Brüsszel kimondta: ha szükséges, meg fogják kerülni Magyarország vétóját

2025. május 01. 11:26

Kaja Kallas, az Európai Unió kül- és biztonságpolitikáért felelős főképviselője a Financial Timesnak adott interjút.

2025. május 01. 11:26
null

Kaja Kallas, az Európai Unió kül- és biztonságpolitikáért felelős főképviselője a Financial Timesnak adott interjút, amelyben az EU egyik legfontosabb gazdasági döntéséről, az orosz szankciók jövőjéről osztotta meg gondolatait.

A Hír TV cikke szerint Kallas többek között arról beszélt, hogy az EU egy alternatív tervet dolgoz ki arra az esetre, ha az Amerikai Egyesült Államok leállítaná az ukrajnai béketárgyalásokat és közeledést keresne Moszkva felé. Szerinte az EU érzékeli annak jeleit, hogy Amerika esetleg elengedné az ukrán kérdést, és megfontolják, hogy kísérletet tegyenek-e az oroszokkal való megállapodásra. Bár az amerikai kormány jelezte, hogy hajlandó lenne felállni a tárgyalóasztaltól, ha nem történik haladás a béke érdekében, 

ez inkább a nyomásgyakorlás eszközeként értelmezhető, mind Ukrajna, mind Oroszország irányába.

Emellett Kallas aggodalmát fejezte ki azzal kapcsolatban, hogy a békemegállapodás részeként az amerikaiak esetleg gazdasági közeledést is előirányoznak Moszkvával. Ez szerinte azért lenne problémás, mert egyes EU-országok követelhetik az uniós szankciók enyhítését, ami az Európára nehezedő gazdasági nyomást tovább fokozhatja.

Ezt is ajánljuk a témában

Létezik egy alternatív forgatókönyv

Rámutatott, az EU arra is felkészült, hogy miként tartsa meg a gazdasági nyomást Oroszországon, amennyiben Magyarország júliusban megakadályozza a szankciók meghosszabbítását. Ugyanakkor hangsúlyozta, Brüsszel továbbra is az egység fenntartására törekszik a tagállamok között, bár van egy alternatív forgatókönyv is. A tárgyalások Washingtonnal és más nemzetközi partnerekkel folytatódnak annak érdekében, hogy 

a nyugati szankciós rendszer hatályban maradjon.

A Financial Times megjegyezte, hogy az EU-s szankciók elfogadására alternatív megoldás lehet, ha a nemzeti kormányok egyénileg hoznak döntéseket, például Belgium közvetlen intézkedéseket foganatosít. Belgium azonban nem kommentálta a helyzetet.

Kallas végső soron azt is leszögezte, hogy az EU nem fogad el bármilyen békemegállapodást. Szerinte egyetlen uniós ország sem ismerné el Krím Oroszországhoz való tartozását, amely az amerikai javaslatok egyik eleme, de Kijev számára nem elfogadható. Ezt az álláspontot az EU világosan és következetesen képviseli: Krím Ukrajnához tartozik.

Fotó: MTI/EPA pool/Olivier Hoslet 

 

Összesen 129 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Zolt
2025. május 02. 11:46
Ez van amikoror a bolondok háza helyett a münchausen szindrómások is tarsaival a hatalomba kerül. Azt se tudják mit miért hogy kellene tenni eközben okoskodnak. Ukrajna 1990-1991 uta ezen területek úgy lett elfogadva,hogy valójaba orosz vagy szovjet ,vagy épp carrsá..Jeleleg viszont a kutya megharapta a gazdi kezét.A továbbiakban érdemtelenné valt az ajándék földekre,vagy sem ez a fő kérdés jogi része. Attolt nemntart az orosz hogy mas elveheti bármely hasonló tanadóit hazazavarta sőt..a orosz. De a gyerekek hisznek a csodába, Szerintem
euphorbiapulcherrima
2025. május 02. 10:01
Így van az, ha az EU vezetését "SZŐKE NŐKKEL" pakolják tele.
Csigorin
2025. május 01. 20:02
ha a multban elunk akkor meg ukrajna Oroszorszaghoz tartozik 1-1
Chekke-Faint
2025. május 01. 17:49
Esetleg nem csatolnátok Magyarországot Ukrajnához? Már a területveszteségei miatt.....DDD Mert még ez is előfordulhat ebben az unio fasizmus ideológiában.. (ne öltöztessétek a mandinert vörösbe, köszi)
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!