Merénylet a miniszterelnök ellen: a magyar dandártábornok szerint ezért hibáztak a testőrök

2025. április 28. 08:48

Pomozi Sándor szerint a szlovák testőrök jól képzett szakemberek voltak, azonban a csapat munkája nem volt kellően koordinált.

2025. április 28. 08:48
null

A Trencséni Kerületi Ügyészség a héten befejezte a vizsgálatot, és megállapította, hogy Robert Fico testőrei nem követtek el hibát, amikor tavaly május 15-én megpróbálták megakadályozni a szlovák miniszterelnök ellen elkövetett merényletet. A támadást követően azonban a szlovák Belső Ellenőrzési Szolgálat szerint a testőrök együttműködése nem volt megfelelő, és a biztonsági személyzet helyezkedése, valamint reakciókészsége nem volt megfelelő a támadás pillanataiban – olvasható az Indexen

A szlovák közjogi méltóságok védelmét ellátó hivatal 2024-es jelentése szerint a támadás idején a testőrök nem megfelelő formációban helyezkedtek el, és amikor a lövések eldördültek, az egyik testőr ösztönösen elugrott ahelyett, hogy védte volna Robert Fico testét. Lumír Nemec, a cseh gyorsreagálású rendőri egység egykori tagja és jelenlegi katonai oktató szerint a testőrök nem figyelték megfelelően a saját szektorukat, így nem észlelték, hogy a merénylő fegyvert rántott. Miután Ficót meglőtték, a testőrök pánikszerűen reagáltak, ami még inkább veszélyeztette a miniszterelnök biztonságát.

A támadást követően Ficót súlyos sérülésekkel szállították kórházba, ahol több műtétet is elvégeztek rajta. A miniszterelnök végül júliusban tért vissza a hivatalába. Az esettel kapcsolatosan három személyt, köztük két rendőrt és a védelmi hivatal egyik tisztviselőjét elbocsátották állásából.

Ezt is ajánljuk a témában

Pomozi Sándor, a hazai személyvédelmi szakértő és a Köztársasági Elnöki Őrség korábbi vezetője szerint a szlovák testőrök jól képzett szakemberek voltak, azonban a csapat munkája nem volt kellően koordinált. „A fogaskerekek megvoltak, de nem értek össze” – fogalmazott Pomozi. A testőrök reakcióideje és koordinációja nem felelt meg a szükséges biztonsági előírásoknak, és az eset során a testőrök nem követték megfelelően a protokollt.

Pomozi kiemelte, hogy a személyvédelemhez elengedhetetlen a jól betanult automatizmusok megléte, melyek a gyakorlatok során rögzülnek. A szakember szerint a testőröknek mindig kész tervvel kell rendelkezniük minden lehetséges szituációra, és megfelelő kiképzésre van szükség ahhoz, hogy a védelem minden pillanatban hatékony legyen. Ha a szlovák testőrök megfelelően reagáltak volna a támadásra, akkor a miniszterelnök biztonsága garantálható lett volna.

A testőrök és a szlovák védelmi hivatal munkájának hiányosságai mellett Pomozi beszélt arról is, hogy a személyvédelem egyik legfontosabb aspektusa az összeszokott csapatmunka. A testőrök közötti „kémia” és a védett személy és a testőrség közötti bizalom döntő szerepet játszanak a védelem hatékonyságában. 

A szakértő szerint a szlovák testőri egység esetében a megfelelő összeszokottság és együttműködés hiánya is hozzájárulhatott a merénylet sikeréhez.

Pomozi a beszélgetés során felidézte, hogy a személyvédelmi egység munkája a legnehezebb feladatok közé tartozik, hiszen itt mindig a váratlanra kell felkészülni. A védett személyek biztonságát biztosító csapatoknak folyamatosan olyan helyzetekre kell reagálniuk, amelyekre nem lehet előre felkészülni. A hazai személyvédelmi szakember elmondta, hogy a védett személyek és azok testőrei közötti együttműködés kulcsfontosságú, és az esetek túlnyomó többségében a megfelelő felkészülés és a gyors döntéshozatal kulcsszerepet játszik a sikerben.

Pomozi Sándor továbbá elmondta, hogy a személyvédelmi szakemberek feladata nemcsak a testi épség védelme, hanem a védett személy méltóságának megőrzése is. A legjobb védelem akkor valósul meg, amikor a védett személyt biztonságban érzik, és nem kell aggódniuk a körülmények miatt, miközben minden biztonsági protokoll működik.

A beszélgetés során szóba került Boross Péter, Magyarország korábbi miniszterelnöke is, akit szintén meg akartak támadni, de a személyvédelmi egység gyors reakciójának köszönhetően sikerült megakadályozni a merényletet. Pomozi rámutatott, hogy a személyvédelem hatékonysága nagyban múlik az összeszokott csapatmunkán és a gyors reagálás képességén. 

Ezt is ajánljuk a témában

Nyitókép: VLADIMIR SIMICEK / AFP

Ezt is ajánljuk a témában

 

Összesen 7 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
polárüveg
2025. április 28. 10:12
A Fico elleni merénylőnek több segítője volt. A két fekete pólós 100 kg-os nő és kb. 170 kg-os férfi, akik közvetlenül a merénylet előtt ráálltak az L alakú kordonra épp az ott épp véletlenül hagyott üres részre, és épp véletlenül rá is kapaszkodtak, hogy ne tudják a testőrök feldönteni, odébb lökni a kordont, hogy ráugorjanak a merénylőre, és épp véletlenül egymásra is néztek a merénylővel. Plusz a valószínűsíthető megfigyelők, rögzítő kamerások, a helyszíni és a központban ülő koordinátor. Vagyis a merénylők nagyon felkészültek voltak, tisztában voltak a programmal, Fico szokásaival, a testőrcsapat várható viselkedésével. Ilyen elemzéseken alapuló, utolsó részletéig megtervezett cselekmény mögött szakemberek álltak. Kik, ill. milyen szervezetek rendelkeznek ilyen szakemberekkel?
nesztekjobbrol
2025. április 28. 10:01
Ficot senki nem lotte meg, vaktoltenyes bohockodas volt az egesz /mielott kommentalod, nezd meg a videot legy szives/
h040183
2025. április 28. 09:59
"testőrei mem követtek el hibát... De a testőrök nem megfelelő formációban helyezkedtek el... az egyik testőr ösztönösen elugrott ahelyett, hogy védte volna Robert Fico testét." Kell még mondanom valamit, Ildikó? Fico remélem lecserélte az egész gárdát!
chief Bromden
2025. április 28. 09:36
Hála a TEK-nek ilyen nálunk nem történik. Már lekapcsolják előtte. :)
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!