polgáré, aki nem konfliktusként, hanem összhangként éli meg helyi, regionális, nemzeti és európai önazonosságát. Aki össze tudja egyeztetni a piac versengését, valamint az együttműködés elvét és gyakorlatát. Aki nemcsak eltűri a demokráciát, de hisz is benne. Aki tiszteli és becsüli polgártársait, még akkor is, ha esetleg nagyon különböző politikai nézeteket vallanak. 

A mai politikai környezetben naivnak, jobb esetben idealistának tűnhetnek ezek a gondolatok. Harminc évvel ezelőtt sem volt jobb a helyzet.

Mégis ez a küldetés volt az, amely az Országgyűlés legkisebb frakciójából a polgári oldalt integrálni tudó erőt, majd kormánypártot teremtett. 

Most, a választási vereség után, amikor közösségünk önazonosságának alapjait keressük, ide kell visszanyúlnunk. Nem új küldetést kell kezdeni, hanem újra kell kezdeni. Vissza a forráshoz, friss forrásvizet inni. Erőt meríteni a megtett út tapasztalataiból, leszámolni a bűnökkel és a hibákkal, megőrizni az erényeket és az eredményeket.

Higgadtan kiigazítani a gyalázkodókat és felemelni a fejünket, mert a polgárokat csak felemelt fejjel lehet képviselni.

Hűnek maradni a polgárosodás, a polgári Magyarország eszményéhez és ismét kiérdemelni, megszolgálni a polgárok bizalmát.

A szerző volt közigazgatási és területfejlesztési miniszter

(Nyitókép: Földházi Árpád / Mandiner )

 

Összesen 132 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
falcatus-2
2026. május 31. 19:31
re: Héja állítólag a fiatalok "verték" meg. 2024-ben is nagy fölénnyel nyert. Két év alatt jelentkezett és belépett max. 180 000 első szavazó . Ezek közül sem mindenki a fidesz ellen szavazott. Azon kívül pont a fiatal korosztály feneke lett fényesre kinyalva. Még sokáig kell keresnünk a balodal hirtelen előkerült +1, 4 millió szavazóját, de, nem árt és hasznosnak remélem, ha még sokáig boncolgatjuk.
Válasz erre
0
0
falcatus-2
2026. május 31. 19:23
Számomra Toroczkai mindig egy kakukk tojás volt és ennek folyamatosan hangot adtam itt. De a realitásokat figyelembe kell venni. Stabil 3-400 ezer közötti szavazóval bír. Ezek a szavazók jobboldali szavazók. Dúró Dóra és Novák elődöt akár áttételesen is operettnácinak nevezni meglehetősen szélsőséges vád és alaptalan. Amiket felsorolt az valós, de a 2002-es fiaskót a miép nyakába varrni meglehetősen téves nézet. Elgondolkodtató a 118000 "félrement" szavazat. Ez és a Kupa M. és Dávid Ibolya, Herényi árulása volt a fő ok és nem a miép. A miépnek reális esélye volt a bejutásra. Ön csak azt nézi, 4, 3 % -t elvitt a miép. De a fentieket nem.. Ezért markánsan különbözik a nézetünk.24 év távlatából 0,3 %-t tévedni (4,3 %helyett4,7 véltem) valóban súlyos tévedés. Köszönöm, hogy ismételten felrótta. Ekeke a jobboldal minden választási vereségét a vesztesek (többnyire vélt) "súlyos" mulasztásaira rója és szakadatlanul ostorozza. Nem tartom előremutatónak a folyamatos, indulatos önostorozást.
Válasz erre
0
0
Héja
2026. május 31. 15:29
A fidesz választási vereségének okai - a megunás, - a felhabzó divat (ami felettébb múlékony) - M. Péter eddig ismeretlen, ordítóan agresszív rágalomhadjárata. Hasonló okokból vesztettek jeles államférfiak (Churchill, de Gaulle, Thatcher, Kohl). Utánuk óriási eredményeik ellenére jöttek a percemberkék. Ezeknek már a nevükre sem emlékszünk. M. Péterre legfeljebb ordító botrányai, aljasságai miatt fogunk emlkezni.
Válasz erre
0
0
2026. május 31. 12:05 Szerkesztve
falcatus-2 "Akkor nem 0,3 % hanem 0,6 % hiányzott. Oszt vagy szoroz a tényálláson ?Nagyjából tizenvalahányezer szavazat hiányozhatott, hogy bekerüljön a parlamentbe." Igen, oszt. Mert számomra értetetlen oknál fogva maga egyetlen pontos adatot nem képes előadni. Itt van ez is a 4,37..Meg a "jobboldal". Meg meg ez a "Nagyjából tizenvalahányezer szavazat ". Ami tényszerűen így néz ki: a bejutási 5%-os küszöb: 281 229 szavazat Ehhez képest:MIÉP 245 316 Igy 36 ezer különbségből így lett "Nagyjából tizenvalahányezer szavazat."..:-)
Válasz erre
0
0
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!