Portik folytatta a szórakozást, megint megakasztotta büntetőperét

Nem sikerült érdemben elkezdeni a másodfokú eljárást a Fenyő-gyilkosság kapcsán indult perben.

Perbeszédekkel folytatódott másodfokon a Fenyő-gyilkosság kapcsán indult büntetőper.
Jogi vitával kezdődött a Fenyő-gyilkosság kapcsán felbujtással megvádolt Gyárfás Tamás és Portik Tamás másodfokú pere csütörtökön a Fővárosi Ítélőtáblán, miután a keddi tárgyalás meghiúsult.
Mint megírtuk, a múltkori tárgyalás előtt Portik újra eljátszotta azt, hogy visszavonta aktuális ügyvédje, Szikinger István meghatalmazását. Márpedig a védőügyvéd jelenléte kötelező a büntetőperben. A bíróság azonban áthúzta Portik újabb időhúzó lépését és Szikingert kirendelte Portik védelmére.
Ezt is ajánljuk a témában
Nem sikerült érdemben elkezdeni a másodfokú eljárást a Fenyő-gyilkosság kapcsán indult perben.
Az ügyvéd a csütörtöki tárgyalásra beadott egy indítványt, melyben kérte a kirendelés alóli felmentését, miután az szerinte törvénytelenül történt.
Rédei Géza, a bírói tanács elnöke viszont elutasította Szikinger kérelmét. Az indoklás szerint az ügyvéd hosszabb ideig járt el Portik védőjeként, bár meghatalmazása korábban megszűnt, de ő készítette el az elsőfokú ítélet elleni fellebbezést is. Szikinger megfellebbezte a táblabíróság döntését, ám ez nem halasztó hatályú, így megkezdődött a tárgyalás.
A bíróság a következő körben elutasította a védelem bizonyítási indítványait is,
ezzel pedig az is eldőlt, hogy nem hallgatják meg azokat a tanúkat, akiket Gyárfásék fel akartak vonultatni.
Ezt is ajánljuk a témában
Zamecsnik Péter új tanúk beidézésére tesz indítványt, akik alátámaszthatják védence ártatlanságát.
Miután a táblabíróság rövidre zárta a kérdést, az ügyészi perbeszéd következett.
Az ügyész közölte, hogy az elsőfokú ítélet megalapozott, a Fővárosi Törvényszék részletesen megvizsgálta és értékelte a bizonyítékokat, a tanúk állításait és a szakértői véleményeket, ezért nincs indok az ítélet hatályon kívül helyezésére.
A vádhatóság képviselője kitért arra, hogy nem csupán a Portik Tamás által titokban rögzített beszélgetések támasztották alá Gyárfás Tamás felbujtói szerepét, hanem egyéb körülmények is. Az ügyész arra is felhívta a figyelmet, hogy bíróság kizárta a felvételek manipuláltságát.
Az ügyészségnek csak az elsőfokú ítéletben megállapított jogi minősítéssel és a büntetéskiszabással van problémája:
Gyárfás Tamás ugyanis álláspontjuk szerint nem bűnsegéd, hanem felbujtó, ahogy a vádban is szerepel.
A Nap Tv egykori tulajdonosának magatartása szándékkiváltó volt, az elsőfokú bíróság is megbízást állapított meg – érvelt Jankó Cecília.
Mint jelezte, súlyosbító körülményként kell értékelni a gyilkosság merénylet jellegét és azt, hogy alkalmas volt a köznyugalom jelentős megzavarására. Szintén súlyosító körülménynek számít Gyárfás kitartó szándéka.
Az ügyész ezért
Gyárfás esetében hosszabb tartamú szabadságvesztés kiszabására, míg Portiknál a feltételes szabadságra bocsátás legkorábbi időpontjának későbbre tolására tett indítványt.
Gyárfás Tamás ügyvédje Zamecsnik Péter, védőbeszédében leszögezte: „nem kicsit, hanem nagyon” nem tud egyetérteni az ügyészi perbeszéddel. „Ebben az ügyben az elsőfokú bíróság nem szolgáltatott igazságot. Először eldöntötte, hogy ki a bűnös és ehhez igazította a bizonyítást” – mondta Zamecsnik, aki szerint hemzseg az ítélet a megalapozatlanságtól. Hozzátette: nem derült ki, hogy mikor, miért, hogyan adott megbízást Gyárfás Portiknak és Portik aztán az elkövető Jozef Rohácnak.
Zamecsnik szerint a bíróság két hangfelvétel összemosásából vonta le a következtetését a felbujtásra. Az ügyben Gyárfás Tamás bizonyított, nem a vád – jegyezte meg. Az ügyvéd kitért a hangfelvételekre, hangsúlyozva, hogy az eredeti hanghordozó és felvétel soha nem került elő, a vád tárgyává tett hanganyagok manipuláltságát pedig a szakértők alátámasztották.
Az ügyvéd szerint Gyárfás Tamással szemben sem a bűnsegédlet sem a felbujtás nem áll meg, ezért védence felmentésére tett indítványt.
A Fenyő János elleni 1998-as merénylet kapcsán indult büntetőügyben tavaly februárban
Gyárfás Tamást bűnsegédként elkövetett emberölés miatt hét év fegyházbüntetésre, míg Portik Tamást felbujtóként elkövetett emberölés miatt életfogytiglani fegyházbüntetésre ítélte a Fővárosi Törvényszék.
Az ítélet ellen az ügyészség és a védelem is fellebbezett.
A per jövő kedden Szikinger István perbeszédével folytatódik majd.
Nyitókép: Zamecsnik Péter és Gyárfás Tamás a Fővárosi Ítélőtáblán (Fotó: Ficsor Márton/Mandiner)