Összefogott a két fővárosi egyetem, hogy bölcsészeket mentsen

2025. április 30. 13:37

Két budapesti egyetem is együttműködik azért, hogy az alacsony jelentkezés ellenére megőrizzék a hagyományos bölcsész szakok hallgathatóságának lehetőségét.

2025. április 30. 13:37
null

Ahogy az MTI megírta, a Pázmány Péter Katolikus Egyetem (PPKE) és a Károli Gáspár Református Egyetem (KGRE) együttműködési megállapodást írt alá, továbbá közösen lép fel a bölcsészképzések fenntartásáért. Mint kiderült, az említett egyetemek elkötelezetten vallják, illetve kiemelt célként kezelik, hogy az alacsony számú jelentkezés ellenére meg kell őrizni a hagyományos bölcsész szakok hallgatásának lehetőségét.

Bízunk benne, hogy ezen döntések segítségével a hagyományos bölcsész szakok minőségi oktatását hosszú távon tudjuk biztosítani!” 

– olvasható az egyetemek közleményében.

Ezt is ajánljuk a témában

Ettől függetlenül úgy látják, hogy „a kor kihívásai” ezt a területet „súlyos helyzetbe hozták”, és a felelős gazdálkodásnak, illetve a minőségi oktatási követelményeknek egyaránt ellentmond, hogy egymástól néhány utcára működjenek a mindössze néhány fős képzések. Mivel az egyetemek ennek ezzel együtt is szeretnék megőrizni a hagyományos bölcsész szakok hallgathatóságát, az összefogás értelmében egyes képzések a jövőben kizárólag a katolikus intézményben indulnak.

Az intézmények kiemelték, hogy az együttműködési megállapodás alapján a két intézmény a művészettörténet-mesterképzés, valamint a dráma- és színházismeret, illetve a mozgóképkultúra és médiaismeret-tanárképzések ügyében határozott úgy, hogy ezeket a jövőben a PPKE-n hirdeti meg.

Ezt is ajánljuk a témában

Természetesen a KGRE érintett képzésekben résztvevő hallgatói változatlan feltételekkel fejezhetik be tanulmányaikat a református egyetemen, vagy éppen átvételüket kérhetik a PPKE-re. A nyilatkozat során az is nyilvánvalóvá vált, hogy utóbbi azzal is támogatja a képzések eredményes befejezését, hogy az eredeti tantervtől eltérő vagy a képzési időt túllépő hallgatók számára a saját képzésein hosszabb távon is biztosítja a szükséges tantárgyak vendéghallgatói jogviszonyban való teljesítésének lehetőségét.

Nyitókép: PPKE

 

Összesen 32 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Chekke-Faint
2025. április 30. 16:28
Nem ellenzem, ha teljesen költségtérítéses. Az államnak valószínű nincs szüksége, ennyi bölcsészre.....DDDD (ne öltöztessétek a mandinert vörösbe, köszi)
5m007h 0p3ra70r
2025. április 30. 15:55
Ennél nagyobb gondunk sose legyen!
bagoly-29
2025. április 30. 15:38 Szerkesztve
A mai állapot kialakulásának az okai visszanyúlnak az átkos elejére! Akkor "reformáltak" meg erőszakkal egy csomó olyan régi hagyományt az oktatás területén aminek ma a keserű levét isszuk! Egyík legjelentősebb a koedukáció kötelezettsége volt. Jómagam az 50-es években még fiúgimnáziumba jártam, a közelben működött a leánygimnázium. A volt évfolyam/iskolatársaim nagy része egyetemet végzett, ahogy a lánygimnázium végzettjei közül is sokan. Komoly irásbeli és szóbeli felvételi vizsgák alapján. S mind a képzés alatti, mind az utáni lemaradás a minimális volt. A koedukált iskolák negatív hatása pár évtized múlva egyre erősebben jelentkezett, a mai katasztrófális állapotokig. Ugyanis a komcsi "egyenlőség" jelszó alatt végbe vitt változtatás nem vette figyelembe a két nem biológiai fejlődési különbségeit. Így a gimnáziumi osztályok fokozatosan elnőiesedtek, mind a tanulók, mind a tanárok terén, ahogy a tényleges egyetemi felvételik ponthajhászásra cserélése is a lányoknak kedvez.
KILÓ
2025. április 30. 15:22
Minek? Felesleges, valójában semmihez sem értő naplopó a legtöbbje.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!