A DK Fekete-Győr helyett dolgozik: feljelenti a Fideszt

A Dobrev-párt alaposan beolvasott a momentumos politikusnak is.

A magyar lakosság fokozatosan felismeri a körforgásos gazdaság fontosságát, és egyre nyitottabbá válik a megújuló energiaforrásokra, valamint az alternatív üzemanyagokra.
A Mol által szponzorált tartalom.
2025-ben már nem kérdés, hogy a klímaváltozás létezik-e, hanem a mindennapjainkat befolyásoló tényező. A Mol által rendelt, a környezetvédelmi világnap alkalmából publikált reprezentatív kutatásból kiderült: a teljes népesség 70 százaléka érzi úgy, hogy a jelenség hatással van a mindennapi életére, s minél magasabb valakinek az iskolai végzettsége, illetve minél nagyobb településen él, annál valószínűbb, hogy érzékeli. Tíz magyarból négy, a válaszadók 39 százaléka érez rendszeresen vagy időnként aggodalmat, illetve szorongást a klímaváltozás miatt – ez az arány jelentős, bár alacsonyabb, mint a korábbi hasonló kutatásokban mért értékek.
A felmérés azt is megállapította,
a válaszadók 91 százaléka fontosnak tartja, hogy Magyarországon növekedjen a megújuló forrásból származó energia termelése.
Ezzel összhangban leginkább a megújuló energiaforrások fejlesztésére fordítanák az állam erőforrásait; a megkérdezettek kétharmada szerint a fenntartható üzemanyagok elterjedéséhez ösztönző szabályozási környezetre van szükség. A válaszadók háromnegyede a saját lakóhelyén is elfogadna egy szélerőművet, a naperőművek támogatottsága pedig még magasabb. A kutatás rámutatott, hogy a zöldenergia gyorsabb hazai terjedésének fő akadálya a magas ár és a támogatások hiánya.
A megkérdezettek relatív többsége hajlandó lenne többet is fizetni a tiszta energiáért. A megújuló forrásból származó áramért a magyarok mintegy 40 százaléka akár magasabb árat is fizetne; a többségük legfeljebb 10 százalékos drágulást vállalna be. Ugyanez az arány mutatkozott akkor is, amikor arról kérdezték a kutatásban részt vevőket, hogy hajlandók lennének-e többet áldozni – és ha igen, akkor mennyivel – a megújuló forrásból származó üzemanyagokért.
Nemcsak a magyar emberek nyitnak a megújuló energiaforrások felé, hanem a hazai vállalatok, így a felmérést megrendelő Mol is. Az olajvállalat tájékoztatása szerint bár a fosszilis üzemanyagokat globálisan egyetlen területen sem sikerült még teljesen kiváltani, a megújulók egyre nagyobb szerephez jutnak már az átmeneti időszakban is – ez a gondolat és jövőkép húzódik meg a cég hosszú távú stratégiája mögött is.
Az energiavállalat regionális viszonylatban is az okos energiaátmenet kulcsszereplője: az évtized végéig több mint négymilliárd dollárt költ fenntarthatósági beruházásokra. Sverla Viktor, a Mol-csoport stratégiai és fenntarthatósági igazgatója hangsúlyozza: a cégcsoportnál kiemelt stratégiai célkitűzés az okos átmenet, a fenntarthatóság, valamint az energiahasználat karbonlábnyomának csökkentése. Példaként említi, hogy a Mol százhalombattai finomítója évek óta növényi és állati eredetű hulladék olajokkal, illetve zsírokkal és egyéb olajokkal együtt dolgozza fel a kőolajat, csökkentve a termékek környezeti lábnyomát. Emellett a Dunai Finomítóban van a térség egyik legnagyobb zöldhidrogénüzeme is, amely évi 1600 tonna tiszta, karbonsemleges zöldhidrogén előállítására képes: ezzel több mint tízezer hidrogénüzemű személyautó éves üzemanyag-felhasználását lehetne fedezni. A Tiszaújvárosban épülő, 48 megawatt teljesítményű naperőmű annyi áramot termel majd, amennyi elegendő lehet mintegy 28 ezer átlagos Borsod-Abaúj-Zemplén vármegyei háztartás éves ellátásához. Ráadásul a napelempark mellett egy 40 megawattórányi villamos energiát tároló rendszer is létesül.
A Mol jelenleg hét magyarországi és két horvátországi napelemparkot üzemeltet
összesen 111 megawattnyi kapacitással, amit 2026-ra 200 megawattra fog növelni.
A Mol által megrendelt és publikált 2025-ös kutatások alapján jól látszik, milyen társadalmi hangulat övezi az energiaátmenet kérdését, és milyen lehetőségek rejlenek a jövő fenntartható megoldásaiban. A magyar lakosság fokozatosan felismeri a körforgásos gazdaság fontosságát, és egyre inkább nyitottá válik a megújuló energiaforrásokra, valamint az alternatív üzemanyagokra.
A Mol szerint a zöldtechnológiák elterjedésének gátja nem a társadalmi támogatás hiánya, hanem a gazdasági elérhetőség, a válaszadók kétharmada szerint a fenntartható üzemanyagok elterjedéséhez állami szabályozásra és ösztönzésre van szükség.
A hazai olajvállalat adatai szerint mára eljutottunk oda, hogy a magyar lakosság 63 százaléka szelektíven gyűjti a műanyaghulladékot. A papírnál ez az arány 60 százalék, az üveg és a fém esetében 50 százalék, a gumiabroncsnál 46 százalék. Érdekesség, hogy ezek az arányok bár önmagukban nem kiugróan magasak, növekvő tendenciát mutatnak az előző évekhez képest. A Mol értékelése szerint tehát a szemléletformálás, az edukáció és az infrastruktúra-fejlesztés már most is kézzelfogható eredményeket hoz.
A szelektív hulladékgyűjtés mellett a lakosság egyre nagyobb része ismeri fel a hulladékban rejlő energetikai potenciált: 40 százalék meg van győződve arról, hogy a hulladék értékes energiaforrás lehet. Az adatok alapján világos, hogy a magyar társadalom a környezetvédelem irányába mozdult el – de ez a tendencia csak akkor képes fenntartható rendszerré formálódni, ha az állam, a gazdasági szereplők és a lakosság aktívan részt vesz benne. A Mol szerint az állam szerepe kritikus az anyagi korlátok lebontásában – legyen szó támogatásokról, ösztönzőkről vagy oktatásról. „A Molnak mint meghatározó energetikai szereplőnek nem csupán technológiai újításokkal, hanem szemléletformáló kampányokkal is aktívan kell hozzájárulnia a változáshoz” – hívják fel a figyelmet. A Mol szerint üdvözlendő, hogy a lakosság egyre inkább partner ebben a folyamatban, még ha nem tud vagy akar is mindenki többet fizetni a fenntarthatóságért.
Nyitókép: Napelempanelek a Mol tiszaújvárosi telephelyén
Fotó: