Újabb nagy lépés előtt az emberiség: az űrből vehetik fel a harcot a rák és a cukorbetegség ellen

2025. április 29. 21:25

Izgatott várakozás előzi meg a május végén elrajtoló, a sorban már a negyedik Axiom küldetést, ahol a kutatóűrhajósok – köztük a magyar Kapu Tibor – olyan kísérleteket hajtanak majd végre, amelyek történelmi áttöréseket hozhatnak többek között az orvostudományban. Erről is szó volt a misszó tudományos portfólióját bemutató sajtótájékoztatón.

2025. április 29. 21:25
null
Krupincza Mariann
Krupincza Mariann

Az Axiom Mission 4 elnevezésű projekt egy privát űrrepülési programot takar a Nemzetközi Űrállomásra, a program tervezése, a kiképzés és maga a küldetés az amerikai állami űrhivatal, a NASA, az Európai Űrügynökség (ESA), valamint két amerikai magáncég, az Axiom Space és az Elon Musk által alapított SpaceX együttműködésében valósul meg.

A hamarosan „útra kelő” négy űrhajós a SpaceX Dragon űrhajóján indul majd el a 14 napos küldetésére május 29-én,

a misszióban Kapu Tibor mellett részt vesz Shubhanshu Shukla az indiai űrkutatási szervezet, az ISRO színeiben; Peggy Whitson, a NASA asztronautája és az európai űrkutatási hivatal, az ESA által delegált lengyel űrhajós, Sławosz Uznański-Wiśniewski.

Kedden,  egy hónappal a küldetés előtt online sajtótájékoztatót tartottak a misszióban részt vevő országok és szervezetek képviselői, akik ismertették az Ax-4-re tervezett mikrogravitációs kutatásokat, tudományos kísérleteket és technológiai bemutatókat egyaránt. A bevezetőben elhangzott, hogy 

a küldetés mintegy 60 tudományos vizsgálatot foglal magába, melyeket 31 ország pályázatai közül választottak ki, ezzel is új rekordot állítva fel az Axiom Space küldetések történetében. 

Lucie Low, az Axiom Space vezető kutatója emlékeztette a hallgatóságot, hogy az Axiom Space eddig három sikeres küldetést teljesített három év alatt, és a május végén megvalósuló így már a negyedik lesz a sorban. „Eddig több mint 100 kutatással kapcsolatos tevékenységet végeztünk több mint 50 partnerrel, valamint 75-nél is több ismeretterjesztő és médiarendezvényen vettünk részt – így érve el nagy tömegeket szerte a világon” – sorolta.

Low azzal folytatta, hogy a küldetéseiken eddig 11 nemzet tagjai képviseltették magukat, és lehetőséget nyitottak olyan országok számára is, amelyeknek eddig csak a Nemzetközi Űrállomás különböző partnerein keresztül volt hozzáférésük a világűrhöz. A vezető kutató megjegyezte, hogy mindezeken túl úgynevezett magánűrhajós küldetéseket is lebonyolítanak, melyek egyfajta felkészülést jelentenek kommunikációs, koordinációs és képzési eljárások tesztelésére is.

Lucie Low a sajtótájékoztatón arra is felhívta a figyelmet, hogy az AX-4 küldetés egy nagy mérföldkő az emberi űrkutatás és a tudományos felfedezések területén. „Az AX-4 űrhajósai nemcsak saját nemzetüket képviselik majd az alacsony Föld körüli pályán, hanem tudományos kísérleteket hajtanak végre, és bemutatják hazájuk képességeit, előmozdítva ezzel az űrkutatási tevékenységeket” – húzta alá. 

„Lengyel-magyar két jó barát” az űrben is

Tushar Fadness, az Indiai Űrkutatási Szervezet (ISRO) képviseletében arról beszélt, hogy a Nemzetközi Űrállomásra irányuló küldetés során több vezető indiai akadémiai intézmény és kutatólabor fogott össze. A kísérleteik a mikroalgák és cianobaktériumok növekedésétől az izomregenerációs vizsgálatoktól az űrbeli csíráztatáson át egészen az ember–gép interakciókig terjednek. 

