Almási B. Csaba, Baranya Róbert és Krupincza Mariann írása a Mandiner-hetilapban
Tizenöt évvel ezelőtt kapott kormányzati felhatalmazást a jobboldal. A 2010-es országgyűlési választás április 25-én tartott második fordulója után kiderült, hogy az Orbán Viktor vezette Fidesz–KDNP kétharmados többségbe került a parlamentben. A leváltott szocialisták mindössze 15 százalékot tudtak összekaparni, rajtuk kívül pedig csak a Jobbik és az LMP alakíthatott frakciót a törvényhozásban.
A május 29-én megalakuló kormány hatalmas lendülettel vetette bele magát a munkába: gazdasági akciótervet hirdetett, új médiatörvényt dolgozott ki, visszafizette az IMF-hitelt, és megkezdte az 1989-es ideiglenes alkotmányt felváltó alaptörvény kidolgozását, amelyet a következő évben fogadott el az Országgyűlés.
Tétlenkedésre nem volt idő, hiszen kezelni kellett a hatalmas államadósságot, a munkanélküliséget, az elkeserítő demográfiai folyamatokat, és segítségre szorultak a devizahitel-csapdába került emberek. Meg kellett küzdeni a nyári árhullámmal, majd októberben a tíz ember halálát okozó ajkai vörösiszap-katasztrófával.