Biztonságpolitikai szakértő: hazánk lehet a legalkalmasabb a Trump-Putyin találkozóra
Nem is akármiért.
Az is nagy kérdés Horváth József szerint, hogy magányos elkövetőről van-e szó.
Nyitókép: a merénylet utáni pillanatok (Fotó: (Photo by RTVS / AFP)
Megdöbbentőnek nevezte a szlovák kormányfő elleni merényletet Horváth József, biztonságpolitikai szakértő, ugyanakkor szavai szerint „ez ellen sajnos nincs oltás”. Tehát, hogy egy politikusnak vannak szimpatizánsai és ellenfelei, ellenségei, akik így látják megbosszulhatónak vélt vagy valós sérelmeiket. Ahogy az Alapjogokért Központ biztonságpolitikai tanácsadója rámutatott: azt már tudjuk, hogy ki húzta meg a ravaszt,
de nem tudjuk még, hogy magányos elkövetőről van szó, vagy áll mögötte valamilyen szlovákiai vagy nemzetközi szervezet, csoport; támogatók, tippadók.
Rengeteg kérdés vár tisztázásra – tette hozzá.
Horváth József szerint ugyanakkor több hibát is elkövetettek a Ficót kísérő biztonsági emberek, bár ez az a fajta merénylettípus, amely ellen szinte lehetetlen védekezni. Amikor a politikus – akár egy hirtelen ötlettől vezérelve – közelebb lép a választókhoz, mint jelen esetben egy kisváros főterén, ahol ellenőrzés nélkül engedik oda hozzá a polgárokat. Ilyen esetben ráadásul a biztonsági szolgálatnak úgy kell dolgoznia, hogy ne zavarja a politikust.
Ezzel együtt jelen esetben a felvételek alapján az vonható le, hogy
a biztonságiaknak közelebb kellett volna lenniük a kormányfőhöz, hogy minél gyorsabban, akár már a fegyverhez való nyúlás pillanatában közbe tudjanak lépni.
A távolság és az időtényező nagyon fontos ebben az esetben és Horváth szerint úgy tűnik, hogy egyik sem volt meg. A másik, hogy a személyi biztosításban
nagyon fontos, hogy ne rutinból dolgozzanak.
Hiszen ilyenkor úgy érezhetik, hogy ez egy békés kisváros, nem fog történni semmi. Ebből következően nem elég „élesek”, nem tudnak gyorsan reagálni. Ezt folyamatos képzéssel lehet elkerülni. Ami Horváth József számára emellett még nagyon furcsa volt, hogy a biztonsági emberek között nem volt egy egészségügyi képzettséggel rendelkező személy, aki az elsődleges ellátást biztosítsa. Látszott is, hogy
a kormányfőt egy személyautó hátsó ülésére tuszkolják be, ami egy többszörös lőtt sérülés esetén tovább ronthatja az állapotát, és nehezítheti az orvosok munkáját.
Kellett volna ott lennie egy mikrobusznak legalább, ahová fektetett állapotba lehet betenni a sérültet – tette hozzá a szakértő.