Ezután a Lengyel Űrügynökség képviseletében Monika Banaszek-Cymerman, a kutatási és innovációs osztály vezetője bejelentkezése során köszönetet mondott az Európai Űrügynökség munkatársainak is, akiknek köszönhetően Lengyelország is részesévé vált ennek a küldetésnek. 

Ez egy történelmi pillanat Lengyelország számára, (…) hiszen 47 év után újra jelen lehetünk az űrben egy űrhajósunkkal”. 

„Kísérleteink egyediek, a biotechnológia, technológia, anyagtudományok területéről származnak, de különösen fontos számunkra az emberi fiziológiára, pszichológiára és egyéb humánkutatásokra összpontosító rész is, amelyet a Visa-val és más partnerekkel közösen fejlesztünk a küldetés során” – ismertette a Lengyel Űrügynökség munkatársa.

A tájékoztatón felszólalt Nagy Balázs, a HUNOR Magyar Űrhajós Program kutatásfejlesztésért felelős igazgatója is. Nagy elmondta, hogy a HUNOR csapata felel a magyar tudományos tevékenységekért a Nemzetközi Űrállomáson. „Kutatóűrhajósunk, Kapu Tibor, mintegy 25 magyar kísérletet fog végezni, amelyek a humánkutatás, az élettudományok, a fizika, valamint a technikai demonstrációk területeit is lefedik. Ezeket az egyetemek és kutatóintézetek mellett magáncégek is fejlesztették” – hangzott el. Nagy Balázs végül leszögezte, hogy Magyarország számára is hatalmas megtiszteltetés ebben a projektben részt venni.

Ezt is ajánljuk a témában

Áttörést hozhat az orvostudományban a májusi küldetés

Mindezt követően Mohammed Hitian főorvos, belgyógyász is szót kapott, aki a Bertil Holdings nevében, – amely az Egyesült Arab Emírségek egyik vezető egészségügyi szolgáltatója – csatlakozott a küldetéshez. Mint kiderült, 

a „Sweet Ride” nevet viselő kísérletük célja, hogy megvizsgálják, hogy miként lehet egy cukorbeteg űrhajóst támogatni mikrogravitációs környezetben.

„Ez két módon történik: vércukorszint-monitorozással és adatátvitellel, valamint az inzulin életképességének vizsgálatával a Nemzetközi Űrállomáson. Ez a munka tükrözi elkötelezettségünket az orvostudomány fejlesztése és az űrkutatás inkluzívabbá tétele iránt” – magyarázta Mohammed Hitian.

Végül Catriona Jamieson, a Stanford Őssejt Intézet igazgatója azt is elárulta a sajtó munkatársainak, hogy „izgatottan” várják, hogy az Axiom űrhajósaival és az ISS legénységével együtt a Rebeccanibo nevű új gyógyszert teszteljék, amely megakadályozza, hogy a rákos sejtek klónozzák magukat.

„Ezt a gyógyszert már felfedeztük Lucy Low-val és csapatával az Axiom 3 küldetés során, ahol rákos sejtek »kiiktatójának« bizonyult”. Ezúttal egy betegtől származó különböző daganattípusokat vizsgálna meg, hogy lássák, mennyire hatékony az új szer a tumorok ellen.

Továbbá tanulmányozni fogják az űrhajósok őssejtjeit is. A tudósok arra kíváncsiak többek között, hogy ezek a sejtek miként reagálnak az űrbeli stresszre. „Úgy gondolom, jó úton járunk, hogy segítsünk a betegeknek a klinikákon, és felismerjük: 

az űrbeli kutatások felgyorsíthatják az új terápiák megalkotását”

 – tekintett optimistán előre Catriona Jamieson. 

