Vádat emelt az ügyészség a Városháza eladásának ügyében

Egyelőre négy ember ellen.

A Fővárosi Főügyészségnek nincs oka senkitől sem elnézést kérnie.
Négy ember ellen emelt vádat az ügyészség a fővárosi baloldalhoz köthető egyik legnagyobb korrupciós ügyben, a Városháza-botrányban – számolt be róla korábban a Mandiner. A Fővárosi Főügyészség befolyás vásárlása és több rendbeli – gazdálkodó szervezet részére tevékenységet végző, önálló intézkedésre jogosult személlyel kapcsolatban elkövetett – befolyással üzérkedés bűntette miatt nyújtotta be vádiratát a Fővárosi Törvényszékhez. A főügyészség arra tett indítványt, hogy a bíróság ítélje a vádlottakat börtönbüntetésre és pénzbüntetésre.
A Városháza eladásával kapcsolatban 2021-ben robbant ki a botrány, amikor napvilágot látott az az információ, hogy az épületet többmilliárdos „jutalékért”, azaz feltételezhetően kenőpénzért akarta egy háttérben mozgó társaság értékesíteni.
Ezt is ajánljuk a témában
Egyelőre négy ember ellen.
Karácsony Gergely főpolgármester az ügyészségi közlemény után kijelentette, hogy az bizonyítja: „kamu volt a Fidesz által 2021-ben gründolt úgynevezett Városháza-ügy”. Hangsúlyozta, hogy az ügyészség vizsgálata megállapította, hogy az ingatlanosnak nem volt valós befolyása a főváros ingatlangazdálkodására, és a Városházát a főváros nem is jelölte ki értékesítésre, valamint hogy „az ingatlan iránt érdeklődők a korrupciós ajánlatot visszautasították”.
A főpolgármester felvetette, miért kellett négy évet várni erre a megállapításra, hiszen a Városháza eladását konkrétan tiltja a törvény, és arra vonatkozóan semmilyen szándék vagy döntés nem volt. Karácsony bocsánatkérést vár azoktól, akik „a lehető legnevetségesebb dokumentumok alapján meghurcolták” kollégáit.
A Fővárosi Főügyészség Karácsony Gergely szavaira reagálva kiemelte,
ellentétben a főpolgármester állításával, az úgynevezett Városháza-ügy nem nevezhető „kamu”-ügynek.
A nyomozó hatóság közel három és fél éven keresztül számos nyomozati cselekményt végzett a városházát és más ingatlanokat érintő – a társadalom széles érdeklődését kiváltó – korrupciós ügyben. Az eljárás során több személy is felmerült lehetséges gyanúsítottként. Vádirati bizonyosság azonban csak négy személy esetében volt megállapítható.
A nyomozó hatóságnak és az ügyészségnek semmi oka nincs arra, hogy az ügyek kapcsán bárkitől is elnézést kérjen.
A korrupciós cselekmények bizonyítása, valamennyi elkövető felderítése rendkívül nehéz, és a hatóságok legnagyobb erőfeszítése ellenére sem mindig tisztázható megnyugtatóan minden résztvevő szerepe. Az ügyészség – ahogy eddig – úgy a jövőben is maximális erőfeszítéseket tesz azért, hogy valamennyi bűnelkövető elnyerje méltó büntetését – tették hozzá.
Ezt is ajánljuk a témában
Valószínűleg Gyurcsány Ferenc emberei maradnak a fővárosi cégek élén.
Nyitókép: MTI/Ilyés Tibor