Lánczi András: Itt az ideje átvilágítani a Magyar Tudományos Akadémiát

2025. május 20. 16:39

Még most is Lukács György szelleme, tanítványai döntik el, ki számít ma filozófusnak.

2025. május 20. 16:39
null

Újra kellene definiálni a Magyar Tudományos Akadémia (MTA) célját, mert olyan hatalmas intézménnyé vált, hogy tulajdonképpen az eredeti cél, ami a magyar tudományos nyelv megteremtése és ápolása, ma már nem a legfőbb távlati cél – mutatott rá a Magyar Nemzetnek adott interjúban Lánczi András filozófus. Az MCC Politikai Filozófia Európai Központjának vezetője szerint 

mindenekelőtt egy átvilágítás keretében meg kellene vizsgálni, financiálisan mi történik az akadémián. 

Hogyan használják fel a rendelkezésre álló forrásokat, miféle munka folyik, folyik-e munka egyáltalán a különböző osztályokon, intézetekben, milyen teljesítmény van, és ezek az eredmények hogyan segítik a magyar emberek életét. 

Ennek természetesen itt volna az ideje, mert ahogy az egyetemekhez sem nyúlt senki az elmúlt 35 évben, az Akadémián lényegében ugyanez történt. Hogy világos legyen, a rendszerváltás elmaradt az Akadémián, akkor nem volt meg ez az átvilágítás. 

Ez pedig azt jelenti, hogy azok, akik a kommunista idők alatt úgymond tudományos teljesítményre tettek szert, azok mondhatták meg egy rezsimváltott világban is, hogy ki a jó tudós, ki a tehetséges fiatal, ki milyen forráshoz juthat, vagyis politikai döntéseket azok hoztak, akik a rendszerváltás előtt is hozhattak. Ez mondjuk a filozófiában jól látszik. Még mindig Lukács György szelleme, tanítványai döntik el, ki számít ma filozófusnak, és zsűriként használják az MTA-t” – jegyezte meg Lánczi.

Lánczi András felidézte, a Magyar Tudományos Akadémia 1949 után a politika frontvonalába került, amit a kommunisták nyitottak meg. A rendszerváltás után politikailag a baloldal, a liberálisok – háttérben a CEU segítségével – elfoglalták az Akadémiát, és elhelyezkedtek az MTA különböző vezető tisztségeiben.

„A mindennapi életben ez egy iszapbirkózássá alakul át, és egyéb okok miatt nagyon sokan nem merik a tudós világban sem elmondani, hogy ők valójában mit gondolnak a világról. Ezért aztán opportunizmus, kiszolgáltatottság van, amit szeretnek kihasználni ezek a csoportok” – részletezte Lánczi András. Szerinte 

az MTA-ról jelen állapotában – politikai okok miatt – nehezen képzelhető el, hogy rövid időn belül valóban nemzeti érdeket szolgáljon (kutatási témák kiválasztása, nagydoktori eljárások) és egyértelműen nemzeti intézményként funkcionáljon.

A filozófus határozottan visszautasítja, hogy a magyar kutatási hálózat reformjával sérült volna a kutatók autonómiája. 

A kutatók több pénzhez jutnak, mint azelőtt. Nagyobb a függetlenségük, senki sem szól bele abba, hogy mit kutassanak. 

Mint mondta: ha valaki beleszólna az Akadémia működésébe vagy a kutatások finanszírozásába, akkor Radnóti Sándor és a hozzá hasonlók sem lennének olyan helyzetben, hogy ilyen hangosan tiltakozzon a reformok ellen. 

Kapcsolódó vélemény

undefined

Stefka István

Pesti Srácok

Idézőjel

A kommunista hatalom 1949-ben maga alá rendelte a tudományos intézményt.

Nyitókép: MTI/Mohai Balázs

Összesen 130 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Grogu
2025. május 20. 21:29
lánci elvtárs most éppen a magyar(!) tudósokat támadja. Szépen halad az úton az illetékes hivatal, javallom újra megnyitni az Andrássy 60-t is, csak a biztonság érdekében..
Türelem
2025. május 20. 20:49
Leállt a mandiner?
FeketeFehér
2025. május 20. 20:42
A Lánczi szerint "sztálinista intézmény" elnökei a rendszerváltás óta: 16. Kosáry Domokos (1913–2007) történész 1990. május 24. 1996. május 9. 17. Glatz Ferenc (1941) történész, művelődéspolitikus 1996. május 10. 2002. május 7. 18. Vizi E. Szilveszter (1936) orvos, neurológus, farmakológus 2002. május 7. 2008. május 6. 19. Pálinkás József (1952) fizikus 2008. május 6. 2014. május 6. 20. Lovász László (1948) matematikus, informatikus 2014. május 6. 2020. július 31. 21. Freund Tamás (1959) neurobiológus 2020. augusztus 1. hivatalban
Giorgione
2025. május 20. 20:24 Szerkesztve
Az MTA egy dinoszaurusz temető. Sok öreg ember ülésezik értelmetlen okból egykor fényes termekben. Kimenő teljesítmény zéró. A magyar tudomány zéró. Ez nem különleges mivel a tudomány sajnos GDP függő. Ha van pénz akkor van foci és tudományos teljesítmény. Elmúlt az az idő amikor egy kockás füzetben világmegváltó tudást lehetett leírni. Magyarország gazdasági helyzetének és a nép életminőségének javítása érdekében meg kellene szüntetni az olyan értéket nem teremtő intézményeket mint az MTA vagy a hadsereg. Utóbbi különösen költséges és fölösleges. Szlovénia kivételével egyetlen támadótól se tudna megvédeni de elszívja a GDP 2-3%-át.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!