Hamar alkalmazhatók lehetnek földi környezetben a magyar kísérletek

A sajtótájékoztató végén lapunk azt a kérdést tette fel Nagy Balázsnak, hogy milyen hatást gyakorolhat a magyar űripar fejlődésére az Ax-4 küldetés. Erre a HUNOR Magyar Űrhajós Program kutatásfejlesztésért felelős igazgatója felidézte, hogy

Magyarországnak gazdag, mintegy 80 évre visszanyúló múltja van az űrkutatásban. Ide tartozik például Bay Zoltán Hold-radar kísérlete, valamint Kármán Tódor eredményei is jelentősek az aerodinamikában. De a Pille dózismérő ma is fontos szerepet játszik a kozmikus sugárzás mérésében a Nemzetközi Űrállomáson, hozzájárulva az űrhajósok védelméhez.

Ezután azzal folytatta, hogy a HUNOR program célja, hogy támogassa az űrkutatáshoz kapcsolódó kutatás-fejlesztési projekteket, elősegítse a vállalatok nemzetközi piacra való belépését, valamint támogassa az egyetemeket a világméretű tudományos együttműködések kialakításában. „Vizsgáljuk az oktatási lehetőségeket, partnerségeket építünk ki űrügynökségekkel és magáncégekkel egyaránt, valamint inspiráljuk a tudósok és mérnökök új generációját is. Célunk az is, hogy népszerűsítsük a természettudományos (STEM) tantárgyakat a fiatalok körében – ez is a küldetés egyik fontos aspektusa” – hangsúlyozta.

Majd az iránti érdeklődésünkre, hogy a mostani kísérleteket mikor lehet majd a földi környezetben is alkalmazni, két példát is hozott. Az igazgató elárulta, hogy egy nagyon újszerű dokumentációs eszközt alkalmaznak, mely lehetővé teszi az űrhajósok sugárzásnak való kitettségének és a környezeti feltételek folyamatos nyomon követését a küldetés során. „Ez minden releváns környezeti paramétert rögzít, például a hőmérsékletet, páratartalmat, légnyomást, szén-dioxid szintet. Úgy gondolom, 

ennek az eszköznek kiváló földi alkalmazásai is lehetnek, például orvosi környezetekben”.

„A másik példa pedig a Vitapric nevű kísérlet, amely a növénycsírázás, mikrozöldség-termelés és levélfejlődés folyamatait vizsgálja mikrogravitációs környezetben. Ennek eredményei a földi mezőgazdaságban is hasznosíthatók lehetnek, különösen erőforrás-szegény vagy városi mezőgazdasági környezetekben” – felelte a Mandinernek Nagy Balázs.

Nyitókép: HUNOR Facebook-oldala

***

Ezt is ajánljuk a témában

***


 

Összesen 3 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
blf2
2025. április 29. 23:35
a hülyeség ellen nem lehetne onnan????
Akitlosz
2025. április 29. 21:43
"a „Sweet Ride” nevet viselő kísérletük célja, hogy megvizsgálják, hogy miként lehet egy cukorbeteg űrhajóst támogatni mikrogravitációs környezetben." Ebben semmi gyógyításkutatás nincsen. Ez csak annyi, hogy cukorbeteg űrhajósok is tudjanak dolgozni és élni a világűrben. Mivel a cukorbetegséget nem gyógyítják és százmilliós tömegek cukorbetegek, ezért erre a tudásra szükség lesz vagy már van is. Így eggyel kevesebb kizáró ok lesz az űrhajósok kiválasztásakor.
Akitlosz
2025. április 29. 21:34
A cukorbetegség életfogytig tartó kezelgetése túl nagy üzlet ahhoz, hogy a gyógyszeripar arra gyógymódot kutasson ki. Az állam meg nem képes erre. Ezért valami kompromisszum kellene, állami ösztönzés, hogy megérje a magántőkének gyógymód kikutatása. A gyógyszerkassza 10%-a csak a cukorbetegség kezelésére megy el. Tehát hosszú távon mindenképpen nagyon megérné az államnak gyógymód kikutatása, kikutattatása akkor is, ha az most még sokba kerül. A magánegészségügy nem működik optimálisan. Az állami egészségügy sem. Valamiféle arany középút lenne az optimális, ami még nem annyira drága, de már jó.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!