Szorul a hurok Ruszin-Szendi Romulusz körül – górcső alá vették ukrán kapcsolatrendszerét

Három megállapítást tettek eddig a volt vezérkari főnök kapcsolatrendszerének elemzése során.

A felszólalásairól készített jelentésekben olyan mandátum-elemeket is leírt, amiket a valóságban nem mondott el.
A Honvédelmi Minisztérium szerdán közzétette a Ruszin Szendi Romuluszról szóló jelentés összefoglalóját, melyben megállapították: Ruszin-Szendi nem a magyar érdekeket képviselte a NATO és az EU vezérkarfőnöki ülésein.
Ezt is ajánljuk a témában
Három megállapítást tettek eddig a volt vezérkari főnök kapcsolatrendszerének elemzése során.
Mint írják, a Honvédelmi Minisztérium bekérte a NATO-tól azoknak a NATO vezérkarfőnöki üléseknek az anyagait, amelyeken Ruszin-Szendi Romulusz altábornagy vezérkarfőnökként (VKF) részt vett az orosz-ukrán háború kitörése óta. A volt vezérkari főnök felszólalásainak leiratát ezután összevetették a – az elmondandó hozzászólási elemeket tartalmazó – mandátummal, valamint a tábornok jelentéseivel. A vizsgálat kiterjedt az Európai Unió vezérkarfőnöki találkozóin elhangzottakra is – számolt be a Minisztérium.
A vizsgálat alapján a Honvédelmi Minisztérium négy pontban foglalta össze az általa levont következtetéseket:
1. „Ruszin-Szendi Romulusz a magyar kormányzati állásponttal nem összeegyeztethető, részrehajlóan Ukrajna-barát álláspontot képviselt a NATO vezérkarfőnöki üléseken”. Ez azt jelenti, hogy az Ukrajna érdekeit védő részeket rendre felmondta felszólalásaiban, ugyanakkor minden olyasmit elhallgatott, ami szembement volna azokkal. Többek között:
2. Egyetlen NATO vezérkarfőnöki ülésen sem képviselte a mandátumban foglalt háborúellenes narratívát.
3. A felszólalásairól készített jelentésekben olyan mandátum-elemeket is leírt, amiket a valóságban nem mondott el.
4. Az EU Ukrajna Kiképző Missziójának (EUMAM) elindítását tárgyaló uniós vezérkarfőnöki találkozón „Ruszin-Szendi altábornagy nem ismertette Magyarországnak a misszióval kapcsolatos eszkalációs aggályait”.
Nyitókép: Nyitókép: Ficsor Márton / Mandiner