Magyar áttörés az orvostudományban: forradalom jöhet a rák gyógyításában

2025. május 13. 10:15

A Nobel-díj elnyerése sem kizárt, a mesterségesintelligencia-alapú szoftver mindent megváltoztathat.

2025. május 13. 10:15
null

 Az Index arról ír, hogy Peták István, a Genomate Health alapítója orvoskutatóként kollégáival olyan mesterségesintelligencia-alapú szoftvert alkotott, amely forradalmasíthatja a daganatos betegségek kezelését.

A kutató most bejelentette, hogy 2 millió dolláros tőkével meghódítják az amerikai piacot.

A szakember azon az állásponton van, hogy hamarosan úgy beszélünk majd a rákról, ahogy ma a lepráról – egy olyan betegségként, ami évszázadokig gyilkolt, aztán végleg legyőzte az emberiség. 

Ezt is ajánljuk a témában

A kutató az Everest meghódításához hasonlította a rosszindalú daganatokkal kapcsolatos vizsgálatokat.

Peták István azt is elmondta, hogy 2 millió dollár befektetést szereztek a kereskedelmi fázis finanszírozására, és nemrég nevezték ki az amerikai piacot irányító vezérigazgatót. Palkovics László kormánybiztos Petákot jelölte meg a Nobel-díj egyik várományosaként. Palkovics egyébként az elsők között jósolta meg Krausz Ferenc Nobel-díját is, amikor ebben még kevesen hittek.

A rákkutatás szakaszai

Peták István szerint az első áttörés 2003-ban volt, amikor kutatók megfejtették az emberi genom teljes kódját. A következő nagy felfedezés 2008-ban jött az új generációs szekvenálással. 

A magyar cég 2022-ben született, amikor Peták István az Oncompass spinout vállalataként megalapította a Genomate-et.

Az úttörő, magyar technológia hamarosan felkeltette a Mayo Klinika mesterségesintelligencia-platformjának a figyelmét is, amely a világ egyik legrangosabb egészségügyi intézménye.

A kutató szerint, a mesterséges intelligencia elképesztő forradalmat hoz a gyógyításba. Hozzátette: „Jó hírem van: nyerésre állunk a rákkal szemben, csak föl kell gyorsítani a fejlődést.

Peták István úgy látja, a Genomate már most kész a gyakorlati alkalmazásra. A folyamat egy részletes molekuláris diagnosztikai vizsgálattal kezdődik, majd a szoftver elemzi az eredményeket és személyre szabottan felsorolja a terápiás lehetőségeket a rendelkezésre álló tudományos bizonyítékok alapján az orvos számára.

A végső cél, hogy minden betegnél automatikusan legyen teljes genomvizsgálat, és utána már tényleg csak mint egy appot kelljen lefuttatni a diagnosztikai szoftvert. Peták szerint ez nem évtizedek, hanem csak évek kérdése.

Nyitókép: Wikipedia

***

Összesen 44 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Ergit
2025. május 13. 15:16
A kínaiak fényévekre előrébb járnak a nyugati orvosláshoz képest!!!! A kínai embereke némelyike 5000 évvel ezelőtt kezdték figyelni önmagukon a növények hatását a szervezeteikre. Úgy gyógyítottak, hogy csak akkor fizettek nekik a gyógyulni vágyók, ha meg is gyógyultak!!!! Még 200 évvel ezelőtt csak az érvágásban bíztak az orvosok, itt "nyugaton". A füvesasszonyokat kivégezték, mint boszorkányokat. Ezért van olyan állapotban az egészségügy ott, ahol a nyugati orvoslás dívik.
elszorul-a-gege
2025. május 13. 14:37 Szerkesztve
Minden évben 2-3-szor most már tényleg felfedezik a daganatos betegségek gyógyszerét. A baj az az, hogy már a hipotézis is rossz, hogy "gyógyszer" kell rá. Ezen terápiák mind tüneti kezelést végeznek. Oksági terápiával nagyon kevesen foglalkoznak. A daganatok és a legtöbb krónikus betegség oka a test egy olyan finomszerkezeti deformációja, amely megzavarja a test vezérlését. Akit érdekel a téma a Phonon guided biolgy címszó alatt tájékozódhat. Ez a nullszintje a betegségeknek. Hiába határozzák meg a sérült genomot, a daganatokat okozó mutációk okai ettől nem szűnnek meg: stressz, alvászavar, rossz táplálkozás, mozgáshiány, dohányzás, alkohol fogyasztás, környezet szennyezés, túlzott UV-terhelés.
Obsitos Technikus
2025. május 13. 14:13
A cikk lényege, ha szabad megzavarnom a tisztelt olvasóközönség mindenszarista részét: "több száz lehetséges génnek a hatmillió mutációja közül bármelyik okozhatja a problémát, ami így olyan, mintha tűt keresnének a szénakazalban." "Ahogy az autószerelők is egy idő után egyre inkább elkezdtek használni hibakereső szoftvereket, az onkológiában is megjelenik most az a szoftver, amit az orvos le tud futtatni a daganat genomján" "A Genomate szoftvere képes feltérképezni a beteg daganatának egyedi genetikai hibáit, és meghatározni, hogy melyik célzott gyógyszerhez tartozik a legtöbb tudományos bizonyíték a rendszer szerint. "
fogas paduc
2025. május 13. 13:28
Sőőőőőt! Számos autoimmun betegségre, pl az I.-s tip. cukorbetegségre is hasonló lesz a tényleges gyógyulást előidézó terápia. Ott azt az immunocita sejtklónt kell kiiktatni az alább leírt hasonló módon, amelyik állandóan kinyírja a keletkező béta sejteket...
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!