Tizenöt év kormányzati felelősség – évfordulós az első jobboldali kétharmad

A fő irány nem változott: a családok támogatása, a gyermekvédelem és a migráció elutasítása végig fókuszban maradt.

A tizenöt éves első kétharmados Fidesz-győzelem kapcsán nyilatkozott a Mandinernek a volt politikus.
Épp tizenöt évvel ezelőtt, 2010. április 25-én tartották a második fordulót azon az országgyűlési választáson, melyen a Fidesz-KDNP kétharmados győzelmével vetett véget a Gyurcsány-Bajnai-korszaknak. Aztán sorra jött a többi kétharmad – a Mandiner pedig összeállításban tekintette át a másfél évtizedet.
Ezt is ajánljuk a témában
A fő irány nem változott: a családok támogatása, a gyermekvédelem és a migráció elutasítása végig fókuszban maradt.
Az évforduló kapcsán nyilatkozott nekünk Szájer József, az alaptörvény egyik megalkotója, volt EP-képviselő, jelenleg a Szabad Európa Intézet igazgatója.
Ezt is ajánljuk a témában
Becsapta-e a választókat politikusként? Hogyan reformálná meg az uniót? Mit szól a belpolitikai fejleményekhez? Interjú a Szabad Európa Intézet közéletbe visszatérő igazgatójával.
Mint fogalmazott, a 2011-es alaptörvény a nemzeti alapok és Magyarország világhoz való viszonya újragondolásának dokumentuma: folytatjuk-e azt a politikát, amely megengedi, hogy külső erők rángassanak minket, vagy megállunk a saját lábunkon? Ha el vagy adósodva, kiszolgáltatott vagy, ha a gazdaság több lábon áll, egyensúlyban van, a magad ura leszel.
Az alaptörvény a fundamentális kérdésekre adott stratégiai válaszkísérlet volt, amely megerősítette a magyar önerőt. Rögzíteni kellett, hogy Magyarország, a magyar nemzet erős, cselekvőképes államot igényel, hogy a radikálisan megváltozott világban sikerrel vegye fel a harcot a centrifugális, egységét és megmaradását fenyegető külső és belső erőkkel
– közölte.
Szerinte „mivel húsz év tapasztalatával erőt éreztünk magunkban e kérdések megválaszolására, bátran bele mertünk fogni az alkotmányozásba. Az alaptörvényünk abban is különbözik a rendszerváltozás során a térségünkben született más alkotmányoktól, hogy nem lemásolta a divatos külső mintákat, hanem a magyar társadalom sajátos alapkérdéseire adott válaszokat.”
A volt politikus felidézte, a 20. század diktatúrái miatt megszakadt, több mint ezeréves magyar közjogi folytonosság visszaállítására is kísérletet tettek. Mindez a 2010-es elsöprő választási győzelem és a Fidesz addigra megérett nemzeti és alkotmányos eszmevilágából következett. „Rosszul éreztük volna magunkat, ha mi is elszalasztjuk a hosszú idő után megnyíló páratlan történelmi lehetőséget.
Tizenöt év után elmondhatjuk, helyes volt, hogy új utakon indultunk el, mert az alaptörvény ma már mintát, szellemi kapaszkodót ad azoknak, akik a kiutat keresik a világ történelmi méretű átalakulása közepette.”